آخرین مقالات

امروزه در بازار فروش لوازم جانبی دیجیتال شاهد بسیاری از لوازمی هستیم که کار با آنها را برای ما ساده‌تر کرده است. یکی از این محصولات کابل‌هایی هستند، که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مطلب توضیحاتی کامل، در مورد انواع کابل‌های صدا و کاربردشان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

انواع کابل‌های صدا

کابل صدا چیست و چگونه کار می کند؟

این محصولات یک رابط هستند. رابط‌هایی که باعث می‌شوند انتقال و جابجایی سیگنال‌های صوتی بین دو محصول دیجیتال مختلف انجام شود. فرض کنید که درون گوشی یا تبلت خود یک فایل صوتی دارید که می‌خواهید آن را درون ضبط ماشین خود پخش کنید. در این مواقع انتخاب شما چیست؟ AUX نوعی کابل صداست که عمل انتقال این فایل صوتی را به پخش کننده ماشین شما انجام می‌دهد.


انواع کابل مخصوص صدا

در میان تعداد زیاد رابط‌های موجود در بازار کابل‌های صدا دارای تنوع بسیار بالایی هستند که به چند نمونه از آنها در این قسمت اشاره کرده‌ایم:

کابل‌های TS (Tip Sleeve)

TS مخففی برای عبارت Tip Sleeve است. کابل‌هایی که احتمالا در بازار آنها را با نام کابل گیتار یا ابزار نیز می‌بینید. در این محصولات، دو سیم رسانا وجود دارد که با عملکرد غیر بالانس تنظیم شده و دارای نوع خاصی از کانکتورها هستند. اگر به تصویر نگاه کنید، شاهد وجود تنها یک حلقه‌ خواهید بود که نوک رابط (حامل سیگنال) و غلاف (محل اتصال به شیلد) را از هم جدا کرده است.

TS مخففی برای عبارت Tip Sleeve است. کابل‌هایی که احتمالا در بازار آنها را با نام کابل گیتار یا ابزار نیز می‌بینید.

کابل‌های TRS (tip ring and sleeve)

این نوع از کابل صدا را با اسامی مختلف دیگری مانند فیش فون، مینی جک، کابل صدای استریو و ... نیز می‌شناسند. رایج‌ترین نمونه کابل‌های صوتی همین TRS است که در بسیاری از جک‌های 3.5 میلی متری آن را می‌بینیم. این کابل‌ها با تمام گوشی‎های اندروید و آیفون، دستگاه‌های پخش صوتی و اسپیکر‌ها سازگارند. اگر به تصویر آن نگاه کنید، شاهد دو خط خواهید بود که رابط را به سه قسمت تبدیل کرده است. نوک تیز مثبت، حلقه اول منفی، حلقه دوم برای اتصال به شیلد و حلقه آخر مربوط به اتصال رابط به سیم است. با مشاهده دو حلقه سیاه روی رابط می‌توانید این نوع از کابل را به راحتی تشخیص دهید.

 رایج‌ترین نمونه کابل‌های صوتی همین TRS است که در بسیاری از جک‌های 3.5 میلی متری آن را می‌بینیم.

کابل‌های XLR (External Line Return)

این نوع کابل را تحت عنوان کابل کاننی نیز در بازار می‌شناسند. البته موارد مصرف آن بیشتر در استودیوهای حرفه‌ای بوده و گاهی برای تجهیزات روشنایی نیز به کار برده می‌شود.

خود کابل‌های XLR دارای انواع مختلفی هستند که نوع 3 پین از همه پرکاربردتر است. برای تشخیص این نوع کابل می‌توانید به وجود کانکتور قفل دار و پوشش پلاستیکی که روی آن قرار گرفته دقت کنید.کیفیت انتقال صدا توسط این کابل در بالاترین سطح ممکن بوده و بدون هیچگونه نویزی انجام می‌شود.

کابل‌های XLR (External Line Return)

کابل صدا دیجیتال speakON

SPEAKON در میان انواع کابل‌ها برای اتصال به اسپیکر‌های PA (بلندگوهای مکان‌های عمومی یا اجتماعات عمومی) و همچنین مانیتورهای استیج مورد استفاده قرار می‌گیرد. SPEAKON معمولا نسبت به TS پرطرفدارتر است چرا که قابلیت قفل شدن در آن دیده می‌شود.

 SPEAKON معمولا نسبت به TS پرطرفدارتر است چرا که قابلیت قفل شدن در آن دیده می‌شود.

کابل های بلندگو | فیش موزی شکل

کابل موزی یا Banana Plug یکی دیگر از مدل‌هایی است که برای اتصال به سیم‌های مختلف از آن استفاده شده و دارای قفل است. به عنوان مثال زمانیکه بخواهیم کابل صدا اسپیکر را به به پیچ‌های موجود در پشت آمپلی فایر (افزایش دهنده صدای سیستم‌های صوتی) متصل کنیم یا زمانی که بخواهیم اسپیکر را به جک‌هایی که با نام جک موزی شناخته می‌شوند، متصل کنیم، این کابل تنها انتخاب است.

کابل موزی یا Banana Plug یکی دیگر از مدل‌هایی است که برای اتصال به سیم‌های مختلف از آن استفاده شده و دارای قفل است.

کابل صدا یک به دو RCA (Root Cause Analysis)

احتمالا با دیدن تصویر این کابل آن را خواهید شناخت. این مدل همان چیزی است که پورت‌های آن در سیستم‌های صوتی موجود در منزل یا تلویزیون‌ها دیده می‌شود. کابل صدا دو به یک دارای دو جک است که یکی از آنها برای کانال‌های چپ و راست بوده معمولا رنگ آن سفید و قرمز است.

کابل صدا دو به یک دارای دو جک است که یکی از آنها برای کانال‌های چپ و راست بوده معمولا رنگ آن سفید و قرمز است.

کابل های MIDI (Musical Instrument Digital Interface)

این کابل معمولا به کامپیوتر، آلات موسیقی و همچنین کلیه سخت افزارها متصل شده و اجازه می‌دهد تا تعامل لازم بین آنها انجام شود. اغلب اتصالات مربوط به کابل‌های میدی، دارای استانداردی با 5 پین هستند. انواع مختلفی از این مدل با اسامی midi out، midi in و midi thru در بازار موجود است.

کابل های MIDI (Musical Instrument Digital Interface)

کابل های S/PDIF کابل صدا آنالوگ به دیجیتال (Sony Philips Digital Interface Format)

این نوع از کابل یک رابط سخت افزاری بوده و باعث می‌شود تا صدا از حالت آنالوگ که نویز را به خود می‌گیرد، به دیجیتال تبدیل شود. این کابل دو نسخه دارد:

- نسخه کواکسیل که برای انتقال اطلاعات و سیگنال در فرکانس بالا استفاده شده و معمولا در آنتن تلویزیون‌های رنگی، شبکه‌های کامپیوتری و ... از آن استفاده می‌شود. در این کابل دو سیم وجود دارد که یکی مغز مفتولی بوده و دیگری سیم لایه مسی است که آن را احاطه کرده است. از این کابل کواکسیل برای اتصال دستگاه‌هایی که فاصله زیادی از هم دارند، استفاده می‌شود.

کابل های S/PDIF کابل صدا آنالوگ به دیجیتال

- TOSLINK و MINI OTICAL است که اتصال سی دی پلیر به رسیورها را انجام داده و برای انتقال سیگنال صدای استریو و مونو و SURROUND از آن استفاده می‌شود. در واقع نقش اصلی آن انتصال صدای دیجیتال است. این کابل از کواکسیل بهتر است، چرا که نویز و اختلالات الکترونیکی روی نور تاثیر بدی را نخواهد داشت. همچنین انعطاف آن بیشتر بوده و قطر کمتری دارد.

اما در هر صورت برای انتخاب هر کدام از این نسخه‌ها باید به درگاهی دقت کنید که دستگاه شما دارد.

 

کابل های USB (universal serial bus)

این کابل یکی دیگر از رایج‌ترین کابل‌های انتقال صدا است. از کابل USB در مکان‌هایی مانند استودیوی موسیقی به میزان زیادی استفاده شده و سرعت انتقال صدا در آن بسیار بالاست. کابل USB می‌تواند سیگنال‌های دیجیتال صدا را به مبدل دیجیتال به آنالوگ، گیرنده A/V و آمپلی فایر منتقل کند. کابل صدای تایپ سی به USB از رایج‌ترین‌ها در این دسته است.

 کابل USB می‌تواند سیگنال‌های دیجیتال صدا را به مبدل دیجیتال به آنالوگ، گیرنده A/V و آمپلی فایر منتقل کند. کابل صدای تایپ سی به USB از رایج‌ترین‌ها در این دسته است.

آیا کیفیت کابل صدا مهم است؟

مسلما کیفیت یک کابل صدا تاثیر مستقیمی را در خروجی نهایی دارد. اما این به معنی گرانتر بودن یک کابل نیست. شما باید به کیفیت ساخت و جنس این محصولات توجه کنید. در واقع هدف اصلی یک کابل، انتقال صدا با کوچکترین میزان نویز ممکن است که با رعایت برخی از نکات می‌توان این ویژگی را در کابل‌ها ایجاد کرد. مطمئنا یک کابل باکیفیت صدای بهتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. این موضوع در مورد محصولاتی که از آنها برای استودیوهای ضبط استفاده می‌شود، اهمیت بیشتری دارد.


از کابل صدای خود برای چه مواردی استفاده می کنید؟

انواع کابل صدا بر اساس نوعی که دارند، برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند. برخی از آنها مخصوص استودیوها و برخی نیز برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده‌اند. برخی برای انتقال صدا و برخی مربوط کاهش نویز هستند. اما پرکاربردترین آنها AUX است که عموم مردم آن را از نزدیک لمس کرده و با آن سر و کار داشته‌اند. در هر صورت کابل صدا از هر نوعی که باشد، محصولی برای انتقال سیگنال‌های صوتی بین دو دستگاه دیجیتال مختلف است. حال این انتقال می‌تواند به منظور افزایش کیفیت صدا باشد، یا اتصال بین دستگاه‌های مختلف...


اندازه (گیج) کابل صدا

اکنون با این سوال رو به رو می‌شویم که چه طولی از کابل را برای استفاده شخصی یا استودیویی انتخاب کنیم؟ اینجاست که پای واژه گیج برای انتخاب به میزان می‌آید. American Wire Gauge یک استاندارد امریکایی است که در مورد کابل‌ها عنوان شده و نمادی برای اندازه گیری کابل است. یک فرمول کلی و جدول راهنمایی برای کابل وجود دارد که بر اساس آمپر مصرفی می‌تواند طول کابل مورد نظر شما را مشخص کند. اعداد مربوط به گیج در حالات مختلف به صورت زیر بیان می‌شوند:

 • 0 گیج مربوط به میزان آمپر بین 150 تا 350
 • 2 گیج مربوط به میزان آمپر بین 80 تا 150
 • 4 گیج مربوط به میزان آمپر بین 40 تا 180
 • 8 گیج مربوط به میزان آمپر بین 20 تا 40
 • 10 گیج مربوط به میزان آمپر بین 1 تا 20


کابل های متعادل (Balanced cables) و نامتعادل (Unbalanced cables)

 

در میان مشخصات مربوط به کابل‌های صدا دو ویژگی دیگر را با نام‌های متعادل و نامتعادل نیز می‌شنویم:

 • کابل نامتعادل: شامل رابط‌هایی است که از دو کانکتور و دو هادی تشکیل شده و با دو سیم در داخل کابل به هم متصل شده‌اند. در این میان می‌توانیم به کابل RCA اشاره کنیم.
 • کابل متعادل: این کابل‌ها در مجموع 6 سیم دارند. در کابل‌های متعادل از دو سیم سیگنال استفاده می‌شود که هر دوی آنها یک نوع از سیگنال را حمل می‌کنند.

محافظ کابل صدا برای جلوگیری از ورود نویز به کابل صدا

نویز مشکل اساسی است که گاهی ممکن است در پخش صدا با آن مواجه شویم. بنابراین باید به دنبال لوازمی بگردیم که میزان آن را به صفر برساند. محافظ کابلی که این نویز را به حداقل برساند موجود است که عموما از آن در مکان‌هایی که نویز زیادی وجود دارد، استفاده می‌شود. این کابل همانند یک لایه نازک و محافظ است که به آن شیلد یا نویزگیر کابل صدا نیز گفته می‌شود. بنابراین باعث می‌شود تا RFI (Radio France Internationale) و  EMI(Electric and Musical Industries) وارد کابل صدا نشده و در نتیجه شفافیت صدا را در بالاترین حد خود قرار دهد.

محافظ کابل صدا برای جلوگیری از ورود نویز به کابل صدا

آیا کابل صدا با کابل AUX یکسان است؟

مسلما کابل صدا با کابل AUX یکسان نیست. AUX (Auxiliary) را می‌توانیم یکی از انواع این نوع کابل‌ها بدانیم که در انتقال صدا از آن استفاده می‌شود. می‌توانید با استفاده از این کابل به راحتی سیستم‌های دیجیتال خود را به دستگاه‌های پخش صدا متصل کنید.


سخن پایانی

پس از خواندن این مطلب می‌توانید، به راحتی تفاوت بین کابل‌های صدا را تشخیص دهید. اکنون می‌دانید هر کابلی ظاهری متفاوت داشته و هر کدام برای چه منظوری استفاده می‌شود. مدل‌های متفاوتی از موارد عنوان شده توسط برندهای مختلفی مانند اوریکو، تسکو، گرین، بیاند، سارامونیک، فرانت، باسئوس، پی نت، کی نت و کی نت پلاس تولید شده که می‌توانید با توجه به نیاز خود آنها را انتخاب کنید. در فروشگاه‌ آسارایان نمونه‌هایی از این کابل‌ها را می‌توانید ببینید که با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار شما قرار داده شده است.

 

نظرات کاربران
(1)
 • آیا می توان صدای ساز موسیقی الکترونیک را از طریق کابل مبدل AUX و USB تایپ C به اسپیکر گوشی متصل و توسط بلندگوی موبایل پخش نمود؟
  09166148547
  مسعود طالب زاده

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما؛

  اتصال یک ساز الکترونیکی موسیقی به بلندگوی گوشی از طریق کابل مبدل AUX و USB Type-C امکان پذیر است، اما اینکه آیا می توانید آن را از طریق بلندگوی موبایل پخش کنید به چند عامل بستگی دارد.

  اولاً، تلفن باید از ورودی صوتی USB پشتیبانی کند. همه گوشی ها این قابلیت را ندارند، بنابراین باید مشخصات گوشی یا دفترچه راهنمای کاربر را بررسی کنید تا ببینید آیا این قابلیت را دارد یا خیر.

  با فرض اینکه تلفن شما از ورودی صوتی USB پشتیبانی می کند، همچنین به یک برنامه یا نرم افزار در تلفن خود نیاز دارید که بتواند سیگنال صوتی را از دستگاه دریافت و پخش کند. بسیاری از برنامه های تولید موسیقی برای دستگاه های iOS و Android در دسترس هستند که می توانند این کار را انجام دهند.

  در نهایت، باید مطمئن شوید که کابل مبدلی که استفاده می کنید با دستگاه و تلفن شما سازگار است. برخی از کابل ها ممکن است با دستگاه های خاصی کار نکنند، بنابراین مهم است که قبل از خرید، سازگاری را بررسی کنید.

  اگر همه این شرایط رعایت شود، باید بتوانید ساز موسیقی الکترونیک خود را به بلندگوی گوشی خود متصل کرده و صدا را از طریق بلندگوی موبایل پخش کنید. با این حال، شایان ذکر است که کیفیت صدا ممکن است به خوبی نباشد که از یک اسپیکر یا هدفون اختصاصی استفاده می‌کنید، بنابراین هنگام تصمیم‌گیری به این نکته توجه داشته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*