آخرین مقالات

ماوس پد فقط یک وسیله جانبی برای تکمیل شدن لوازم جانبی کامپیوتر شما نیست، بلکه یکی از وسایل کاربردی است که به ماوس اجازه می‌دهد تا نرم‌تر حرکت کند. امروزه انواع مختلفی از ماوس پدها به بازار عرضه شده اند که از میان آن‌ها می‌توان به ماوس پد گیمینگ، ماوس پد طبی، ماوس پد طرح دار و ... اشاره کرد.

بدون استفاده از پد ماوس، ممکن است نشانگر ماوس به دلیل سطح ناهموار زیر آن، حرکت لرزشی داشته باشد. هرچند که در برخی از موارد، ماوس بدون ماوس پد حتی بهتر هم عمل می‌کند. این مسئله می‌تواند ذهن کاربران را درگیر سوالات مختلفی کند؛ از جمله اینکه آیا واقعا برای استفاده از ماوس به ماوس پد نیاز داریم؟ بسته به شرایط، پاسخ‌های زیادی برای این سوال وجود دارد. در این مقاله از آسارایان قصد داریم به بررسی این سوالات بپردازیم که ماوس پد چه کاربردی دارد و آیا استفاده از ماوس پد برای همه کاربران الزامی است یا خیر؟

 ماوس پد چه کاربردی دارد و آیا استفاده از ماوس پد برای همه کاربران الزامی است

ماوس پد برای چه کاری استفاده می‌شود؟

ماوس‌پد سطحی صاف برای قرار دادن و حرکت دادن ماوس کامپیوتر است. انواع اولیه ماوس‌های اپتیکال این مشکل را داشتند که روی سطوح شفاف یا بازتابنده مانند شیشه یا چوب صیقلی کار نمی‌کردند. این سطوح که اغلب شامل سطوح میزها می‌شوند، باعث لرزش و از دست رفتن امکان ردیابی نشانگر ماوس می‌شوند. استفاده از ماوس پد اثرات لرزش نشانگر ماوس‌های اپتیکال قدیمی یا ماوس‌های دارای کیفیت پایین را از بین می‌برد و حرکتی نرم را برای ماوس فراهم می‌سازد.

یک پد ماوس می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

هنگامی که ماوس‌های نوری که از حسگرهای تصویر برای تشخیص حرکت استفاده می‌کردند برای اولین بار به بازار معرفی شدند، به ماوس پدهای مخصوصی نیاز داشتند که الگوهای نوری روی آن‌ها چاپ شده بود. ماوس‌های نوری مدرن می‌توانند با دقت قابل قبولی روی کاغذ ساده و سایر سطوح کار کنند. با این حال، برخی از کاربران ماوس‌های نوری (به ویژه گیمرها، طراحان و سایر کاربران حرفه ای) ممکن است برای راحتی، سرعت و دقت و برای جلوگیری از سایش سطح زیرین ماوس با میز، استفاده از ماوس پد را ترجیح دهند.


آیا ماوس پد نیاز هست؟

اکثر ماوس‌های مدرن از فناوری اپتیکال و لیزری استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد روی هر سطحی کار کنند. بنابراین از نظر فنی، در زمان استفاده از این ماوس‌های مدرن، لزوما به پد ماوس نیاز ندارید. اما با استفاده از ماوس پد از مزایای دیگری مانند کنترل بهتر، راحتی بیشتر، حرکت نرم‌تر ماوس و ... برخوردار خواهید شد. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از ماوس پد می‌پردازیم.

اکثر ماوس‌های مدرن از فناوری اپتیکال و لیزری استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد روی هر سطحی کار کنند.

1. استفاده از ماوس پد راحت‌تر است!

آیا بعد از یک روز کامل استفاده از ماوس متوجه می‌شوید، در دستتان خود احساس درد و ناراحتی می‌کنید؟ اگر اینطور است، ممکن است مچ دست شما از قرار گرفتن روی میز سخت یا زاویه نامناسب، دچار ناراحتی شده باشد. یک ماوس پد استاندارد برای رفع این مشکل عالی است، زیرا قرار دادن مچ دست روی یک سطح نرم بسیار بهتر از یک میز با سطح سخت است. با این حال، می‌توانید برای بهبود شرایط، یک پد ماوس ارگونومیک نیز بخرید. این ماوس پد‌ها دارای بالشتک‌هایی در پایین هستند که مچ دست شما را تا زاویه طبیعی تری بالا می‌برند.

2. ماوس پد از میز در برابر سایش محافظت می‌کند!

کشیدن ماوس روی یک قسمت از میز برای ساعت‌ها و روزها، در نهایت میز را فرسوده و خراشیده می‌کند. اگر میز شما دارای سطح ضخیم و باکیفیتی باشد، ممکن است هرگز با این مشکل مواجه نشوید. با این حال، هر چه مواد به کار رفته در میز ارزان‌تر باشد، احتمال اینکه سطح زیرین ماوس یا سطح بالایی میز شما خراشیده و فرسوده شوند، بیشتر است. می‌توان برای جلوگیری از این مشکل از ماوس پد استفاده کرد. البته ماوس پدها نیز کاملا مقاوم نیستند. پس از مدتی، ممکن است متوجه خراشیدگی روی آن‌ها نیز شوید، اما تعویض موس پد بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر از تعویض میز است.

3. با ماوس پد، ماوس خود را تمیز نگه دارید!

با گذشت زمان، ماوس شما گرد و غبار، آلودگی‌های روی میز، چربی پوست و ... را به خود جذب می‌کند. این آلودگی‌ها یا روی میز شما به وجود می‌آیند، یا در سطح زیرین ماوس و یا در هر دو! در هر صورت، این آلودگی‌ها دقت ماوس را کاهش می‌دهند و ظاهر ناخوشایندی به میز و ماوس شما می‌دهند. پد ماوس می‌تواند در این مورد نیز کمک کند.

پد حاوی موس با جلوگیری از برخورد مستقیم ماوس با میز، از آلوده شدن آن‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. البته ممکن است خود ماوس پد در این حالت آلوده شود که در این حالت هم نگرانی زیادی وجود ندارد. زیرا تمیز کردن موس پد بسیار آسان است. برای شستن ماوس می‌توان از مواد شوینده و آب استفاده کرد. حتی برخی از پدهای ماوس را می‌توان در ماشین لباسشویی نیز شست.

4. ماوس پد عملکرد بازی را بهبود می‌بخشد!

اگر با کامپیوتر بازی‌هایی اجرا می‌کنید که نیاز به حرکات سریع و دقیق ماوس دارند(مانند تیراندازی اول شخص)، یک پد ماوس می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد. می‌توانید ماوس پد مخصوص بازی را برای این کار بخرید. پدهای ماوس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در جای خود باقی بمانند و اصطکاک لازم را برای جلوگیری از جابه‌جایی آن روی میز ایجاد کنند. بنابراین در زمان بازی، جا به جا شدن ناگهانی ماوس پد روی میز، روند بازی شما را مختل نمی کند. به این منظور معمولا ماوس پد‌های ضد لغزش استفاده می‌شوند. البته امروزه اکثر ماوس پد‌های عرضه شده در بازار، ماوس پد ضد لغزش هستند.

5. ماوس پد دارای شارژر وایرلس، ماوس بی سیم شما را شارژ می‌کند!

ماوس بی‌سیم به دلیل زمان پاسخ‌دهی کندتر، نسبت به ماوس سیمی، از نظر کاربری گیمینگ از محبوبیت کمتری برخوردار است. موس‌های بی‌سیم از نظر آزادی عمل و قابلیت حمل بسیار عالی هستند. زیرا کشش آزاردهنده کابل (که وزن را افزایش می‌دهد و بر روان بودن حرکت ماوس تاثیر می‌گذارد را ندارند. همانطور که گفته شد، بزرگترین نقطه ضعف ماوس‌های بی سیم این است که به شارژ مداوم نیاز دارند. اگر فراموش کردید ماوس را یک شبه شارژ کنید، باید کابل شارژر را در زمانی که از کامپیوتر استفاده می‌کنید، به آن وصل کنید و مدتی با ماوس سیمی کار خود را پیش ببرید. اما با خرید ماوس پد دارای شارژر وایرلس، این مشکل را نخواهید داشت.

ماوس پد بزرگ مزایای زیادی دارد، اما همیشه خرید ماوس پد بزرگ‌تر مفید و کارساز نیست

چند نوع ماوس پد وجود دارد؟

انواع مختلفی از ماوس پد‌ها به بازار عرضه شده اند. از ماوس پد‌های ساده گرفته تا ماوس پد‌های حرفه ای! ماوس پد‌های ساده، ساختاری معمولی دارند و بسیار ارزان قیمت هستند. ماوس پد‌های گیمینگ، بهترین نوع ماوس پد‌های موجود در بازار هستند. این ماوس پد‌ها قابلیت‌هایی مانند نورپردازی چند رنگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برخی از موس‌پدها با داشتن استراحتگاه مچ دست، کاربری ارگونومیک را افزایش می‌دهند که به آن‌ها ماوس پد ارگونومیگ گفته می‌شود.

 ماوس پد‌های ساده، ساختاری معمولی دارند و بسیار ارزان قیمت هستند. ماوس پد‌های گیمینگ، بهترین نوع ماوس پد‌های موجود در بازار هستند.

ماوس پد دارای شارژر وایرلس در میان گیمرها بسیار محبوب هستند. این نسل جدید از ماوس پدها از یک سیستم شارژ وایرلس (بی سیم) استفاده می‌کنند که به ماوس بی‌سیم اجازه می‌دهد بدون نیاز به تعویض یا شارژ باتری، استفاده شود. به این ترتیب در زمان استفاده از ماوس بی سیم با ماوس پد دارای شارژر وایرلس، درباره تمام شدن شارژ باتری ماوس بی سیم خود نگرانی نخواهید داشت.


اکثر گیمرها، از چه نوع ماوس پدی استفاده می‌کنند؟

ماوس پدهای گیمینگ، به طور اختصاصی برای بازی ساخته شده اند که سهولت حرکت، نرمی و قابلیت استفاده بهتری را در حین بازی فراهم می‌کنند. ماوس پد گیمینگ معمولا گران قیمت‌ترین نوع ماوس پد است که قابلیت‌های خاصی را برای کاربر فراهم می‌سازد. ماوس پد مخصوص بازی معمولا ابعاد بزرگ‌تری نسبت به ماوس پد‌های معمولی دارد.

ماوس پد بزرگ مناسب برای گیمرها

از مهم‌ترین انواع ماوس پد‌های گیمینگ، می‌توان به موس پد گیمینگ RGB اشاره کرد که دارای نورپردازی چندرنگ است. موس پد گیمینگ RGB، نمای زیبایی دارند و می‌توانند با سایر تجهیزات گیمینگ شما به خوبی ست شوند.


مواد تشکیل دهنده ماوس پدها چیست؟

موس پدهای جدید از کامپوزیت‌های لاستیکی با چگالی کم (استایرن سلول باز، لاستیک بوتادین یا سلول باز SBR) ساخته می‌شوند که پارچه ای به سطح بالایی آن‌ها چسبانده شده است. اما در ساخت بسیاری از ماوس پد‌ها (به ویژه ماوس پد‌های گیمینگ) از مواد دیگر از جمله پارچه، پلاستیک، لاستیک بازیافتی، نئوپرن، سیلیکون، چرم، شیشه، چوب پنبه، چوب، آلومینیوم، سنگ و فولاد ضد زنگ استفاده شده است.

موس پدهای جدید از کامپوزیت‌های لاستیکی با چگالی کم ساخته می‌شوند که پارچه ای به سطح بالایی آن‌ها چسبانده شده است.

یک ماوس پد خوب چه مشخصه‌هایی دارد؟

در خرید ماوس پد، باید نکات زیادی را در نظر بگیرید. یک ماوس پد خوب، ویژگی‌های مختلفی مانند بافت مناسب، ابعاد مناسب و لبه‌های نرم دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک ماوس پد خوب می‌پردازیم.

بافت سطح ماوس

ماوس‌پدهای مدرن با انواع بافت‌های سطحی مختلف ساخته می‌شوند که همگی با سبک‌ها و کاربردهای مختلف سازگار هستند. در ماوس پد‌های مدرن، از چند لایه استفاده می‌شود. لایه زیرین از جنس لاستیک یا پلاستیک فشرده استفاده می‌شود که حداکثر اصطکاک را با سطح میز فراهم می‌سازد تا از لغزش ماوس پد روی میز جلوگیری شود.

سطح بالایی ماوس پد معمولا از جنس پارچه ساخته می‌شود تا نرم‌تر باشد و راحتی عملکرد را در حین استفاده فراهم سازد. با در نظر گرفتن این موضوع، به این نتیجه می‌رسیم که بافت سطح ماوس پد مهمترین جنبه موس پد مدرن است. یافتن بافت سطح مناسب برای نیازهای خاص شما تقریبا به اولویت شخصی بستگی دارد.

اندازه ماوس پد

اندازه ماوس پد در استفاده از آن بسیار اهمیت دارد. در طول 10 سال گذشته شاهد افزایش اندازه موس پد‌ها بوده ایم. گسترش بازی‌های کامپیوتری و ظهور تجهیزات گیمینگ یکی از دلایل افزایش ابعاد ماوس پد‌ها بوده است.

بازی‌های اول شخص شوتر، نیازمند آزادی عمل زیاد و حرکات در جهات مختلفی هستند. در این شرایط گیمرهایی که از ماوس‌پدهای کوچک‌تر استفاده می‌کنند، با محدودیت فضا مواجه می‌شوند. امروزه گیمرها می‌توانند ماوس پدهایی بخرند که تمام فضای میز آن‌ها را پوشش می‌دهد. اکنون می‌توانید بخش زیادی از سطح میز خود را به یک موس پد کامل تبدیل کنید. به این ترتیب فضای بزرگی برای مانور دادن ماوس در اختیار دارید.

نتیجه این است که هر کدام از ماوس‌پدها را که تصمیم می‌گیرید انتخاب کنید، به میزان فضای موردنیاز در هنگام بازی و میزان حساسیت ماوس بستگی دارد. ماوس‌های با حساسیت بالاتر ممکن است فقط به یک مربع کوچک نیاز داشته باشند، در حالی که ماوس‌های با حساسیت کمتر ممکن است به یک میز کامل نیاز داشته باشند. این مسئله یکی از اولویت‌های شخصی کاربران متناسب با سطح حساسیت ماوس آن هاست.

لبه‌های ماوس پد

لبه موس پد یک جنبه بسیار مهم از پد ماوس است. در حالی که بسیاری از کاربران این جنبه را نادیده می‌گیرند، اما واقعا ارزش بررسی دارد. به خصوص اگر به بازی‌های رقابتی علاقه دارید. لبه ماوس پد معمولا با استفاده از دوخت ضخیم طراحی می‌شود که اگر ضعیف انجام شود، ممکن است سبب خراب شدن ماوس پد یا افزایش ساییدگی آن در درازمدت شود. همچنین طراحی نادرست این بخش می‌تواند سبب اذیت شدن دست شما در زمان بازی شود.

با این اوصاف، برخی از ماوس پدها طراحی بدون لبه ای دارند که احتمال ساییدگی را بسیار کاهش می‌دهد. اگرچه این ماوس پدها معمولا از جنس پلاستیک سخت هستند که همانطور که قبلا اشاره کردیم، از نظر دقت خیلی خوب نیستند.


آیا ماوس پد بزرگ‌تر، بهتر است؟

یکی از سوالاتی که کاربران می‌پرسند این است که همواره باید ماوس پد بزرگ بخریم؟ ماوس پد بزرگ مزایای زیادی دارد، اما همیشه خرید ماوس پد بزرگ‌تر مفید و کارساز نیست! ماوس پد بزرگ‌تر، فضای بیشتری با پوشش می‌دهد و به همین دلیل آزادی عمل شما برای حرکت دادن ماوس بیشتر است. برای گیمرها، ابعاد بزرگ ماوس اهمیت زیادی دارد.

 ماوس‌پد سطحی صاف برای قرار دادن و حرکت دادن ماوس کامپیوتر است.

اما در خرید ماوس پد بزرگ و کوچک، باید به موارد دیگری از جمله فضای میز و کاربری موردنظر نیز توجه داشته باشید. بهتر است در هنگام خرید، ماوس پدی متناسب با ابعاد میز خود خریداری کنید.

برخی از نمونه‌های ماوس پد، ابعاد بسیار بزرگتری دارند که این امکان را فراهم می‌سازد تا سطح زیرین ماوس و کیبورد شما پوشش داده شود. همچنین برای کیبوردها به صورت اختصاصی، کیبورد پد نیز طراحی شده است که سطح زیرین کیبورد را به طور کامل می‌پوشاند. همچنین برای کاربران گیمینگ، کیبورد پد گیمینگ طراحی و عرضه شده است تا نهایت راحتی را در زمان بازی با کیبورد فراهم سازند.


بهترین برندهای ماوس پد کدامند؟

برندهای مختلفی در زمینه تولید و عرضه ماوس پدها فعالیت می‌کنند. از مشهورترین برندهای تولیدکننده ماوس پد می‌توان به لاجیتک، اوریکو، تسکو، گرین، a4tech، بیاند و ... اشاره کرد. محصولات همه این برندها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند؛ با توجه به نیاز خود می‌توانید در فروشگاه‌ آسارایان نمونه‌هایی از انواع ماوس پد را مشاهده کنید که با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار شما قرار داده شده است.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*