راهنمای خرید یک اسپیکر حرفه ای

تاریخ انتشار: 98/06/23
نمایش: 45
(4 رای)

در این مقاله به انواع اسپیکر ها (Speaker) و ویژگی آنها می پردازیم. در اصل می خواهیم بدانیم بلندگو یا اسپیکر چیست و چگونه کار می کند، و همچنین معیارهای انتخاب یک بلندگو مناسب را برای شما همراهان عزیز توضیح دهیم تا شما بتوانید اسپیکر دلخواه و مدنظر خود را به راحتی انتخاب و خریداری کنید.

اسپیکر چیست و چگونه کار می کند ؟

این را باید بدانید که بلندگوها با صداها سروکار دارد، پس قبل از تعریف یک باند یا بلندگو و کار کرد آن ابتدا به این موضوع می پردازیم که صداها چگونه به گوش ما می رسد.

صداها در نتیجه ی ارتعاش هوای فشرده تولید می شود و صداها باعث به ارتعاش در آمدن پرده گوش انسان ها می شود و مغز انسان، ارتعاشات پرده گوش را به صورت صوت یا صدا درک می کند.اسپیکر یا بلندگو سیستم های الکترونیکی هستند که سیگنال های الکترونیکی را به ارتعاشات هوا تبدیل می کنند و باعث می شود که به صورت صوت و یا صدا ما آن را بشنویم و درک کنیم.

چگونه به یک انتخاب مناسب برسیم ؟

قبل از هر چیزی شما باید بدانید که چقدر می خواهید هزینه کنید و در چه محیطی می خواهید از آن استفاده کنید؟آیا دوست دارید یک بلندگو جای کمتری بگیرد؟آیا اندازه ی آن مهم نیست و فقط کیفیت آن برای شما مهم است؟در ادامه به معیارها و ویژگی های یک اسپیکر و انواع آن می پردازیم.

ویژگی های یک باند برای خرید چیست ؟

اندازه اسپیکر :

اندازه اسپیکر در پخش صدا تاثیر بسیار زیادی دارد به عبارت دیگر هرچه بلندگو بزرگ تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و هر چه کوچکتر کیفیت کمتری دارد.

عمر باتری :

باتری موجود در اسپیکر بستگی به استفاده شما دارد.به این منظور که شما بلندگوی خود را در کجا می خواهید استفاده کنید و تا چه مقدار آن را لازم دارید به طور مثال اگر یک بلندگوی مسافرتی می خواهید و عمر باتری آن بعد از شارژ 2،3 ساعت باشد گزینه ی مناسبی برای شما نیست.

حساسیت اسپیکر :

یکی از مهم ترین معیار ها حساسیت یک اسپیکر است که رابطه کیفیت بین اسپیکر و پخش کننده را تعیین می کند.حساسیت معمول بلندگوها 88db/watt  است که ایده آل حساسیت یک اسپیکر 90db/watt است.پس می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که حساسیت 90db/watt برای یک بلندگو ایده آل و مناسب است.

طراحی :

برای خرید یک بلندگو همان اندازه که کیفیت آن مهم است طراحی و جذابیت ظاهری آن نیز مهم است تا شما بتوانید آن را در خانه و یا محیط مورد نظر خود استفاده کنید.این را هم در نظر بگیرید که ظاهر استاندارد در کیفیت پخش بلندگو تاثیر دارد.

فرکانس قابل پشتیبانی :

گوش انسان صداها و صوت هایی که بین 20 تا 20 هزار هرتز باشد را می شنود و اگر فرکانس آنها از این اعداد بالاتر یا پایین تر باشد قادر به شنیدن آن نیست. این موضوع برای بلندگو ها هم نیز صدق می کند، یعنی اسپیکری مناسب است که بتواند تمامی فرکانس های بین این اعداد را پخش کند.

توان واقعی اسپیکر(وات) :

توان واقعی یک اسپیکر را با RMS نشان می دهند.در اصل RMS واحدی است که توان واقعی یک بلندگو را به شما بازگو می کند.با توجه به این واحد شما به راحتی از توان صوتی یک بلندگو مطلع می شوید.همچنین بر روی اسپیکر ها واحدی به نام PMPO نوشته شده است که از حاصل ضرب RMS با مضربی مشخص تشکیل شده است.

توان (وات) خارجی :

بیشترین معیاری که به آن توجه می شود توان خارجی یک باند است.هرچه وات خارجی بیشتر باشد، صدایی که از بلندگو خارج می شود بلند تر و با کیفیت تر است.توجه کنید که برخی از سازندگان از وات اسمی استفاده می کنند، 2 عدد بر روی بلندگو ها می نویسند و عدد کوچکتر نشان دهنده وات خروجی دستگاه می باشد.

انواع اسپیکر ها :

1.اسپیکر پایه دار :

اسپیکر های پایه دار بیشتر برای سینما خانگی ها استفاده می شود، جلوه و زیبایی خاصی نیز به سینما خانگی شما می دهد.همچنین با استفاده از فناوری های جدید از جمله بلوتوث، AUX و WIFI تمام فرکانس های صوتی را از دستگاه مورد نظر می گیرد و پخش می کند.

2.اسپیکر ساب ووفر :

اسپیکرهای ساب ووفر یا ساب بوفر برای انتقال صداهای پایین مناسب است. به طور کلی صداها به 3 دسته پایین، بالا و وسط تقسیم می شوند که این نوع اسپیکر برای انتقال صداهای پایین بسیار مناسب است.

3.اسپیکر مرکزی :

اسپیکر مرکزی مانند اسپیکر پایه دار برای سینمای خانگی شما بسیار مناسب است. به این صورت که بلندگو مرکزی در وسط صفحه نمایش و بلندگو پایه دار در سمت راست و چپ تلویزیون قرار می گیرد.

4.اسپیکر دسکتاپ :

همان گونه که از اسم آن پیداست اینگونه باند ها برای لپ تاپ و کامپیوتر ها استفاده می شود که متناسب با معیار های گفته شده می توانید بلندگویی با توان مناسب خریداری کنید.

5.اسپیکر بلوتوثی :

امروز روز پیشرفت در تکنولوژی تاثیر بسزایی در این عرصه گذاشته است. به طور مثال اسپیکرهای بلوتوث که شما به راحتی می توانید گوشی و یا هر وسیله هوشمندی را به آن وصل کنید و بلندگو، امواج ارسال شده را به صورت صدا برای شما پخش می کند.

6.اسپیکر قابل حمل :

اسپیکر قابل حمل از وزن کمی برخوردار است و شما به راحتی می توانید آن را جا به جا کنید و با خود حمل کنید.

7.اسپیکر کارکیت :

این نوع از بلندگو در ماشین ها قرار می گیرد و این امکان را به شما می دهد تا تماس های صوتی و موسیقی را در ماشین گوش دهید.شارژ اینگونه بلندگو با استفاده از فندک ماشین است.

فروشگاه اینترنتی آسارایان تمام تلاش خود را کرده است تا شما بتوانید اسپیکر مناسب را در کمترین زمان و با معیار های ایده آل خود تهیه کنید.شما با مراجعه به سایت می توانید انواع اسپیکرها را از نظر قیمت و کیفیت با یکدیگر مقایسه کنید و آنچه را که مد نظر دارید با قیمت مناسب پیدا و تهیه کنید.خوشحال می شویم تا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*