آخرین مقالات

آشنایی با مجموعه لوازم جانبی کامپیوتر و اهمیت آن برای همه ی کاربران رایانه

تاریخ انتشار: 99-12-17 14:12:39 یکشنبه
(68 رای)

لوازم جانبی کامپیوتر (computer accessories) مجموعه ای گسترده از تمام تجهیزاتی است که در کنار کامپیوتر و لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرند. همه کاربران کامپیوتر بر حسب زمینه و سطح فعالیت خود، به تعدادی از لوازم جانبی کامپیوتر نیاز دارند. خرید لوازم جانبی کامپیوتر باید با شناخت کامل کاربرد این وسایل صورت بگیرد. سوالی که امروزه بسیاری از کاربران می پرسند این است که خرید لوازم جانبی کامپیوتر چه اهمیتی دارد؟ و لوازم جانبی کامپیوتر شامل چه وسایلی می شود؟ در این مقاله قصد داریم انواع لوازم جانبی کامپیوتر را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که لوازم جانبی کامپیوتر چه اهمیتی برای کاربران دارند؟ در ادامه با آسارایان همراه باشید.


لوازم جانبی کامپیوتر چه اهمیتی برای کاربران دارند؟


هر کدام از لوازم جانبی کامپیوتر برای کاربرد خاصی طراحی و ساخته شده است و برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. لوازم جانبی کامپیوتر دسته های مختلفی دارد. برخی از این وسایل، لوازم جانبی اصلی کامپیوتر هستند که برای کامل بودن یک کامپیوتر به آن ها نیاز دارید و خرید آن ها برای همه کاربران ضروری است. برای مثال، خرید ماوس و کیبورد برای کامل کردن عملکرد هر کامپیوتری ضروری است و لازم است همه کاربران برای کامپیوتر خود ماوس و کیبورد خریداری کنند. برخی دیگر از لوازم جانبی، تنها جنبه آسان تر کردن کارهای کاربر را دارند و یا برای انجام برخی از امور به صورت حرفه ای تر مورد استفاده قرار می گیرند؛ از این جهت خرید آن ها برای همه کاربران الزامی نیست. برای مثال، تجهیزات گیمینگ فقط برای گیمرها مناسب هستند و همه کاربران (مانند کاربران اداری و خانگی) نیازی به خرید تجهیزات گیمینگ ندارند.

از جنبه دیگر، بر اساس کاربرد نیز می توان لوازم جانبی را به چند دسته تقسیم بندی کرد. لوازم جانبی صوتی و تصویری، لوازم جانبی ذخیره سازی، لوازم جانبی گیمینگ، کابل ها و مبدل ها، باتری و لوازم جانبی مرتبط با برق، لوازم جانبی اینترنت و شبکه، لوازم جانبی خنک کننده و ... انواع مختلفی از این دسته بندی ها هستند.

اینکه به چه لوازم جانبی کامپیوتری نیاز دارید، به نوع فعالیت شما بستگی دارد. اگر اهل موسیقی و ضبط صدا باشید، لوازم جانبی صوتی برای شما کاربردی خواهند بود. اگر به تولید محتوای صوتی و تصویری می پردازید، لازم است اقدام به خرید لوازم جانبی صوتی و تصویری کنید. اگر گیمر هستید و قصد انجام بازی به صورت حرفه ای را دارید، لوازم جانبی گیمینگ کامپیوتر انتخابی مناسب برای شما هستند.

لوازم جانبی کامپیوتر

لوازم جانبی اصلی کامپیوتر


لوازم جانبی اصلی کامپیوتر، وسایل پرکاربردی هستند که هر کدام به منظور خاصی در کامپیوتر استفاده می شود. لوازم جانبی کامپیوتر شامل لوازم ورودی، خروجی، ذخیره سازی، تجهیزات گیمینگ و ... می شود که در ادامه به طور دقیق تر به بررسی آن ها می پردازیم.

جانبی کامپیوتر

کیبورد (Keyboard)


کیبورد را می توان جز جدانشدنی هر کامپیوتر و اصلی ترین وسیله ورودی هر کامپیوتر به شمار آورد. کیبورد ها امروزه در انواع مختلفی نظیر کیبورد معمولی، کیبورد مخصوص تایپ، کیبورد گیمینگ (مخصوص بازیکیبورد بی سیم و ... به بازار عرضه شده است. از مهم ترین موارد خرید کیبورد می توان به نوع کیبورد، قیمت کیبورد، سایز، برند سازنده، سایز و ... اشاره کرد.

کیبورد

ماوس (Mouse)


ماوس (که موس هم تلفظ می شود) یکی دیگر از لوازم جانبی ورودی کامپیوتر است که از لوازم جانبی اصلی هر کامپیوتر به شمار می رود. ماوس را می توان اصلی ترین وسیله در اموری مانند تولید محتوای ویدئویی، گیم، طراحی و گرافیک و ... به شمار آورد. ماوس ها امروزه در انواعی مانند ماوس معمولی، ماوس بی سیم، ماوس گیمینگ و ... به بازار عرضه شده اند.

ماوس

هدست، هدفون، هندزفری و ایرفون


هدست، هدفون، هندزفری و ایرفون تجهیزات خروجی صدا هستند که به صورت انفرادی استفاده می شوند. البته هدست و هدفون در کامپیوتر کاربردی بیشتری دارند و هندزفری و ایرفون کمتر در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند. هدست و هدفون گیمینگ، هدفون ورزشی، هدست و هدفون بی سیم، هدست و هدفون مکالمه و ... انواعی از این لوازم جانبی صوتی هستند.

هدفون،ایرفون،هدست

اسپیکر (Speaker)


اسپیکر یا بلندگو یکی دیگر از لوازم جانبی صوتی کامپیوتر است که برای پخش صدای بلند مورد استفاده قرار می گیرد. اسپیکرها در سایزهای گوناگونی عرضه می شوند و لازم است در هنگام خرید به سایز، تعداد بلندگو، توان صوتی و دیگر موارد مهم در خرید اسپیکرها توجه داشته باشید

اسپیکر های کامپیوتر

وب کم (Webcam)


وبکم یکی از لوازم جانبی تصویری کامپیوتر است که برای ایجاد ارتباط تصویری به وسیله کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. وبکم ها برای برقراری تماس تصویری، شرکت در ویدئوکنفرانس، شرکت در کلاس آنلاین، ضبط فیلم از کاربر، ضبط فیلم گیمینگ و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

وب کم ، دوربین کامپیوتر و کنفرانس

پد ماوس (Mouse Pad)


پد ماوس (موس پد) صفحه ای است که در زیر ماوس قرار می گیرد تا عملکرد ماوس را تسهیل کند. ماوس پد ها در ابعاد و انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند. در هنگام خرید ماوس باید به سایز آن توجه داشته باشید. ماوس پد گیمینگ نوع خاصی از ماوس پد های موجود در بازار است که به طور خاص برای گیمرها طراحی شده است. ماوس پدهای گیمینگ ابعاد بزرگتری نسبت به ماوس پد های معمولی دارند و برخی نیز از نورپردازی RGB برخوردار هستند.

پد ماوس ، پد ماوس گیمینگ ، پد ماوس طبی ، پد ماوس طرح دار

دسته بازی (Gamepad)


گیم پد یا دسته بازی از لوازم جانبی گیمینگ کامپیوتر به شمار می آید که برای کنترل برخی از بازی های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. دسته بازی به صورت تکی یا دوتایی در بازار وجود دارد و در دو دسته بی سیم و باسیم به بازار عرضه شده است. در هنگام خرید گیم پد به طراحی ارگونومیک، نوع اتصال و برند سازنده توجه داشته باشید.

دسته بازی ، گیم پد ، جوی استیک

زیرکیسی چرخ دار


زیرکیسی چرخ دار یکی از لوازم جانبی کاربردی کامپیوتر است که در زیر کیس قرار می گیرد و امکان جا به جایی آن را فراهم می سازد. همچنینی زمانی که کیس خود را روی زیرکیسی قرار می دهید، گردش هوای اطراف کیس آسان تر صورت می گیرد که این امر به خنک سازی بهتر کیس کمک می کند.

زیر کیس چرخ دار کامپیوتر

تبدیل برق


تبدیل برق برای متناسب سازی دوشاخه های غیراستاندارد با پریزها مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است برخی از تجهیزات کامپیوتر مانند مانیتور یا کیس، از اتصال سه شاخه برای اتصال به پریز استفاده کنند. با تبدیل برق می توانید این سه شاخه را به دو شاخه تبدیل کنید تا امکان اتصال به پریزهای دوشاخه فراهم شود.

تبدیل 3 به 2 برق ، مبدل برق

ست پیچ گوشتی


با توجه به نوع کاربرد ست پیچ گوشتی، معمولا تعداد کمی از کاربران اقدام به خرید این وسایل می کنند. به طور عمده تعمیرکاران کامپیوتر و افراد علاقه مند به امر تعمیرات وسایل دیجیتال، خریداران ست پیچ گوشتی به شمار می آیند. ست پیچ گوشتی ابزارهایی که برای بازکردن و تعمیر تجهیزات دیجیتال نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد.

ست ابزار کار

عینک سه بعدی (3D Glasses)


عینک سه بعدی (3D Glasses)، یکی از لوازم جانبی پرطرفدار و هیجان انگیز کامپیوتر است که امکان مشاهده تصاویر سه بعدی را برای کاربران فراهم می سازد. با کمک عینک سه بعدی می توانید تصاویر را با فناوری های 3D و واقعیت مجازی (Virtual reality) مشاهده کنید. امروزه از عینک های سه بعدی و واقعیت مجازی در زمینه های گوناگون مانند سرگرمی، آموزش، سینما، مراکز تفریحی و ... استفاده می شود.

عینک 3 بعدی

نوار LED


گیمرها و تولیدکنندگان محتوا از نوارهای LED برای تزئین محل بازی و استودیوهای خود استفاده می کنند. نوارهای LED در انواع تک رنگ و چند رنگ به بازار عرضه شده اند. نوار LED از لوازم جانبی نورپردازی کامپیوتر به شمار می رود و لازم است در هنگام خرید این وسایل مواردی مانند ابعاد، تعداد رنگ، شرکت سازنده، برخورداری از ریموت کنترل و ... را در نظر بگیرید.

نوار ال ای دی مخصوص گیمرها

دستبند سلامتی


دستبند هوشمند یا دستبند سلامتی، در دسته لوازم جانبی پوشیدنی و شخصی قرار می گیرد و قابلیت های مختلفی را به کاربر ارائه می دهد. معمولا دستبندهای سلامتی قابلیت های مربوط به ورزش و سلامت فردی مانند ضربان قلب، سنجش کیفیت خواب، مسافت، تعداد گام ها و ... را در اختیار کاربران قرار می دهند. این وسایل از طریق بلوتوث به گوشی های هوشمند متصل می شوند و در برخی از مدل ها، اعلان های گوشی را به کاربر نمایش می دهند.

دستبند سلامتی

هاب یو اس بی (USB HUB)


با افزایش تعداد لوازم جانبی کامپیوترها، هاب یو اس بی امروزه کاربرد فراوانی پیدا کرده است. هاب USB از محبوب ترین لوازم جانبی کامپیوتر است که به شما امکان افزایش تعداد پورت های USB را می دهد. هاب های یو اس بی از نسخه های مختلف USB مانندUSB 2.0 ، USB 3.0، USB 3.1 و ... پشتیبانی می کنند. تعداد پورت های یو اس بی هاب ها مهم ترین نکته خرید این لوازم جانبی است و لازم است بر اساس نیاز خود، هاب دارای تعداد پورت یو اس بی مناسب را خریداری کنید. پشتیبانی از پورت شارژر، دارا بودن پورت تایپ سی (Type C)، برند سازنده، ماده سازنده و ... از مهم ترین موارد خرید یک هاب یو اس بی مناسب است. در صورتی که به تعداد پورت بالایی نیاز دارید، بهتر است به سراغ هاب های یو اس بی صنعتی بروید.

هاب یو اس بی ، هاب usb

میز مانیتور و لپ تاپ


میز مانیتور و لپ تاپ برای نگه داشتن آسان تر این وسایل مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا میزهای مانیتور نسبت به میزهای لپ تاپ دارای ابعاد بزرگتری هستند. میزهای لپ تاپ نیز در ابعاد مختلف و برای استفاده در حالات گوناگون (نشسته، رومیزی و ...) ساخته شده اند. به کمک این دسته از لوازم جانبی کامپیوتر و لپ تاپ، می توانید مانیتور و لپ تاپ خود را در حالت دلخواه تنظیم کنید تا راحتی بیشتر را در هنگام کار با این وسایل برای شما فراهم سازند.

میز نوتبوک ، میز لپ تاپ

محافظ و چند راهی برق


تعداد زیاد دستگاه های برقی و کمبود تعداد پریز مناسب یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران با آن مواجه هستند. برای حل این مشکل از محافظ و چندراهی برق استفاده می شود تا به کمک آن بتوان یک پریز برق را به چند پریز تبدیل کرد و چند دستگاه را به آن متصل کرد. معمولا محافظ قیمت بیشتری نسبت به چندراهی معمولی دارد و دلیل این امر، قابلیت های حفاظتی این وسایل است. محافظ می تواند در هنگام نوسان برق یا افت ولتاژ، از تجهیزات الکترونیکی شما محافظت کند تا نوسانات برق آسیبی به آن ها وارد نکند. در هنگام خرید محافظ و چند راهی برق، حتما به تعداد پریز موردنیاز خود توجه داشته باشید

محافظ برق ، چند راهی برق

پایه مانیتور دیواری، رومیزی و سقفی


پایه مانیتور جز آن دسته از لوازم جانبی کامپیوتر است که در چندسال اخیر، محبوبیت زیادی کسب کرده است. امروزه کاربران حرفه ای به ویژه گیمرها و تولیدکنندگان محتوا به دلیل شرایط کاری خود، ممکن است از چند مانیتور استفاده کنند. به همین دلیل است که گاها تمایل دارند یک یا چند مانیتور خود را به دیوار یا سقف متصل کنند یا آن ها را روی میز با آرایش دلخواه بچینند. در این شرایط، استفاده از یک پایه مانیتور دیواری، سقفی یا رومیزی می تواند نیاز کاربر را برطرف سازد.

پایه مانیتور و گیره مانیتور

باکس هارد و قاب هارد 2.5 و 3.5 اینچ


باکس هارد و قاب هارد جز لوازم جانبی ذخیره سازی کامپیوتر دسته بندی می شوند. به کمک باکس هارد یا قاب هارد می توانید هاردهای داخلی (اینترنال) خود را به هارد اکسترنال تبدیل کنید. این دسته از لوازم جانبی به شما کمک می کنند تا با قرار دادن هارد داخلی کامپیوتر (3.5 اینچی) یا لپ تاپ (2.5 اینچی) خود در آن ها، امکان انتقال داده هاردها به صورت خارجی (اکسترنال) برای شما فراهم شود و نیاز به خرید هارد اکسترنال جداگانه از بین برود.

باکس هارد 2.5 اینج ، باکس هارد 3.5 اینچ ، باکس هارد اس اس دی

رم ریدر (Ram Reader)


یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی ذخیره سازی دیتای کامپیوتر و موبایل، رم ریدر است. رم ریدر به شما این امکان را می دهد تا مموری کارت های خود را به کمک پورت USB به کامپیوتر متصل کنید و به انتقال داده های کارت حافظه روی کامپیوتر بپردازید. از آن جایی که کارت های حافظه در ابعاد و استانداردهای مختلفی تولید شده اند، رم ریدرها نیز انواع مختلفی دارند. کاربردی ترین نوع رم ریدر، رم ریدر چندکاره است که از همه کارت حافظه های رایج پشتیبانی می کند.

رم ریدر ، کارت ریدر

پایه نگهدارنده موبایل


پایه نگهدارنده موبایل در انواع مختلفی ساخته شده است که کاربردی ترین نوع آن ها، پایه نگهدارنده خودرویی و رومیزی است. پایه نگهدارنده (هولدر) خودرویی برای رانندگان (به ویژه رانندگان تاکسی های آنلاین) وسلیه ای بسیار کاربردی است که به شما این امکان را می دهد تا گوشی خود را در مکانی مناسب درون خودرو نصب کنید. پایه های نگهدارنده رومیزی نیز برای ثابت نگه داشتن موبایل در خانه یا محل کار مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع پایه نگهدارنده موبایل، دارای قابلیت وسایل دیجیتال (مانند موبایل، پاوربانک و ساعت هوشمند) نیز هستند.

پایه نگهدارنده موبایل ، هولدر موبایل

تمیز کننده کامپیوتر


تجهیزات دیجیتال به ویژه نمایشگرها وسایلی بسیار حساس هستند و لازم است در هنگام پاکسازی آن ها، از لوازم تمیزکننده مناسب و مخصوص استفاده شود. تمیز کننده کامپیوتر و تمیزکننده نمایشگر یکی از لوازم جانبی بسیار کاربردی است که می توانید با استفاده از آن بدون هیچ گونه آسیب به نمایشگر و دیگر بخش های کامپیوتر، اقدام به تمیزکاری آن کنید.

اسپری و دستمال تمیز کننده دستگاه های الکترونیکی

رک هارد


رک کارد (HDD Rack) یکی از لوازم جانبی مرتبط با هارد دیسک و حافظه اس اس دی است که درون کیس قرار می گیرد و این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا به سادگی هارددیسک ها و حافظه های اس اس دی اینترنال را درون آن قرار دهد و اطلاعات را با کامپیوتر تبادل کند. ویژگی بسیار عالی رک هارد، امکان تعویض ساده هاردهاست و شما می توانید به سادگی هارد های اینترنال خود را به دلخواه در آن قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

رک هارد ، محفظه هاردهای کامپیوتر

بلوتوث کامپیوتر


معمولا کامپیوترها به صورت پیشفرض از قابلیت بلوتوث پشتیبانی نمی کنند. استفاده از این دسته لوازم جانبی کاربردی می تواند به شما امکان انتقال فایل با بلوتوث در کامپیوتر را بدهد. بلوتوث کامپیوتر به صورت دانگل USB موجود است که به شما این امکان را می دهد تا کامپیوتر خود را به قابلیت بلوتوث مجهز کنید.

دانگل بلوتوث برای ماشین و کامپیوتر

شارژر و مبدل باتری


شارژر و مبدل باتری، وسایلی هستند که برای بسیاری از دستگاه های دیجیتال قابل استفاده هستند. به کمک شارژر باتری می توانید باتری های قابل شارژ در سایز های مختلف را شارژ کنید و در دستگاه های موردنظر استفاده کنید.

شارژر باتری

باتری های قلمی و نیم قلمی


باتری قلمی و نیم قلمی از گذشته تا امروز در بسیاری از دستگاه های قابل حمل مورد استفاده قرار می گیرند و از محبوبیت زیادی نیز برخوردارند. این باتری ها در گذشته فقط در مدل های یکبار مصرف تولید و به بازار عرضه می شدند اما امروزه می توان باتری های قلمی قابل شارژ را نیز در بازار یافت که به شما امکان شارژر چندباره باتری به کمک شارژر های مخصوص را می دهند

باتری های قلمی و نیم قلمی

باتری های خاص


باتری های سکه ای انواعی از باتری های با کاربرد خاص هستند. این باتری ها ابعادی در حدود یک سکه کوچک دارند و در مادربورد کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند. اگر نیاز به تعویض باتری مادربورد را داشته باشید، می توانید به سادگی اقدام به خرید و تعویض باتری سکه ای برای مادربورد کنید.

باتری سکه ای

بست کمربندی کابل


بسیاری از کاربران به ویژه افرادی که زیاد با محصولات دیجیتال سروکار دارند، همواره از شلوغی و در هم پیچیده شدن کابل ها شکایت دارند. به کمک بست کمربندی کابل می توانید کابل های خود را جمع آوری کنید و اقدام به بسته بندی آن ها نمایید. با این روش می توانید به سادگی از در هم پیچیده شدن کابل ها جلوگیری کنید.

بست کمربندی انواع کابل

داک استیشن (Docking Station)


تنوع پورت های مورداستفاده در محصولات دیجیتال، سبب پیدایش لوازم جانبی کاربردی مانند داک استیشن شده است. داک استیشن مبدلی مجهز به انواع پورت های صوتی، تصویری و دیتا است که به شما این امکان را می دهد تا انواع مختلفی از پورت های ارتباطی مانند USB-A، SD، DP، RJ45، VGA، USB-C، HDMI و ... را از طریق پورت دیگر (مثل Thunderbolt) به لپ تاپ و کامپیوتر متصل کنید. امکان استفاده همزمان از چند پورت، یکی از قابلیت های بسیار کاربردی داک استیشن است که آن را به انتخابی عالی به ویژه برای گیمرها و کاربران حرفه ای تبدیل می سازد.

داک استیشن هارد کامپیوتر

لوازم جانبی قابل حمل


دسته دیگری از لوازم جانبی کامپیوتر، لوازم جانبی قابل حمل هستند که کاربر می تواند آن ها را به سادگی در کیف و برخی را نیز در جیب لباس خود حمل نماید. در ادامه با معرفی لوازم جانبی قابل حمل کامپیوتر با ما همراه باشید.


هارد اکسترنال (External HARD)


هارد اکسترنال را می توان کاربردی ترین و محبوب ترین وسیله در بین لوازم جانبی ذخیره سازی کامپیوتر به شمار آورد. هارد اکسترنال به شما این امکان را می دهد تا فایل های مهم خود را به سادگی در هر کجا به همراه خود داشته باشید و در مواقع نیاز، تنها با اتصال این هارد ها به کامپیوتر یا لپ تاپ موردنظر، به فایل های خود دسترسی داشته باشید. نقطه قوت هاردهای اکسترنال در برابر کارت های حافظه، ظرفیت بالاتر، استحکام و قابلیت های حفاظتی این وسایل است. در هنگام خرید هارد اکسترنال حتما به میزان حافظه موردنیاز، استانداردهای محافظتی هارد، گارانتی و ... توجه داشته باشید.

هارد اکسترنال ، هارد خارجی ، هارد قابل حمل

کارت حافظه SD و MicroSD


کارت حافظه (مموری کارت) یکی دیگر از لوازم جانبی مشترک بین تمامی دستگاه های دیجیتال است که در تلفن های همراه و دوربین های عکاسی کاربرد زیادی دارد. امروزه اکثر دوربین های دیجیتال از کارت حافظه استاندارد SD پشتیبانی می کنند؛ اما گوشی های هوشمند از کارت حافظه micro SD به عنوان حافظه ذخیره سازی خارجی استفاده می کنند. امکان تبدیل کارت های حافظه Micro SD به SD به کمک تبدیل مخصوص وجود دارد. ظرفیت، کلاس حافظه (سرعت)، گارانتی و خدمات پس از فروش و .... از قابلیت های مهم کارت های حافظه به شمار می رود.

میکرو اس دی ، حافظه اس دی

دستگاه ضبط صدا (Recorder)


ریکوردر یا دستگاه ضبط صدا، از جمله لوازم جانبی صوتی برای ضبط صدا با کیفیت بالا هستند. استفاده از ریکوردر برای تولید محتوا، خبرنگاری و تهیه گزارش، مصاحبه، ضبط صدای کلاس، سمینار و ... استفاده می شود. ریکوردر ها قابلیت های حرفه ای ضبط و پخش صدا را با قیمت مناسب و تنها در یک دستگاه کوچک و قابل حمل مجهز به باتری داخلی در اختیار شما قرار می دهند.

دستگاه ضبط صدا ، رکوردر صدا

قلم نوری (Light pen)


قلم نوری برای گرافیست ها، طراحان، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و ... بسیار کاربردی است. قلم نوری معمولا به همراه یک تبلت گرافیکی عرضه می شود و امکان طراحی مستقیم به کمک قلم و نمایش خطوط رسم شده در کامپیوتر را فراهم می کند. به کمک قلم نوری می توانید طراحی های بسیار حرفه ای انجام دهید، فیلم های آموزشی و محتوا ضبط کنید و نقاشی کنید.

قلم نوری مخصوص طراحی

شارژر (Charger)


شارژر یکی از پرکاربردترین لوازم جانبی روزمره است که به طور معمول همه دارندگان لوازم دیجیتالی قابل حمل (مانند گوشی هوشمند، لپ تاپ و ...) چند مرتبه در روز از آن استفاده می کنند. شارژر های USB و شارژر های فندکی معمولا برای شارژ گوشی هوشمند، ساعت و دستبند هوشمند، پاوربانک و... مورد استفاده قرار می گیرند. شارژر بی سیم (Wireless Charger) نیز نوع خاصی از شارژر های دستگاه های دیجیتال است که امروزه کاربرد و محبوبیت زیادی در بین کاربران بدست آورده اند.

شارژر موبایل ف شارژر گوشی همراه

فلش مموری (Flash Memory)


فلش مموری محبوب ترین وسیله جانبی در بین لوازم جانبی ذخیره سازی کامپیوتر است که امروزه همه کاربران در زمینه های مختلف از آن ها استفاده می کنند. فلش مموری ها در ظرفیت های مختلف به بازار عرضه شده اند و برای ذخیره سازی و انتقال اطلاعات انتخابی عالی به شمار می روند. در هنگام خرید فلش مموری، مواردی مانند ظرفیت فلش مموری، برند، نوع اتصال (نسخه USB)، قیمت و ... دارای اهمیت هستند.

فلش مموری ، حافظه قابل حمل

پاور بانک (Power Bank)


از جمله لوازم جانبی ذخیره کننده انرژی، می توان به پاوربانک ها اشاره کرد که در چندسال اخیر رواج فراوانی در میان همه کاربران پیدا کرده اند. پاوربانک ها ظرفیت های گوناگونی دارند و با قابلیت های گوناگونی به بازار عرضه شده اند. در هنگام خرید پاوربانک باید به ویژگی های گوناگون آن ها مانند ظرفیت، تعداد پورت، خروجی های جریان، برند سازنده و ... توجه داشته باشید.

پاور بانک ، پاور بانک همراه

لوازم جانبی چند رسانه ای


لوازم جانبی چند رسانه ای کامپیوتر، عمدتا شامل لوازم جانبی صوتی و تصویری می شود. لوازم جانبی چند رسانه ای بیشتر با تولید، ویرایش، پخش و کنترل رسانه و محتوای صوتی و تصویری در ارتباط هستند که در ادامه برخی از آن ها را معرفی می کنیم.


گیرنده دیجیتال (Set Up Box)


در چند سال اخیر با پخش شبکه های تلویزیونی دیجیتال، خرید گیرنده دیجیتال توسط کاربران افزایش یافته است. گیرنده دیجیتال یکی از وسایل کاربردی برای تلویزیون و کامپیوتر است که به کاربران این امکان را می دهد تا شبکه های تلویزیونی دیجیتال را دریافت و مشاهده کنند.

ستاپ باکس تلویزیون

کارت کپچر (Capture Card)


کارت کپچر یکی از لوازم جانبی چند رسانه ای است که امکان کپچر و مشاهده تصاویر از منبع را فراهم می سازد. با استفاده از کارت کپچر می توان اقدام به کپچر محتوای تصویری باکیفیت بالا کرد.

کارت کپچر ، گیرنده تلویزیون

پرزنتر (Presenter)


افرادی که زیاد در سمینار و اجلاس شرکت می کنند و نیز افرادی که به سخنرانی همراه با ارائه ویدئویی می پردازند، حتما به یک پرزنتر نیاز دارند. پرزنتر امکان کنترل از راه دور محتوای ارائه (مانند پاورپوینت و ویدئو) را می دهد و نیاز به استفاده مستقیم از ماوس و کیبورد برای کنترل ارائه را از بین می برد.

پرزنتر ارائه

انواع CD و DVD


اگر چه امروزه تجهیزات ذخیره سازی و انتقال دیتا مانند فلش مموری و مموری کارت رواج فراوانی پیدا کرده اند اما همچنان استفاده از دیسک های فشرده مانند دی وی دی و سی دی رایج است. با استفاده از DVD و CD می توان اطلاعات را ذخیره سازی کرد و به وسیله درایو نوری، به اطلاعات روی دیسک ها دسترسی پیدا کرد.

سی دی و دی وی دی

کارت صدای اینترنال و اکسترنال


کارت صدای اینترنال و اکسترنال از لوازم جانبی مورد نیاز فعالان عرصه موسیقی و تولیدکنندگان محتوای صوتی است. با استفاده از کارت صدای اینترنال و اکسترنال می توانید با استفاده از میکروفن، صدا را باکیفیت بسیار بالا ضبط کنید و خروجی صدای باکیفیت را دریافت کنید. اگر نیاز به ضبط صدای موسیقی یا پادکست با کیفیت بالا را دارید، در کنار خرید یک میکروفن حرفه ای و باکیفیت، به فکر خرید یک کارت صدای مناسب نیز باشید.

کارت صدا ، مبدل صدا

پایه مونوپاد


پس از رواج عکسبرداری سلفی، شاهد عرضه گسترده پایه مونوپاد به بازار بودیم. مونوپادها پایه های قابل کنترلی هستند که امکان عکسبرداری با گوشی از فواصل دور را فراهم می سازند. برخی از مونوپاد ها دارای کنترل از راه دور نیز هستند.

مونوپاد

کیف و کاور CD و DVD


کاربرانی که سر و کار زیادی با CD و DVD دارند، از حساسیت زیاد این تجهیزات مطلع هستند. CD و DVD باید در شرایط مناسبی نگهداری شوند تا اطلاعات ثبت شده بر روی آن ها دچار آسیب نشود. یکی از راه های محافظت از CD و DVD ، استفاده از کیف و کاور مناسب است.

کیف سی دی ، کیف دی وی دی

میکروفون (Microphone)


میکروفون کاربردی ترین وسیله در میان لوازم جانبی ضبط صداست که در سایزها و انواع گوناگونی در بازار موجود است. میکروفن های یقه ای، میکروفون رومیزی، میکروفون بی سیم، میکروفن استودیویی و ... انواع مختلفی از میکروفن های موجود در بازار هستند.

میکروفون

لوازم جانبی خنک کننده


همه دستگاه های دیجیتال به سبب مصرف انرژی الکتریکی، بسته به میزان توان الکتریکی خود گرما تولید می کنند. گرما در درازمدت سبب آسیب به قطعات حساس به ویژه CPU، کارت گرافیک و باتری می شود. به همین دلیل امروزه خرید لوازم جانبی خنک کننده به یک ضرورت تبدیل شده است. در ادامه مهم ترین لوازم جانبی خنک کننده را بررسی می کنیم.


خنک کننده لپ تاپ (Coolpad)


اگرچه امروزه لپ تاپ های گیمینگ و حرفه ای به جدیدترین فناوری های خنک کننده مجهز می شوند، اما نیاز به خنک کننده خارجی همچنان برای این وسایل وجود دارد. یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی خنک کننده لپ تاپ، کول پد است که در زیر لپ تاپ قرار می گیرد و با فن هایی که از کابل USB برای تامین انرژی خود استفاده می کنند، لپ تاپ را خنک می کند. خرید خنک کننده لپ تاپ برای جلوگیری از افزایش دما و آسیب به سخت افزار (به ویژه CPU لپ تاپ) بسیار ضروری است. در هنگام خرید کول پد به سایز و تعداد فن ها، زاویه های قابل تنظیم کول پد، سایز لپ تاپ و .... توجه داشته باشید.

کول پد و خنک کننده لپ تاپ

خنک کننده هارد، گرافیک و رم


به طور معمول همه قطعات الکترونیکی کامپیوتر در هنگام کار، به دلیل مصرف برق دچار افزایش دما می شوند و به همین دلیل در کنار قطعات و درون کیس کامپیوتر، از فن های خنک کننده برای خنک سازی این قطعات استفاده می شود. معمولا قطعاتی مانند CPU به طور پیش فرض دارای فن خنک کننده هستند. اما خنک کننده هارد، خنک کننده گرافیک و خنک کننده رم برخی از لوازم جانبی خنک کننده بسیار کاربردی هستند که به شما این امکان را می دهند تا قطعات خود را در دمای مناسب نگهداری کنید و از وارد شدن آسیب به آن ها در درازمدت جلوگیری کنید.

خنک کننده ی قطعات کامپیوتر

خمیر سیلیکون حرارتی


خمیر سیلیکون یک ماده رسانای گرماست که معمولا بین پردازنده و فن پردازنده قرار می گیرد. خمیر سیلیکون یکی از لوازم جانبی پراستفاده برای تعمیرکاران و افرادی که در زمینه اسمبل کیس کار می کنند است. این ماده با انتقال مناسب گرما، از افزایش بیش از حد دمای قطعات جلوگیری می کند و مانع از آسیب به قطعات در هنگام افزایش دما می شود. خمیر سیلیکون در انواع مختلفی مانند خمیر سیلیکون قوطی و خمیر سیلیکون سرنگی به بازار عرضه شده است.

خمیر حرارتی و خمیر سیلیکون

فن کیس کامپیوتر (Case Fan)


اکثر قطعاتی که در کیس کامپیوتر نصب می شوند، متناسب با توان خود در هنگام فعالیت گرما تولید می کنند. برای جلوگیری از آسیب به این قطعات، لازم است هوای درون کیس به شکل مناسبی جریان پیدا کند تا گرمای بیش از حد عملکرد قطعات را با مشکل مواجه نکند. نصب فن کیس گردش هوای درون کیس را آسان تر می کند و به این ترتیب عمر قطعات داخلی مانند CPU، کارت گرافیک، رم و ... به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

فن کیس کامپیوتر

کیف، کوله و محافظ


به دلیل حساسیت بالای برخی از لوازم دیجیتال مانند لپ تاپ و تبلت، امروزه برای حمل و نگهداری این وسایل کیف ها و محافظ های خاصی طراحی شده است که با قرار دادن وسایل خود در آن ها می توانید تا حدود زیادی از این وسایل در برابر آسیب های فیزیکی محافظت کنید.


کیف و کوله نوت بوک و تبلت


لوازم دیجیتال قابل حمل مانند لپ تاپ ها و تبلت ها از حساس ترین تجهیزات دیجیتال به شمار می روند که لازم است در مراقبت از آن ها توجه زیادی را به خرج داد. یکی از نکاتی که به شما کمک می کند بهتر از این وسایل مراقبت کنید، خرید کیف و کوله نوت بوک و تبلت است. کیف و کوله لپ تاپ و تبلت در سایز ها و مدل های مختلف به بازار عرضه شده است تا کاربران بسته با نیاز و سلیقه خود، بهترین کیف و کوله را برای لپ تاپ و تبلت خود خریداری کنند.

کیف نوت بوک ، کیف لپ تاپ

کیف هارد اکسترنال


هاردهای اکسترنال وسایلی حساس و مهم هستند و به دلیل اهمیت بالای خود، معمولا به گونه ای ساخته می شوند که استاندارد های حفاظتی مانند IP67 و IP68 را دریافت کنند. اما باید توجه داشته باشید که هیچ استاندارد حفاظتی، سلامت صد در صدی هارد اکسترنال در برابر همه ضربات و عوامل آسیب زا را تضمین نمی کند. به همین دلیل توصیه می شود که از کیف هارد اکسترنال برای نگهداری و انتقال این وسایل استفاده کنید. کیف هارد اکسترنال علاوه بر اینکه این وسایل را از آلودگی حفظ می کند، در برابر ضربه نیز مقاوم است و امنیت بیشتری را برای هارد اکسترنال فراهم می سازد.

کیف و محافظ هارد اکسترنال

تجهیزات هوشمند


تجهیزات هوشمند دسته ای دیگر از لوازم جانبی کامپیوتر هستند که امروزه در بین کاربران بسیار رایج هستند. دوربین های کنفرانس (ConferenceCam)، ریموت هوشمند (REMOTE)، چراغ مطالعه هوشمند، هاب هوشمند و .... انواع مختلفی از تجهیزات هوشمند هستند. دوربین های کنفرانس دوربین هایی هستند که معمولا میکروفون و دوربین را به صورت همزمان دارا هستند. با استفاده از ریموت و هاب هوشمند می توانید کنترل دستگاه های مختلف را بدست بگیرید و آن ها را شخصی سازی کنید. چراغ مطالعه هوشمند نیز نوع هوشمند و دارای باتری چراغ های مطالعه است که با قابلیت های هوشمند در دسترس است.


جمع بندی و نتیجه گیری: بهترین لوازم جانبی کامپیوتر را از کجا بخریم؟


در این مقاله انواع مختلفی از لوازم جانبی کامپیوتر را بررسی کردیم. هر کدام از این لوازم جانبی ذکر شده، در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. بهتر است پیش از خرید حتما نیاز خود را بسنجید و بر اساس نیاز خود اقدام به خرید لوازم جانبی کامپیوتر کنید.

همچنین بهتر است لوازم جانبی کامپیوتر را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید تا ضمن صرفه جویی در هزینه ها، کالاهای باکیفیت خریداری کنید. فروشگاه آسارایان به عنوان یکی از معتبرترین فروشگاه های لوازم جانبی کشور، با سابقه طولانی و درخشان در زمینه عرضه جدیدترین لوازم جانبی کامپیوتر، بهترین لوازم جانبی را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می دهند. اگر قصد خرید لوازم جانبی کامپیوتر با قیمت مناسب و تضمین اصالت و کیفیت را دارید، پیشنهاد می کنیم به فروشگاه آسارایان مراجعه کنید و لوازم جانبی موردنیاز خود را خریداری کنید.

نظرات کاربران
(7)
 • 1399-12-19

  بسیار محتوای زیبایی بود از خواندش لذت بردم

  پاسخ مدیر:

  درود 

  سپاسگزارم دوست عزیز، خرسند هستیم ازینکه شما راضی بودید از مقاله

 • 1400-02-29

  ممنونم از شرکت اساریان برای بلاگ های عالی شون که بهترین مجموعه هارو جمع اوری کردن و شناخت های فوق العاده ای برای مخاطب ایجاد میکنه که نیاز خود شو با سرعت بالای تهیه کند تشکر برای

  پاسخ مدیر:

  سپاسگزارم از شما دوست عزیز که توجه شما جلب مقالات آسارایان شده است.

 • 1400-02-29

  ممنونم از شرکت آسارایان برای ممجوعه های کامل که جمع اوری کرده و بهترین اطلاع رسانی هارو برای مخاطب ایجاد کرده ممنونم برای اطلاعات کامل لوازم جانبی کامپیوتر با تشکر از بلاگ ها تون

  پاسخ مدیر:

  آسارایان بسیار قدردان شما جناب سهیل عزیز می باشد که وقت با ارزش خودرا صرف مطالعه مقاله ها کردید.

 • 1400-03-13

  این مقاله خیلی به دردم خورد
  ممنون میشم راهنمایی کنید تا حدود 500 تومن چه نوع دسته تکی بگیرم

  پاسخ مدیر:

  سلام خوشحالیم کاربردی بوده براتون

  می تونید به شاخه دسته بازی / Gamepad تشریف ببرید و در آنجا مدلهای موجود را مشاهده فرمایید

 • 1400-04-07

  به پسرم دادم که بخونه خیلی خوشش اومد .

  پاسخ مدیر:

  سلامت باشید

 • 1400-07-13

  واقعاااااااااا ممنونم از شما که خیلی راحت تونستم خلاصه شده و مفید با تجهیزات کامپیوتری آشنا بشم

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما دوست عزیز

 • 1400-07-26

  سلام خسته نباشید خواستم یه تعداد وب کم با کیفیت خریداری کنم با قیمت مناسب ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ مدیر:

  سلام 
  سلامت باشید بله موجود داریم در قسمت لوازم جانبی " جانبی کامپیوتر " قسمت  وب کم مدل های مختلفی وجود داره که  می تونید خرید تون رو انجام بدین 

دیدگاه خود را بنویسید
*
*