نقات قوت و ضعف مادربرد Asus F2A55-M

اول، کاربرانی که به سطح معینی از عملکرد برای انجام کارهای خود نیاز دارند. افرادی که با کارهای گرافیکی و ویدیویی سر و کار دارند، گیمرهای جدی و مشتاقان سختافزاری که حوزههایی مانند اورکلاکینگ را دنبال میکنند در این گروه قرار میگیرند. گروه دوم، آن دسته از کاربران را در بر میگیرد که با سطح پایینی از نیازهای کاری مواجه هستند و بههمین دلیل ترجیح میدهند کمترین هزینه ممکن را برای برآورده نمودن آنها صرف کنند. این کاربران بهدلایل مختلف نمیتوانند از ابزارهای قابل حمل ارزانقیمت برای انجام کارهای خود بهرهگیری نمایند، بنابراین بهسراغ پلتفرمهای ارزانقیمت موجود در بازار میروند.

AMD مدتی است که نوع جدیدی از پردازندههای خود تحت عنوان APU را دقیقا برای همین حوزه از بازار معرفی کرده است. این پردازندهها که بهجای CPU (واحد پردازش مرکزی) تحت عنوان APU (واحد پردازش شتابدهی شده) شناخته میشوند، علاوه بر هستههای پردازشی استاندارد خود به یک هسته گرافیکی قدرتمند از خانواده محصولاتRadeon HD  شرکت AMD نیز مجهز شدهاند. به این ترتیب کاربران علاوه بر آن که یک سیستم استاندارد با قدرت کافی را بهدست میآورند، بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی عملکرد گرافیکی سطح بالایی را بههمراه پردازنده سیستم خود در اختیار خواهند داشت. در واقع این محصولات برای رقابت مستقیم با پردازندههای Core i3 اینتل که در بازار مشابهی عرضه میشوند، طراحی شدهاند.

آخرین نسل از APUهای شرکت AMD از پلتفرم سوکت FM2 استفاده میکنند. همانطور که در بررسی سایر مادربردهای مبتنی بر سوکت مذکور نیز اشاره کردهایم، در حال حاضر سه چیپست A75، A55 و A85X از آن پشتیبانی میکنند. توجه داشته باشید که این چیپستها در واقع تنها یک پل جنوبی برای مادربرد بهشمار میآیند زیرا پل شمالی عملا در خود پردازنده پیادهسازی شده است.

کوچکترین عضو خانواده چیپستهای پلتفرم FM2 یعنی A55، بهطور طبیعی محدودترین گستره از امکانات را در اختیار شما قرار میدهد، اما در عین حال یک گزینه ارزانقیمت را برای آن دسته از کاربرانی که به قابلیتهایی مانند پیکربندی CrossFire یا به درگاههای پرسرعتی مانند USB 3.0 نیاز ندارند، فراهم میکند. ما در این مقاله شما را با یک مادربرد مبتنی بر این چیپست از شرکت ایسوس یعنی F2A55-M آشنا خواهیم کرد.

همانطور که میدانید مادربردهای شرکت ایسوس در سه گروه RoG، TUF و محصولات عمومی ارایه میشوند. F2A55-M بهطور کاملا قابل پیشبینی در گروه سوم قرار میگیرد. این محصول در یک بستهبندی سیاهرنگ عرضه میشود و در طراحی خود از الگوی رنگی آبی و سیاه خانواده محصولات عمومی ایسوس بهره میگیرد.

F2A55-M یک مادربرد uATX بهشمار میآید و به همین دلیل شما ترکیب خلاصهای از مولفههای مختلف را روی آن مشاهده خواهید کرد. سوکت پردازنده FM2 در قسمت مرکزی نیمه بالایی مادربرد قرار گرفته است و هیچ حرارتگیری در اطراف آن بهچشم نمیخورد. این مادربرد از پردازندههای سری A و آتلون مبتنی بر سوکت FM2 با حداکثر 4 هسته پردازشی پشتیبانی میکند.

ایسوس در این مادربرد خود از ساختار انحصاری DIGI+ VRM خود برای مدار تغذیه استفاده کرده است. این مدار شامل 6 فاز است که 4 فاز برای هستههای پردازشی و 2 فاز نیز برای کنترلر حافظه مورد استفاده قرار میگیرند.

در بخش حافظه، شما چهار اسلات DDR3 را در اختیار دارید. بهاین ترتیب میتوانید حداکثر 64 گیگابایت حافظه با فرکانسهای کاری تا 2400 مگاهرتز را در یک پیکربندی دو کاناله روی سیستم خود نصب کنید. توجه داشته باشید که فرکانسهای حافظه بالاتر از 1866 مگاهرتز تنها در حالت اورکلاک قابل دسترسی خواهند بود. پشتیبانی از 64 گیگابایت حافظه روی مادربردی که برای حوزه ارزانقیمت بازار در نظر گرفته شده است کاملا میتواند رویکرد کلی در زمینه استفاده از حافظه را نشان دهد.

همانطور که اشاره کردیم شما با یک مادربرد uATX سر و کار دارید و بههمین دلیل اسلاتهای توسعه زیادی را روی آن در اختیار نخواهید داشت. بهطور دقیقتر دو اسلاتPCI Express x16 ، یک اسلات  PCI Express x1 و یک اسلات PCI مجموعه کامل اسلاتهای مادربرد مورد بحث ما را تشکیل میدهند. توجه داشته باشید که اسلاتهای PCI Express این مادربرد از نسخه سوم مشخصات اینترفیس مذکور پشتیبانی نمیکنند. از سوی دیگر، اسلات PCI Express x16 آبی رنگ مادربرد همیشه در حالت x16 کار میکند، اما اسلات سیاه رنگ تنها چهار مسیر PCIe را در اختیار دارد و در حالت x4 کار میکند.

چیپست A55 تنها شش درگاه SATA II را فراهم میکند و این تمام چیزی است که روی مادربرد F2A55-M بهدست میآورید. درگاههای مذکور از پیکربندیهای RAID 0/1/10/JBOD پشتیبانی میکنند. البته نباید این نکته را نادیده بگیریم که عدم وجود درگاههای SATA 6Gb/s روی این مادربرد بهخصوص با توجه به حوزه در نظر گرفته شده برای آن مشکل خاصی بهشمار نمیآید.

بهعنوان یک مشخصه دیگر، A55 در مجموع 14 درگاه USB 2.0 و دو درگاه USB 1.1 را تامین میکند. با اینحال ایسوس تصمیم گرفته تنها از 10 درگاه USB 2.0 تامین شده توسط چیپست برای مادربرد مورد بحث استفاده کند. از سوی دیگر، خبر خوب این است که یک کنترلرASMedia ASM1042  وظیفه تامین دو درگاه USB 3.0 را روی مادربرد F2A55-M بر عهده دارد.

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که یک کنترلر Realtek 8111F وظیفه تامین یک درگاه اترنت گیگابیتی و یک کدک Realtek ALC887 نیز وظیفه تامین صدای 8 کاناله HD را بر عهده دارند.

اگر به پنل پشتی مادربرد نگاهی بیندازید، یک درگاه PS/2 ترکیبی برای اتصال صفحهکلید یا ماوس، چهار درگاهUSB 2.0 ، یک خروجی S/PDIF اپتیکال، یک خروجی VGA با حداکثر تفکیکپذیری 1200×1920 پیکسل، یک خروجی Dual-Link DVI-D با حداکثر تفکیکپذیری 1600×2560 پیکسل، یک درگاه HDMI با حداکثر تفکیکپذیری 1080×1920 پیکسل، دو درگاه USB 3.0، یک درگاه اترنت گیگابیتی و فیشهای ورودی/خروجی صدای آنالوگ را مشاهده خواهید کرد. شش درگاه USB 2.0 باقیمانده از طریق هدرهای تعبیه شده روی خود مادربرد قابل دسترسی خواهند بود.

خوب همانطور که دیدید ما با یک مادربرد نسبتا ارزانقیمت آشنا شدیم اما قرار گرفتن محصول مورد بحث در رده ارزانقیمت باعث نشده است که همه چیز را از دست بدهیم. در واقع امکاناتی که روی این مادربرد در اختیار شما قرار میگیرند برای بخش عمدهای از کاربران کافی هستند.

از سوی دیگر، بهرغم آنکه چیپست مورد استفاده در مادربرد از درگاههای USB 3.0 پشتیبانی نمیکند، ایسوس با هوشمندی این قابلیت را با استفاده از یک کنترلر طرف ثالث در محصول خود پیادهسازی کرده است تا کاربران بدون هیچ نگرانی بتوانند از ابزارهای ذخیرهسازی سریع استفاده نمایند. بهاین ترتیب تنها نقص جدی چیپست A55 نیز روی این مادربرد برطرف شده است.

+ 

  1. قیمت مناسب، پشتیبانی از درگاه USB 3.0

جمعبندی:

یک گزینه مناسب برای کاربرانی که بهدنبال یک سیستم ارزان قیمت هستند اما در عین حال نمیخواهند کیفیت و قابلیتهای کلیدی را قربانی قیمت پایینتر نمایند.

مشاهده قیمت انواع مادربرد در فروشگاه اینترنتی کامپیوتر آسارایان