کدام از اپلیکیشن های نصب شده بر روی اندروید بیشتر باتری مصرف می کنند

شركت آنتی ویروس AVG در گزارشی كه اخیرا منتشر كرده، به اپ های اندرویدی پرداخته است كه بیشتر از سایر همكاران خود فضای ذخیره‌سازی، ذخیره باتری و  سرویس دیتای موبایل شما را می‌بلعند. مجموعه اطلاعات به‌دست آمده نتیجه جالبی را به همراه دارند، به‌خصوص این كه تعدادی از بدترین مقصرین در این زمینه، برنامه‌هایی نیستند كه احتمالا حدس می‌زنید.

 

AVG اطلاعات كاربرانی از ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا را جمع‌آوری كرده است و نتایج بدست آمده به‌اندازه كافی قابل توجه بود كه بتوان از آن‌ها نتیجه لازم را گرفت. در این گزارش، ترافیك سرویس دیتا تنها شامل انتقال داده از طریق شبكه‌های تلفن همراه بوده و ارزیابی فضای ذخیره‌سازی شامل اطلاعاتی می‌شود كه اپ مورد نظر پس از نصب دانلود كرده است، نه صرفا اندازه اشاره شده در گوگل پلی استور.

 

ابتدا، بررسی سطح بالا

 

اپلیکیشن هایی که باتری زیادی از گوشی مصرف می کننداین جدول بازی‌ها را در بر نمی‌گیرد زیرا در دسته‌بندی جداگانه‌ای به آن‌ها خواهیم پرداخت. بازی‌هایی از نوع Candy Crush  مجرمین خاص در زمینه ایجاد تاثیر منفی بر عملكرد ابزار و تخلیه ظرفیت باتری آن محسوب می‌شوند. ولی نمونه‌های عجیب و قابل توجهی مانند New Words With Friends وجود دارند كه خیلی بیشتر از یك بازی مانند Clash of Clans سرویس دیتای شما را به هدر می‌دهند.

 

اپلیکیشن هایی که باتری زیادی از گوشی مصرف می کنند


 

این مساله كه Solitaire در این لیست دیده می‌شود ممكن است كنجكاوی شما را به همراه داشته باشد ولی در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. چند سال قبل گروهی از محققان از مایكروسافت و دانشگاه Purdueابزار دقیقی را برای سنجش و ارزیابی مصرف انرژی تهیه و از آن برای ارزیابی چندین اپ رایگان استفاده كردند. نتایج به‌دست آمده نشان می‌دهند كه ۶۵ تا ۷۵ درصد انرژی مصرفی در اپ‌های رایگان برای بارگذاری ماژول‌های تبلیغاتی طرف ثالث (بخاطر انتقال داده‌ها) استفاده می‌شود. Solitaire ممكن است بار زیادی را روی دوش باتری شما نگذارد ولی میزان بالای استفاده از سرویس دیتا نشان می‌دهد كه این اپ بطور مداوم مشغول انتقای داده‌های تبلیغاتی است.

 

بررسی دسته‌بندی‌ها

 

گزارش AVG همچنین برنامه‌هایی كه بیشترین تاثیر منفی روی عملكرد، عمر باتری و فضای ذخیره‌سازی ابزار دارند را مشخص می‌كند. این برنامه ها در گزارش به دو گروه تقسیم شده‌اند: برنامه‌هایی كه در هنگام راه‌اندازی دستگاه اجرا می‌شوند و برنامه‌هایی كه توسط كاربر و بصورت دستی اجرا می‌شوند. جالب است بدانید كه تعدادی از بدترین مصرف‌كنندگان ذخیره باتری، برنامه‌هایی هستند كه توسط OEM تولید شده‌اند. برای مثال Beaming Service برای موبایل‌های سامسونگ، Security Policy Updates سامسونگ (كه تحت عنوان  aka Samsung KNOX نیز شناخته می‌شود)و WatchON سامسونگ، همگی از مجرمین اصلی در زمینه مصرف ذخیره باتری گوشی شما هستند.

 

اپلیکیشن هایی که باتری زیادی از گوشی مصرف می کننددر این گزارش انتقاد ویژه‌ای به نرم افزار جدید Security Policy Update سامسونگ دیده می‌شود. ظاهرا به لطف ویژگی امنیتی جدیدی كه این شركت با اندروید 4.4.2 اضافه كرده است، كاربران شاهد ۳۰ تا ۴۰ درصد كاهش عمر باتری روی ابزارهای خود هستند.

 

در این میان برنامه‌هایی مانند Netflix كه انتظار می‌رود حجم عظیمی از پهنای باند را ببلعند، در لیست كلی در رده دهم قرار‌ گرفته است، در حالی كه Daily Mail Online، Tumblr، Facebook،  Instagramو  Spotify در این لیست پنج برنامه اول هستند. اما مشخص نیست كه AVG لیست مصرف پهنای باند را بر‌اساس میزان مصرف بر ساعت مرتب كرده یا بطور قاطعی مربوط به مصرف كلی پهنای باند است. با این حال نكته جالب اینجاست كه یك برنامه ویدیوی جاری در زمینه مصرف پهنای باند با فاصله زیادی بعد از سرویس رادیویی Spotify قرار  گرفته است.

 

بخش انتهایی این گزارش به بهینه‌سازی مصرف پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی و عمر باتری می‌پردازد. اگر شما با مدیریت این حوزه‌ها برای هر یك از برنامه‌ها آشنایی كامل دارید، این بخش چیز زیادی به اطلاعات شما اضافه نخواهد كرد، اما سند مناسبی برای ارایه به افرادی محسوب می‌شود كه به چنین راهنمایی‌هایی نیاز دارند.

 

بهینه‌سازی نرم‌افزار، كلید افزایش عمر باتری

 

اگر تولید‌‌كننده‌هایی مانند سامسونگ بخواهند به جذب مشتریان جدید یا تشویق مشتریان قدیمی به ارتقا ادامه دهند، باید به تمام جنبه‌های تجربه كاربر از ابزارها توجه كنند. در شرایطی كه قانون مور دیگر به انتهای عمر خود نزدیك می‌شود و بهبود شیمی لیتیوم یونی با سرعت حلزونی پیش می‌رود، دستاوردهای آتی درست به‌اندازه سخت‌افزار به نرم‌افزار نیز متكی خواهند بود.

هیچ شركتی به‌تنهایی نمی‌تواند بر كل اكوسیستم‌های اندروید یا iOS نظارت داشته باشد تا تضمین نماید كه هر برنامه‌ای از بهترین راه‌كارها پیروی می‌كند. اما شركت‌ها حداقل می‌توانند اطمینان حاصل كنند كه برنامه‌های خودشان در زمینه مصرف باتری و سرویس دیتا در بهترین شرایط ممكن قرار دارند. سامسونگ در این گزارش هدف قرار گرفته است، اما مشكل مذكور تنها مختص این تولید كننده نیست. گوگل اخیرا تا حدود زیادی روی بهبود عمر باتری تحت اندروید تمركز كرده است اما بسیاری از شركت‌ها با برنامه‌ها یا ابزارهایی كه بیش از سطح مورد انتظار انرژی مصرف می‌كنند، مشكل داشته‌اند كه تا حدود زیادی به پیاده‌سازی نامناسب درایورها یا نرم‌افزارهای ضعیف مربوط می‌شود