حداکثر ظرفیت SSD چه میزان می باشد

شاید شما هم مثل بنده دوست داشته باشید بدانید حد SSD حداکثر از چه ظرفیتی پشتیبانی می کند . البته وقتی قیمت این محصولات را مقایسه می کنیم ، همان دانستن ظرفیت برای ما کافی است . اگر قصد دارید حافظه ذخیره‌سازی کامپیوتر رومیزی یا لپ‌تاپ خود را تا چند ترابایت افزایش دهید بدون شک اولین گزینه پیش‌رو هارددیسک‌های رایج هستند.

به گزارش جام جم کلیک: این هارد دیسک‌ها در ظرفیت‌های ۶ ترابایتی اکنون رایج بوده و به‌زودی هارد درایوهایی با ظرفیت ۸ و حتی ۱۰ ترابایتی نیز در دسترس عموم خواهند بود. این هاردها از یک درایو SSD یک ترابایتی نیز ارزان‌تر هستند. اما اگر تصمیم به استفاده از SSD دارید و ظرفیت‌های فعلی جوابگوی نیازتان نیستند، نگران نباشید! نخستین درایو SSD شش ترابایتی جهان تا دوماه دیگر روانه بازار خواهد شد.

Fixstars نام یک شرکت ژاپنی است که قصد تولید سه درایو ۲.۵ اینچی SSD را دارد. این درایوها تحت عناوین ۱۰۰۰M، ۳۰۰۰M و ۶۰۰۰M عرضه خواهند شد. مدل ۱۰۰۰M و ۳۰۰۰M از حافظه فلش ۱۹ نانومتری، رابط ۶Gbps بهره برده و به‌ترتیب دارای ظرفیت‌های ۱ و ۳ ترابایتی هستند.

اما از بین این سه مدل، ۶۰۰۰M از بقیه جذابیت بیشتری دارد. در این درایو از حافظه فلش ۱۵ نانومتری استفاده شده و در حالی که هنوز از نوع ۲.۵ اینچی محسوب می‌شود اما ظرفیت بسیار بالای ۶ ترابایت را ارائه می‌کند. سرعت خواندن طبق انتظار باید ۵۴۰MB/s و سرعت نوشتن نیز ۵۲۰MB/s باشد که در درایوهای SSD با رابط ۶Gbps SATA مرسوم است.

از نظر قیمت‌گذاری تنها در مورد نسخه ۱ ترابایتی صحبت شده و ۸۲۰ دلار قیمت خواهد داشت. بدین ترتیب باید انتظار قیمتی هنگفت برای نسخه‌های ۳ و ۶ ترابایتی را داشته باشیم. همچنین بعید است که Fixstars نسخه ۶ ترابایتی را برای عموم کاربران عرضه کند. در واقع باتوجه به تمایل دیتاسنترها برای استفاده از درایوهای SSD، این شرکت نیز احتمالاً در همین مسیر تمرکز خواهد کرد.

این روزها به‌لطف رایج شدن درایوهای SSD، شاهد بالا رفتن ظرفیت و کاهش قیمت‌ها هستیم به‌گونه‌ای که اکنون درایوهایی با ظرفیت ۱۲۰ و ۲۵۰ گیگابایتی کاملاً مقرون به‌صرفه هستند. درست است که هنوز هم قیمتی به مراتب بالاتر از هاردهای معمولی دارند اما وقتی مزیت‌هایی نظیر سرعت و قدرت را در نظر بگیرید، گزینه‌ای بهتر در دسترستان نخواهد بود.

منبع: فارنت