اندروید 6 چه تفاوت هایی با نسخه قبلی دارد

تقریبا یک سال از عرضه نسخه 5 اندروید می گذرد که زمزمه های نسخه جدید 6 در میان کاربران و سایتهای مختلف به گوش میرسد .نسخه 5 اندروید دارای امکانات و قابلیت های زیادی است که باید ببینیم نسخه جدید دارای چه ویژگیهای دارد .   کنفرانس سالانه توسعه دهندگان I/O گوگل قرار است 5 روز دیگر در سان فرانسیکو برگزار شود و انتظار می رود که نسخه ششم اندروید یا اندروید M در این کنفرانس رونمایی شود. این در حالی است که پیش از معرفی رسمی اندروید 6 برخی از ویژگی های کلیدی آن فاش شده اند.

به گزارش جام جم کلیک: آن گونه که آرس تکنیکا نوشته است، اندروید M همراه با ساز و کار اختصاصی تشخیص اثر انگشت ارائه خواهد شد. این در حالی است که علی رغم برخورداری بسیاری از دستگاه های کنونی اندروید از اسکنر اثر انگشت بر روی دکمه خانه (Home)، نرم افزار مورد نیاز آن توسط شرکت های سازنده متنوع توسعه یافته است. به عبارت دیگر، چنان چه گوگل پشتیبانی از تشخیص اثر انگشت اختصاصیش را اضافه کند، بسیاری از شرکت های سازنده تجهیزات مربوطه سود خواهند برد و بسیاری از دستگاه های آتی نیز از این حسگر بهره مند خواهند شد.

البته در حالی که سال گذشته انتظار می رفت گوگل از حسگر اثر انگشت در گوشی هوشمند نکسوس 6 استفاده کند، این انتظار برآورده نشد، اما اکنون می توان امیدوار بود نکسوس جدید 2015 که قرار است در نیمه دوم سال همراه با اندروید M به بازار می آید، از این ویژگی برخوردار باشد.

علاوه بر پشتیبانی از اثر انگشت، گفته می شود اندروید 6 با ارائه امکان گزینش دسترسی های مورد نیاز اپلیکیشن ها گامی مهم در حمایت از حریم شخصی برداشته است. بهبود Google Hangouts، پشتیبانی از تقسیم صفحه نمایش و پنجره های چندگانه، بهبود واژه نامه فرمان های صوتی و تقویم گوگل نیز از دیگر تغییرات مورد انتظار است. همچنین گوگل قصد دارد اندروید پِی (Android Pay) را ارائه کند که همتای اپل پی و سامسونگ پی است و جایگزین گوگل ولت خواهد شد که قرار است که کنار گذاشته شود.

مسئله دیگری که گمانه زنی ها درباره اندروید جدید را به همراه داشته است نام آن است. همچون نسخه های قبلی انتظار می رود اندروید 6 نیز نام یک خورکی را یدک بکشد. گوگل تا کنون از کاپکیک، دونات، اکلَر (شیرینی خامه ای)، فرویو (ماست یخ زده)، جینجربرد (نان زنجبیلی)، هانیکام (کندو)، آیس کریم سندویچ (ساندویچ بستنی)، جلی بین (آب نبات ژله ای)، کیتکت، و لالیپاپ (آب نبات چوبی) برای نسخه های متعدد پلتفرم خود استفاده کرده است.

بنابراین طبیعی است که اندروید M نیز نامی مشابه پیشینیان خود داشته باشد و آن گونه که شایعه شده است اندروید مافین (نوعی شیرینی) نامیده شود. علاوه بر آن از میلک شیک، میلکی بار، میلکی وی، مود کیک، مارشمالو، M&Ms و مارس به عنوان دیگر اسامی احتمالی اندروید M نام برده می شود. وبسایت اندروید پیت نیز مارشمالو را محتمل ترین نام برای اندروید 6 می داند چرا که «همچون جلی بین و لالیپاپ رویایی، رنگارنگ، و به شکل آب نبات است».

منبع: تابناک