آموزش ساخت سی دی Autorun

اگر فراموش نکرده باشید تا سال های قبل سی دی ها دارای اتوران نصب نبودند و برای نصب آن باید کار زیادی انجام میدادیم . ابتدا باید وارد محیط بایوس میشدیم و بعد از انجام یکسری از کارها به محیط نصب ویندوز میرفتیم . سپس رمز را وارد کرده و ادامه نصب را پیش میرفتیم . اما کار کمی ساده تر شده . با وجود برنامه های جدید دیگر نیازی به انجام اینکارها نیست . در این مطلب آموزشی روش کامل توضیح داده نمی شود . با خواندن این آموزش می توانید یک سی دی Autorun به سادگی ایجاد کنید.
حتما شما هم تا به حال سیدی را داشته اید که قابلیت Autorun داشته باشد. یعنی به محض قرار دادن سی دی در CD-Rom سی دی شروع به اجرا نماید و یا فایل نصب آن اجرا شود. ممکن است این سوال برای شما نیز پیش بیاید که چگونه این عمل امکان پذیر است. ساخت یک Autorun بسیار ساده است زیرا به نرم افزار خاصی نیاز ندارید و تنها یک کد این عمل را برای شما انجام میدهد.

بدین منظور:
نرم افزار Notepad ویندوز را باز کنید و سپس این کدها را داخل آن کپی نمایید:

[autorun]

open = setup.exe
icon = setup.exe

حال فایل را ذخیره کنید و آن را در ریشه سی دی کپی کنید.
قرار دادن اين فايل در ريشه سي دي سبب ميشود كه برنامه setup.exe در هنگام قرار دادن سي دي در داخل سي دي درايو به صوررت خودكار اجرا شود در صورتي كه فايل setup.exe در ريشه اصلي نباشد و در شاخه ديگري قرار داشته باشد بايد مسير را به طور كامل ذكر كرد مانند:
همین طور به جای setup.exe هر فایل دیگری را نیز میتوانید قرار دهید.
open = installfoldersetup.exe

 منبع : دریاسافت