سیانوژن مد چیست و چه کاربردی دارد

شاید شما هم در مورد سیانوژن مد شنیده باشید ولی به صورت کامل ندانید که سیانوژن مد چیست؛ پس حتما این مقاله را دنبال کنید تا اطلاعات لازم را کسب کنید. برای شروع باید بدانید که سیانوژن مد و اندروید از هم متفاوت هستند ولی سیانوژن مد بر پایه اندروید ساخته شده است. سیانوژن مد که با نام CM هم شناخته میشود، رابط گرافیکی زیبا، نوآوری های جالب و فریمور رایگان و اپن سورس برای گوشی های مبتنی بر اندروید ارائه میدهد.

فریمور به میان افزار یا نرم افزاری گفته میشود که بر روی دستگاه ها (سخت افزار) نصب می شوند. این میان افزار یا نرم افزارها چیزی شبیه به سیستم عامل ها هستند.

CyanogenMod از دو کلمه مشتق شده است؛ Cyanogen، لقب استیو کوندیک خالق این فریمور است و Mod هم مخفف modify و به معنای اصلاح کردن میباشد. بنابراین سیانوژن مد به معنای فریمور برگرفته از اندروید که خالقش سیانوژن(استیو کوندیک) است، میباشد.


سیانوژن مد چیست؟

سیانوژن مد بر اساس سورس کدی که توسط تیم اندروید گوگل ارائه شده است و پروژه اوپن سورس گوگل (AOSP)، ساخته شده است. توسعه این فریمور از سال 2009 و در یک پروژه برای اصلاح اندروید برای نصب روی دستگاه های روت شده آغاز شد و برای کاربران ویژگی های بهتر و بیشتری به وجود آورد که در نسخه های اصلی و آماده اندروید وجود نداشت.

خیلی زود محبوبیت این فریمور افزایش یافت و گروه کوچکی از توسعه دهندگان که تیم سیانوژن مد نامیده میشدند، کار روی این فریمور را ادامه دادند.

استیو کوندیک در سال 2013 شرکت سیانوژن را با هدف تجاری سازی این سیستم عامل تاسیس کرد. هدف از تاسیس این شرکت، رشد پروژه های اپن سورس و آزادی در انتخاب شرکا از سراسر دنیا در سایت این شرکت، cyngn.com بود.

سیانوژن مد محبوبترین کاستوم رام برای دستگاه های اندرویدی میباشد؛ بیشتر از 350 دستگاه از نسخه های رسمی و غیر رسمی سیانوژن استفاده میکنند. این فریمور، یکی از قدیمی ترین فریمورهای اندرویدی است که هنوز هم توسعه آن ادامه دارد.


چه چیزی سیانوژن مد را برتر کرده است؟

  1. کاستوم رامهایی نظیر CarbonRom، PAC ROM و ... بر مبنای آن هستند.
  2. تعداد زیادی قابلیت اضافه دارد که در نسخه های اندروید ارائه شده توسط گوگل و یا در نسخه های کارخانه ای ارائه شده توسط سازندگان و اپراتورهای تلفن همراه وجود ندارد.
  3. نرم افزارهای اضافی و غیر ضروری نسخه های کارخانه ای در آن وجود ندارد.
  4. از ویژگی های برتر سیانوژن مد میتوان به کدنویسی ساده و سبک آن اشاره کرد که حاصل آن سیستم عاملی سریع و پایدار است.
  5. دسترسی روت به صورت داخلی برای کاربران در سیانوژن مد تعبیه شده است، بدین معنی که شما میتوانید نرم افزارهای سیستمی که از آنها استفاده نمیکنید را به راحتی حذف کنید.
  6. همچنین ویژگی های شخصی سازی و حفظ حریم خصوصی ارائه شده در آن، به شما در مدیریت و استفاده بهتر از دستگاهتان کمک زیادی میکند. (توضیحات بیشتر در ادامه)


در مورد سفارشی سازی

 سیانوژن مد یکی از فریمورهای اندروید با بیشترین قابلیت سفارشی سازی است. بخش تم آن، قابلیت تغییر و بهبود در نگاه و احساس شما به تمام سیستم عامل را ارائه میدهد.

برخی از بهترین قسمت های سفارشی سازی آن عبارتند از: Navbar (نوار ناوبری اصلی)، کلید پیکربندی، تم ها، پروفایلها، نوار وضعیت و تنظیمات پیکربندی سریع.

پروفایل به شما اجازه کنترل و تغییر در صدا، اتصالات و خصوصیت های اضافی در هر زمان و محیط را میدهد. تنظیمات زیادی برای پیکربندی استفاده و تغییرات آسان مانند نوار ناوبری، کلیدهای سخت افزاری، نوار وضعیت و آیکونهای تنظیمات سریع وجود دارد.حفظ حریم شخصی

سیانوژن مد توسط گروهی خاص پشتیبانی میشود که نگرانی های زیادی در مورد حریم خصوصی کاربران دارند و با ارائه ابزارهایی مناسب، راه های ویژه ای برای مدیریت و کنترل حریم خصوصی کاربران فراهم آورده است. سیانوژن مد شامل ابزارهای حریم خصوصی نظیر Privacy Guard، Global Blacklist و CM Account میباشد.

:Privacy Guard برای شما قابلیت کنترل برنامه هایی که میتوانند اطلاعات شما و contactهایتان را بگیرند، فراهم میاورد.

Global Blacklist: امکان جلوگیری از پیام ها و تماس های ناخواسته را فراهم میاورد.

CM Account: یک حساب کاربری ایمن و رمزدار شده که برای پیدا کردن و پاک کردن اطلاعات دستگاه شما از راه دور استفاده میشود.


 
مزیت های اپن سورس بودن

سیانوژن مد نرم افزاری اپن سورس و رایگان است. به این معنا که سورس کد آن به راحتی و برای هر شخصی قابل دسترسی است که آزادی شخصی سازی برای هر کاربر را با توجه به نیازهایش فراهم میاورد. این فقط در مورد تغییر تم و طراحی نیست و هر کسی میتواند به طور کامل آن را اصلاح و تغییر دهد. همچنین به شما امکان مشاهده سورس کد و تشخیص اشکالات و نقاط ضعف را میدهد.

یکی از ویژگی های نرم افزارهای اپن سورس این است که فقط به وسیله تیم رسمی آن توسعه داده نمیشود، بلکه تمامی علاقمندان و توسعه دهندگان میتوانند این نرم افزارها را توسعه دهند. هر کسی میتواند یک مورد رفع خطا و یا یک آپدیت برای آن ارائه دهد و پس از بررسی و تایید توسط تیم رسمی به سیانوژن مد اضافه خواهد شد. با توجه به این مورد، برای تشخیص و رفع خطاهای سیانوژن مد نسبت به نسخه های کارخانه ای، توسعه دهندگان بیشتری وجود دارد.


شباهت های اندروید و سیانوژن مد

سیانوژن مد مبتنی بر اندروید ساخته شده است و ظاهر و نسخه ای متفاوت از سیستم عامل گوشی های هوشمند گوگل است. همان قالب ها را دارد اما از دستورالعملهای متفاوتی بهره میبرد و به شما امکان داشتن انتخاب های متنوعی را میدهد. از این نظر، اندروید وانیلی شرایط مشابهی با این سیستم عامل دارد.


سیانوژن مد حاصل اپن سورس بودن اندروید است. همانطور که اپن سورس بودن وب سرور آپاچی، اجازه انتشار نسخه های متنوعی از آن را ارائه میدهد. سیانوژن مد از دیدگاهی دیگر همان اندروید است اما در بسته ای جدید با ظاهری ساده و ویژگی های بیشتر. مردم داشتن حق انتخاب را دوست دارند و به همین دلیل سیانوژن توسعه داده شده است. سیانوژن طراحی شد تا کاربران اندروید انتخابهایی جدید، بهتر و جامعتر داشته باشند.


آیا سیانوژن مد انتخاب بهتری است؟

سیانوژن مد ابزارهای اضافی و خوبی برای شما فراهم آورده است که نیاز به پرداخت هیچ هرینه ای ندارد. رام های کارخانه ای که هنگام خرید گوشی در آنها است، حجم بیشتری دارند، رابط کاربری آنها سنگین است، نرم افزار های اضافی زیادی دارند و حافظه زیادی مصرف میکنند؛ در نتیجه تجربه بدی برای کاربران هستند.


سیانوژن مد تمامی موارد زائد را از بین برده و تجربه ای بهتر و آسانتری را فراهم آورده است. همچنین مشکلات برنامه ها در آن کمتر است و ابزار بهتری را فراهم آورده است. شاید اپراتور یا سازنده گوشی همراه شما بروزرسانی تلفن شما را متوقف کرده باشد اما شما دوست ندارید از نسخه های جدیدتر اندروید در گوشی خود استفاده کنید؟ خبر خوب برای شما این است که سیانوژن مد امکان نصب آخرین نسخه های اندروید در را حتی در گوشی های هوشمتد قدیمی نیز فراهم آورده است.

دلایل دیگری نیز وجود دارد؛ در سیانوژن مد، اجازه دسترسی روت به صورت داخلی و تعبیه شده وجود دارد و ابزارهای عملکردی پیشرفته شده اند و گرینه های قابل استفاده ای برای توسعه دهندگان پدید آمده است. به علاوه شما میتوانید تمام ویژگی های سیستم عامل را سفارشی سازی کنید و آن را با استفاده از تم های متنوع موجود، به سلیقه خود نزدیکتر کنید.


سیانوژن مد چگونه تجربه کاربری را بهبود میدهد؟

سیانوژن مد تجربه ای نزدیک به اندروید فراهم میاورد. تجربه ای که به اندروید وانیلی (AOSP) بسیار نزدیک است. به علاوه، برخی از ترفندها و ویژگی ها آن را بهتر و تعاملی تر کرده اند.

کدنویسی ساده و سبک سیانوژن مد، کارایی آن را بهتر، سریعتر و بدون تاخیر کرده است. هیچگونه حساب کاربری اضافه ای برای برنامه های بدون استفاده و سرویسها وجود ندارد و شما حافظه بیشتری برای اجرای برنامه ها و بازی هایتان در اختیار دارید. علاوه بر این شما میتوانید از اتلاف منابعی مثل باتری و داده های موبایلی جلوگیری کنید.

موتور انتخاب تم به شما اجازه میدهد که مواردی نظیر صداها، فونتها، آیکونها، انیمیشن های بوت و ... را سفارشی سازی کنید و شما میتوانید هر مورد را بصورت جداگانه ویرایش کنید.


آیا ویژگی های سیانوژن حرفه ای است؟

سیانوژن مد با اضافه کردن قابلیت دسترسی روت داخلی تعبیه شده در آن، گزینه های پیشرفته ای را برای کاربران حرفه ای و توسعه دهندگان فراهم آورده است. این ویژگی به شما اجازه میدهد تا دسترسی های مورد نیاز خود را فراهم کرده و وظایف مدیریتی مثل حذف برنامه های سیستم، ویرایش پیکربندی سیستم، مشاهده فایل های سیستمی با امکان قابلیت نوشتن در آنها و ... را انجام دهید.

Superuser: دیگر قابلیت تعبیه شده داخلی که به شما قدرت کنترل دسترسی روت برنامه های نصب شده و بررسی لاگ ها را میدهد. گزینه Performance امکان ویرایش تنظیمات کارایی و عمر باطری دستگاهتان مثل سرعت CPU، موارد گرافیکی، مدیریت حافظه و ... را فراهم میاورد.

Developer options: بخشی ویژه برای توسعه دهندگان که ویژگی های اضافی که قابلیت دسترسی روت برای برنامه ها و همچنین adb را فراهم میکند. گزینه Device hostname که امکان تغییر نام هاست دستگاه را فراهم میاورد. گزینه Kill app back button که اجازه حذف کامل پروسس های یک برنامه را با فشار دادن دکمه back فراهم میکند.طبق آمار

سیانوژن مد آمار بیشترین دانلود فریمور در دنیا با تعداد دانلود بیش از 10 میلیون نسخه را دارا است. این برنامه به صورت رسمی برای بیش از 225 دستگاه و بیش از 125 به صورت نسخه غیر رسمی منتشر شده است.


آیا من هم باید سیانوژن مد را نصب کنم؟

چرا که نه؟ ولی این انتخاب شماست.

اگر شما از رام گوشیتان راضی هستید و یا به برخی از ویژگی های آن نیاز دارید، انتخابتان بسیار سخت است.

اما اگر از رام فعلی تلفن هوشمند خود ناراضی هستید و یا در جستجوی رامی ساده تر و بهتر هستید و یا تجربه یک رام جدید را میخواهید، یک راه ساده نصب سیانوژن مد است.

سایت منبع : گردو