روش ساخت یک حافظه فلش قابل بوت ویندوز

کمتر کاربری وجود دارد که دارای فلش مموری نباشد . قبلا یادم هست برای نصب یک ویندوز باید کیس را زیر بغل گرفته و به یک خدمات کامپیوتری میرفتیم و از فرد مورد نظر میخواستیم با کلی منت یک ویندوز نصب کند . اما الان به قدری آموزشهای اینترنتی افزایش پیدا کرده که به سادگی می توانید ابتدا تصویر آموزش ویندوز را ذخیره کرده و سپس اقدام به نصب ویندوز کنید . در کنار این مهم نصب ویندوز از طریق فلش مموری که بسیار با سرعت بالاتری انجام می شود. کافیست یک فلش بوت بسازید و اقدام به نصب ویندوز کنید . 

نیازمندی‌ها 

• حافظه فلش USB (حداقل چهار گیگابایت)
• دی‌وی‌دی یا سی‌دی قابل بوت. در این مقاله فرض شده‌است که می‌خواهیم یک USB قابل بوت ویندوز بسازیم. به جای دیسک ویندوز می‌توانید دیسک لینوکس یا آنتی‌ویروس یا هر چیز دیگری را برای کپی روی USB انتخاب کنید. دیسک ویندوز می‌تواند دیسک‌های بسته نرم‌افزاری گردو باشد.

مراحل ساخت USB قابل بوت

1. USB را به کامپیوتر متصل کنید.
2. پنجره Command Prompt را باز کنید (به منوی Start بروید و در قسمت Run، CMD را تایپ کرده و Enter را بزنید یا به Start menu > All programs > Accessories بروید و روی Command Prompt کلیک کنید).
3. شما باید در مورد حافظه USB خود اطلاعاتی داشته باشید، بنابراین دستور DISKPART را تایپ کرده و Enter بزنید.

سپس دستور LISTDISK را تایپ کنید. اطلاعات نمایش داده‌شده را به دقت مطالعه کرده و شماره حافظه فلش USB را در سیستم خود ببینید. در این مقاله فرض می‌کنیم، شماره DISK 1 برای USB نمایش داده شده‌است.
4. دستورات زیر را به ترتیب تایپ و Enter کنید. توجه کنید، به جای DISK 1 شماره دیسک خود را جایگزین کنید.
SELECT Disk 1
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=NTFS
ASSIGN
EXIT


پنجره CMD را نبندید چون در مرحله بعد به آن نیاز دارید. فقط آن را Minimize کنید.

نکته 1: با اجرای دستورات بالا، حافظه USB به‌طور کامل، فرمت شده و اطلاعات روی آن از بین خواهند رفت.

5. دیسک محتوی ویندوز را درون درایو DVD گذاشته و نام درایو دی‌وی‌دی را بررسی کنید. در این راهنما فرض می‌کنیم، درایو دی‌وی‌دی «D» و نام درایو USB، «H» است.

6. در پنجره CMD، عبارت «D: CD BOOT» را تایپ کرده و Enter را بزنید.

نکته 2: توجه داشته باشید، مهم نیست در چه مسیری قرار دارید، فقط دستورات را به‌طور دقیق تایپ و Enter کنید.

7. با انجام مرحله 6، وارد پوشه BOOT شده‌اید. در این مرحله، عبارت داده‌شده زیر را تایپ کنید و Enter را بزنید تا BOOTMGR، آن را به‌روزرسانی کند:

BOOTSECT.EXE /NT60 H:

8. تمامی فایل‌های دیسک ویندوز را در USB کپی کنید.

9. حافظه USB قابل بوت آماده است. برای استفاده از آن، به تنها چیزی که نیاز دارید، اولویت‌بندی بوت سیستم در BIOS از CD-ROM یا هارددیسک به USB است.

منبع : سایت گردو