آموزش پاک کردن فایل های بدون کاربرد از روی ویندوز

سیستم عامل هایی که هر روز با آن کاربران کار می کنند باید دائم مورد بررسی قرار بگیرد و فایل های معیوب و اضافی آن حذف شود . وقتی یک برنامه را حذف و نصب می کنید ، وقتی دائم از اینترنت استفاده می کنید یا فایل هایی که بر روی هارد ذخیره شده است را در پوشه های مختلف کپی می کنید ، بعد از یک مدت زمانی خواه ناخواه یکسری فایل اضافی بر روی ویندوز ایچاد می شود که می توانید از طریق روش زیر آنها را حذف کنید . 

تاریخچه اینترنتی

Internet Explorer

کسانی که از مرورگر Internet Explorer استفاده می‌کنند، می‌توانند از دو مسیر به بخش پاکسازی اطلاعات ثبت‌شده در کامپیوتر برسند. روش اول، استفاده از Control Panel و گزینه Internet Options است. در ویندوز هفت و ویستا، اگر Control Panel در حالت Category باشد، این گزینه از قسمت Network & Internet در دسترس خواهد بود.

هنگامی که Control Panel در حالت Large Icon یا Small Icon باشد، گزینه Internet Options به‌طور مستقیم در دسترس خواهد بود. روش دیگر، دسترسی از طریق خود Internet Explorer است. انتخاب Internet Options از منوی Tools شما را به صفحه موردنظر خواهد رساند.

در نهایت، از هر روشی که بروید، پنجره نشان داده‌شده در تصویر زیر

و با زدن کلید Delete، پنجره نشان داده‌شده در تصویر بعد باز می‌شود.

انتخاب گزینه Preserve Favorites website data باعث می‌شود تا فایل‌های موقت و کوکی‌های مرتبط با وب‌سایت‌هایی که در فهرست Favorites شما قرار دارند، پاک نشوند (انتخاب این گزینه می‌تواند برای حفظ دسترسی سریع به این سایت‌ها مفید باشد). انتخاب گزینه Temporary Internet Files باعث پاک شدن تمام فایل‌های موقت، عکس‌ها و دیگر فایل‌های چندرسانه‌ای می‌شود. انتخاب گزینه Cookies و History نیز به ترتیب کوکی‌ها و تاریخچه سایت‌های مشاهده‌شده توسط شما را پاک می‌کند. در صورتی‌که بخواهید اطلاعاتی را که در فرم‌ها وارد کرده‌اید، پاک شوند، گزینه Form Data را انتخاب کنید. اگر Internet Explorer رمزعبورهای شما را ذخیره می‌کند، انتخاب گزینه Passwords رمزعبورهای ذخیره‌شده را نیز حذف می‌کند. در نهایت، گزینه InPrivate Filtering data اطلاعات مربوط به این بخش را پاک می‌کند (این بخش شامل اطلاعاتی است که توسط سیستم فیلتر InPrivate برای تشخیص وب‌سایت‌هایی که ممکن است اطلاعات مرتبط با شما را به اشتراک بگذارند، ذخیره می‌شود). پس از انتخاب گزینه‌های موردنظر دکمه Delete را بزنید.

Firefox

از منوی Tools، گزینه Clear Recent History را انتخاب کنید.

از فهرست Time range to clear می‌توانید محدوده زمانی موردنظر خود را برای پاک شدن اطلاعات انتخاب کنید. گزینه‌های این منو شامل اطلاعات مربوط به یک ساعت قبل، دو ساعت قبل، چهار ساعت قبل، امروز و همه اطلاعات می‌شود. در فهرست پایین این پنجره نیز شش Check box قرار گرفته‌است که به ترتیب برای پاک کردن اطلاعات سایت‌های بازدیدشده، اطلاعات واردشده در فرم‌ها و سایت‌های جست‌وجو، کوکی‌ها، فایل‌های موقت، سایت‌هایی که اطلاعات ورود به آن‌ها ذخیره شده و تنظیمات مربوط به سایت‌های اینترنتی به‌کار می‌رود. پس از انتخاب گزینه‌های موردنظر، دکمه Clear Now را بزنید.

پاک کردن اطلاعات اضافی درایوها

سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای مختلف نیز فایل‌های موقت می‌سازند که پاک کردن آن‌ها می‌تواند مقداری فضای خالی روی هارددیسک ایجاد کند. برای پاک کردن این فایل‌ها کافیست روی نام هر درایو راست‌کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید، سپس دکمه Disk Cleanup را بزنید. ابتدا پنجره کوچکی باز می‌شود که فهرستی از فایل‌های قابل پاک کردن تهیه می‌کند (ممکن است برای انجام این‌کار، چند ثانیه نیاز باشد). سپس پنجره‌ای مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

مواردی را که می‌خواهید پاک شوند، انتخاب کنید و کلید OK را بزنید (پاک کردن این موارد به فایل‌های کامپیوتر شما آسیبی نمی‌رساند). در صورتی که بخواهید فضای بیشتری را خالی کنید، از Tabهای بالای این پنجره، More Options را انتخاب کنید.

زدن دکمه Clean up بخش Programs and Features، شما را به صفحه Programs and Features که مربوط به نصب و پاک کردن نرم‌افزارهاست، منتقل می‌کند. به این وسیله، می‌توانید نرم‌افزارهایی را که به آن‌ها نیاز ندارید، پاک کنید. بخش بعدی System Restore and Shadow Copies نام دارد و زدن دکمه Clean up این قسمت، فایل‌های مربوط به قابلیت System Restore را پاک می‌کند. 

پس از انجام این‌کار، ممکن است هنوز چند فایل باقی بماند. اگر می‌خواهید آن‌ها را نیز پاک کنید، در ویندوز ویستا و هفت مسیر زیر را دنبال کنید تا به فایل‌های موجود در پوشه Temp برسید.

C:\users\ACCOUNT\AppData\Local\Temp

در اینجا فرض کردیم، سیستم‌عامل ما در درایو C نصب شده‌است. عبارت ACCOUNT نیز با نام حساب کاربری که اکنون با آن Log in کرده‌اید، جایگزین می‌شود. هنگام پاک کردن فایل‌های این بخش، ممکن است با پیغام‌های خطایی روبه‌رو شوید که نشان‌دهنده استفاده یک نرم‌افزار از این فایل یا باز بودن فایل است که نشان می‌دهند سیستم در حال استفاده از این فایل است و بالطبع نمی‌توان و نباید آن فایل را پاک کرد.

راه‌حل ساده‌تر

به جای مراجعه به هر بخش و پاک کردن فایل‌های مربوط به آن، می‌توانید از نرم‌افزارهای ارائه‌شده برای این‌کار استفاده کنید. این نرم‌افزارها گزینه‌های مختلفی را برای پاکسازی در یک مکان در اختیار شما قرار می‌دهند و به سادگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. یک نمونه از این نرم‌افزارها که قابل قبول بوده و بسیار معروف است، CCleaner  نام دارد.

 

CCleaner

این نرم‌افزار در مقایسه با Window Washer ساده‌تر است. چهار گزینه در سمت چپ این نرم‌افزار دیده می‌شود که اولی برای پاک کردن فایل‌های اضافی و دومی برای پاک کردن Registry استفاده می‌شوند. در بخش Cleaner، دو Tab به نام‌های Windows (شامل فایل‌های مرتبط با سیستم‌عامل Windows) و Applications (فایل‌های مرتبط با نرم‌افزارهای دیگر مانند Firefox) قرار دارد. نخست از هر Tab، گزینه‌های موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس کلید Analyze را بزنید تا جست‌وجو برای فایل‌های اضافی آغاز شود. پس از آن، خلاصه‌ای از یافته‌ها در ستون سمت راست نمایش داده می‌شود و زدن دکمه Run Cleaner این فایل‌ها پاک خواهد شد.

گزینه Registry امکان پاک کردن فایل‌های رجیستری را به شما می‌دهد. با زدن Scan For Issues سیستم اسکن شده و فهرستی از فایل‌های رجیستری که دیگر به کار نمی‌روند، نمایش داده می‌شود. با زدن دکمه Fix Selected Issues از شما خواسته می‌شود، از فایل‌های رجیستری سیستم یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن‌ها را بازیابی کنید. سپس پنجره‌ای ظاهر می‌شود که به ترتیب، اطلاعات مربوط به هر یک از گزینه‌های رجیستری بالای آن نشان داده شده‌است.

دکمه Fix Issue گزینه رجیستری را تعمیر کرده و در صورتی که بخواهید همه موارد یکجا تعمیر شوند، گزینه Fix All Selected Issues این‌کار را برای شما انجام خواهد داد.

منبع : سایت گردو