بعد از نصب روتر موارد زیر را انجام بدهید

روتر یا مسیریاب که جزو تجهیزات شبکه می باشد و در شرکت های موسسات دولتی به عنوان یک محصول ضروری مورد استفاده قرار می گیرد باید بعد از نصب مواردی در آن رعایت شود تا مشکلی ایجاد نشود .

روتر شما دارای firmware است. Firmware مجموعه‌ای از دستورات عملیاتی و ابزار‌هایی است که روی یک چیپ داخل دستگاه ذخیره شده‌اند. با این‌که آپدیت firmware معمولا انجام نمی‌شود و firmware روتر‌ها پایدار است، دو دلیل برای آپدیت فوری روتر جدید وجود دارد. اول این‌که نمی‌دانید چه مدت از زمان تولید و بسته‌بندی روتر شما گذشته و ممکن است آپدیت جدیدی موجود باشد (معمولا همین‌طور است). دوم هم این‌که firmware آسیب‌پذیری‌ها و مشکلاتی دارد. با آپدیت کردن به جدید‌ترین امکانات روتر دسترسی دارید.


پسورد را تغییر دهید

تقریبا تمام روتر‌ها با login و پسورد پیش‌فرض (مربوط به همان برند) تولید می‌شوند. دسترسی به این login و پسورد زیاد مشکل نیست. کافیست در گوگل عبارت "login پیش‌فرض روتر (نام روتر)" را جست و جو کنید. حتی می‌توانید لیستی از آن‌ها را دانلود کنید. وبسایتی هم وجود دارد که بر اساس مدل می‌توان login پیش‌فرض را جست و جو کرد.

حتی اگر کسی بخواهد به شبکه شما نفوذ کند نیازی به لیست ندارد. Login و پسورد پیشفرض بسیاری از روتر‌ها  “admin/()”، “admin/admin” و “admin/root’ است.

خلاصه این‌که پسورد administrator را قبل از این‌که کسی آن را برایتان عوض کند عوض کنید.


SSID
را تغییر دهید

SSID می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد روتر شما فاش کند، اطلاعات مهمی مانند مدل و سازنده روتر. اگر کسی مدل و سازنده روتر شما را بداند، همان‌طور که در بخش قبل گفته شد می‌تواند login پیش‌فرض را پیدا کند. حتی اگر login پیش‌فرض را تغییر داده باشید می‌تواند از این اطلاعات برای یافتن آسیب‌پذیری‌های روتر شما استفاده کند.

SSID پیش‌فرض را طوری تغییر دهید که نشان دهنده اطلاعات مهمی نباشد.


برای
Wi-Fi پسوردی امن با رمزنگاری (Encryption) خوب اختصاص دهید

تا مدت‌ها سازندگان روتر‌ها را با تنظیمات امنیتی ضعیف و یا با پسورد پیش‌فرض راهی بازار می‌کردند. ولی حالا بیشتر سازندگان روتر‌ها را با بالاترین رمزنگاری Wi-Fi و پسورد رندوم عرضه می‌کنند.

همه سازندگان برای هر روتر تنظیمات مجزا ندارند. وظیفه شماست که مطمئن شوید Wi-Fi شما با یک پسورد خوب و رمزنگاری مطمئن محافظت می‌شود. شما می‌توانید از گزینه‌هایی مثل WEP، WPA و WPA2 استفاده کنید. برای امنیت بیشتر WPA2 را انتخاب کنید. گزینه‌های دیگر آسیب‌پذیر هستند.

WPA2 تا ۶۳ کاراکتر را برای پسورد قبول می‌کند. پسورد‌های ساده و کوتاه را فراموش کنید. شما می‌توانید از یک عبارت طولانی به عنوان پسورد استفاده کنید. به خاطر سپردن این عبارات هم راحت‌تر است. مثلا به جای "thedog20" از "My Dog Is Twenty Years Old" استفاده کنید.

اگر یک روتر جدید تهیه کرده باشید احتمالا guest network هم خواهید داشت. به خاطر داشته باشید اگر آن را فعال کردید، برای آن هم از رمز‌نگاری مناسب و پسورد قوی استفاده کنید.


Remote Access
را غیر‌فعال کنید

اگر به هر دلیلی نیاز به remote access داشته باشید می‌توانید از این ویژگی سودمند استفاده کنید. ۹\۹۹‌٪ کاربران خانگی نیازی به remote access ندارند و فعال نگه داشتن آن می‌تواند باعث آسیب‌پذیری روتر شما شود. اگر یک فرد خرابکار دسترسی به روتر پیدا کند می‌تواند فایروال را خاموش کرده و دسترسی کامل به شبک شما پیدا کند.

به دلایل امنیتی امکانات remote access به طور پیش فرض غیر‌فعال هستند. از قسمت advanced settings مطمئن شوید که remote access غیر‌فعال است.

با صرف ۱۰ دقیقه وقت و انجام این کارها می‌توانید امنیت روتر خود را تا حد زیادی بالا ببرید.

منبع سایت گردو