LCD های مات بخریم یا براق؟

بعضی از ال سی دی ها را اگر مشاهده کنید وقتی کنار هم قرار می گیرند بعضی از آنها نسبت به مدل های مشابه دارای شفافیت کمتری می باشد . البته این شفافیت زمانی مشخص می شود که دو مدل را در کنار هم قرار بدهید و تا در کنار هم قرار نگیرد این روشنایی به صورت محسوس مشخص نمی شود .  صفحات براق رنگ‌ها را زنده‌تر نمایش می‌دهند و کنتراست بالاتری دارند. رنگ‌ها زنده‌تر نمایش داده می‌شوند و رنگ سیاه هم عمیق‌تر به نظر می‌رسد. با این حال تابش نور می‌تواند باعث انعکاس قابل توجهی از نمایشگر شود. بد‌ترین بخش ماجرا نور خورشید است. فرقی نمی‌کند که تابش مستقیم نور خورشید باشد یا نوری باشد که از پنجره به داخل می‌تابد. انعکاس نور می‌تواند صفحه نمایش براق را در مقابل تابش مستقیم خورشید غیرقابل استفاده کند.

صفحات مات دارای یک پوشش ضد‌انعکاس هستند، بنابراین بهتر می‌توانند از انعکاس نور جلوگیری کنند. دیدن یک صفحه مات در مقابل نور خورشید یا نور لامپ‌های فلوئورسنت بسیار راحت‌تر است. ولی این پوشش باعث می‌شود رنگ‌ها کمی کدر‌تر به نظر برسند.

صفحات براق در مغازه‌ها به دلیل اینکه نور شدیدی وجود ندارد بهتر به نظر می‌رسند ولی اگر قصد دارید در یک اتاق روشن از مانیتور‌تان استفاده کنید،‌ صفحات مات انتخاب بهتری خواهند بود. صفحات مات انعکاس نور را به شدت کاهش می‌دهند ولی نمی‌خواهید از مانیتور در مقابل نور زیاد استفاده کنید تفاوت چندانی نخواهد کرد.

در تصویر زیر شما می‌توانید به وضوح تفاوت بین مانیتور مات Dell و براق Apple را (هم از لحاظ رنگ و هم از لحاظ انعکاس) ببینید. به خاطر داشته باشید که این دو مانیتور از پنل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند (تمام تفاوت رنگ دو مانیتور به دلیل مات یا براق بودن پوشش صفحه نیست)، بنابراین نمی‌توانیم قضاوت کاملا درستی داشته باشیم.


کدام یک را باید بخرید؟

اگر قصد خرید مانیتور برای کامپیوتر خانگی را دارید و همیشه از آن در اتاقی استفاده خواهید کرد که نور زیادی ندارد، احتمالا یک مانیتور براق به دلیل رنگ‌های زنده‌تر انتخاب مناسبی خواهد بود. برعکس اگر کامپیوتر‌تان در مقابل نور خورشید یا نور شدید لامپ قرار دارد باید یک مانیتور با صفحه مات انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید یک لپ‌تاپ بخرید و از آن در یک محیط روشن یا بیرون مقابل نور خورشید استفاده خواهید کرد باید سراغ صفحات مات بروید. اگر هم از لپ‌تاپ‌تان در محیط بیرون استفاده نمی‌کنید و اتاق‌تان هم زیاد روشن نیست می‌توانید رنگ‌های زنده صفحه براق را به پوشش ضد‌انعکاس صفحه مات ترجیح داده و لپ‌تاپی را بخرید که صفحه براق دارد.

اتنخاب‌تان کاملا بستگی به شرایطی دارد که از مانیتور یا لپ‌تاپ در آن شرایط استفاده خواهید کرد.

دقت کنید که در تصویر زیر لپ‌تاپ سمت چپ قدیمی‌تر است بنابراین همه تفاوت آن‌ها به دلیل تفاوت در نوع پوشش صفحه نیست. پس نمی‌توانید مستقیما دو صفحه نمایش را مقایسه کنید.


تصمیم گرفتن مشکل است

مقایسه بین نقاط مثبت و منفی صفحات نمایش پایان ندارد. اتنخاب بیشتر به اولویت‌های شخصی و نحوه استفاده بستگی دارد. جواب یکسانی برای همه وجود ندارد. اگر فکر کنید انتخاب برای خودتان هم مشکل است.

اگر امکان تغییر نو پوشش یک صفحه نمایش از براق به مات با یک کلید امکان داشت، با توجه به موقعیتی که در آن بودیم نوع پوشش صفحه را تغییر می‌دادیم. متاسفانه این امکان وجود ندارد و فقط باید یکی را انتخاب کنیم. البته می توانید برای بعضی صفحات پوشش ضد انعکاس تهیه کنید ولی خرید یک مانیتور مات بهتر از انجام این کار است.

باید خودتان شخصا به هر دو صفحه نگاه کنید، ولی این کار هم زیاد به شما کمک نخواهد کرد چون در فروشگاه‌ها به خاطر وجود نداشتن انعکاس، صفحات براق بهتر به خواهند رسد. استفاده از هر دو صفحه هم به شما در انتخاب کمک خواهد کرد، ممکن است در شرایط متفاوت، صفحات متفاوت را ترجیح دهید.

بعضی از افراد ممکن ممکن است رنگ‌های صفحات مات را ترجیح بدهند. ممکن است این افراد فقط از صفحات مات استفاده کرده باشند، در هر صورت این نظر شخصی آن‌هاست.

سایت منبع گردو