آیا تلوزیون‌های 4k بخریم

نسل جدید رزولوشن 4kمی باشد که در تلویزیون های جدید زیاد کاربرد دارد و دارای ویژگیهای منحصر به فردی از نظر وضوح تصویر می باشد ولی شاید بخواهید بدانید اصلا باید تلویزیون با این کیفیت خریداری کنید یا خیر و به صرفه می باشد از نظر قیمتی ؟ بطور خلاصه، شاید در حال حاظر خریدن یک تلوزیون 4k به صرفه نباشد. اینکه هنوز به اندازه‌ی کافی کاهش قیمت نداشته را می‌توان به عنوان اولین دلیل ذکر کرد، هنوز محتوای اندکی برای این تلوزیون‌ها تولید شده و پرداختن بیش از 3،000 دلار برای یک تلوزیون به هیچ وجه منطقی نیست. اما شاید تا پایان امسال اوضاع کمی تغییر کند، پس اجازه بدید اول به این بپردازیم که 4k چیست و بعد تصمیم بگیرید که آیا باید پولی خرج کنید یا نه.

 


4k
چیست؟

 

 

از نظر رزلوشن 4k یک قدم جلوتر از 1080p قرار می‌گیرد. تعریف استاندارد رزلوشن از 640x480(480i/p) شروع شد، در مرحله بعد به کیفیت HD یا 1280x720(720p) قرار رسید. و در نهایت 1920x1080(1080p) برای مدتی بهترین بود. منظور از رزلوشن تعداد پیکسل‌های عمودی در یک مانیتور است. مثلا 1080p، یعنی در هر ستون عمودی 1،080 پیکسل وجود دارد. ولی 4k کمی متفاوت است و دقیقا برعکس این، یعنی در نظر گرفتن تعداد پیکسل‌های افقی.

 

مانیتور 4k با استاندارد 16:9 با نسبت 3840x2160 است. با 3،840 پیکسل در هر ردیف افقی، شاید با تعجب بپرسید منظور از "4" در 4k چیست، خب،سازندگان تصمیم گرفتند 3،840 را گرد کرده چون 4،000 زیباتر به نظر میاد، و اگه محاسبه کنید، 3،840 دقیقا دو برابر 1920 است.

 


مزایای
4k

 

 

فهمیدیم که این نمایشگرها، از یک توده‌ی بزرگ از پیکسل‌ها تشکیل شده‌اند، اما این همه پیکسل چه مزیتی دارد؟ تلوزیون 4k تصاویر را با وضوح بسیار بالایی نمایش می‌دهد. امروزه اکثر پروژه‌های سینمایی که به صورت دیجیتالی فیلمبرداری می‌شوند با کیفیت 4k ضبط می‌شوند. خب اگر شما این فیلم را در یک تلوزیون 4k ببینید، تصور کنید که چه کیفیت تصویری را در منزل خود شاهد خواهید بود. البته شما مجبورید فقط تصور کنید چون چشم ما قادر نیست تفاوت بین 720p و 1080p را از فاصله‌ی کمتر از 4 متر تشخیص بدهد. پس رزلوشن بیشتر نمی‌تواند تغییر بزرگی در نمایش خانگی شما ایجاد کند. مگر اینکه با نمایشگر بزرگتری ببینید.

 

 همه تغییرات زمانی رخ می‌دهد که در فاصله‌ی نیم متری از نمایشگر باشید، مثل زمانی که به صفحه نمایش موبایل یا تبلت خود نگاه می‌کنید. امروزه، یافتن تبلتی که صفحه نمایشی با رزلوشن بالا نداشته باشد غیر ممکن است. به همین دلیل اپل صفحه نمایش‌های ریتنا را معرفی کرد و دیگر شرکت‌ها نیز از او پیروی کردند. خواندن و مشاهده‌ی تصاویر بزرگ با این نمایشگرها بهتر است. با صفحه‌های نمایش 4k روی گجت‌ها می‌توانید تجربه‌ای مشابه با کامپیوترهای رومیزی تجربه کنید.

 


دلایلی برای نخریدن یک مانیتور
4k

 

 

در بالا در مورد دلایل خریدن یک تلوزیون 4k استفاده از آن بعنوان سینمای‌خانگی در منزل بحث کردیم، ولی چرا 4k نباید نقش "نمایشگر ریتنا " را برای کامپیوتر شما بازی کند؟ دلیل اول قیمت است، مانند نمایشگرهای Sharp 32" PN-K321 یا DELL UP3214Q که به ازای هر پیکسل افقی باید یک دلار پرداخت کنید. البته مدل‌های ارزانتر مانند DELL P2815Q یا UP2414Q هم هستند که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. در واقع شما نمایشگری با رزلوشن بالا می‌خرید به قیمت از دست دادن کیفیت تصویر و زاویه دید زیاد. اما برای اینکه یک خرید خوب داشته باشید باید نمایشگری با رزلوشن پایین‌تر ولی با صفحه نمایش بزرگتر بخرید.

 

همچنین می‌توانید یک تلوزیون 4k انتخاب کنید که بتوان از آن به جای مانیتور کامپیوتر نیز استفاده کرد بجای اینکه مانیتوری تهیه کنید که فقط برای کامپیوتر طراحی شده باشد. در نهایت با یک نمایشگر با رزلوشن بالا کمتر از مانیتورهای واقعی از جنبه‌های بد یک مانیتور ارزان قیمت رنج می‌برید.

 

علاوه بر این، اگر بخواهید یک نمایشگر بزرگ 4k بخرید، به کامپیوتری با کارت گرافیک قوی احتیاج دارید. اکثر کامپیوترهای ویندوزی این قابلیت را دارند، اما بعضی از کامپیوترهای مک نمی‌توانند در لحظه از 4k پشتیبانی کنند. اگر بتوانید تمام این مشکلات را پشت سر بگذارید متوجه می‌شوید که در زمان استفاده از نمایشگر 4k در حالت "نمایش بالاترین جزئیات" باز هم رزلوشن بسیار پایین‌تری نمایش داده می‌شود. در واقع برای نمایش تصویر با بهترین جزئیات نیازی به داشتن 3540x2160 پیکسل نیست، بلکه 1920x1080 در نمایش جزئیات بهتر از آن عمل می‌کند.

 

نکته آخر: نمایشگرهای 4k هنوز به اندازه‌ی کافی مفید و ارزان نیستند که ما به شما پیشنهاد کنیم. همه چیز در آینده تغییر می‌کند، اما پیشنهاد ما در حال حاضر این است که صبر کنید. به زودی قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

  منبع : سایت گردو