روش مشخص کردن مشکل باتری نوت بوک

یکی از اصلی ترین مواردی که درهنگام کار با نوت بوک ممکن است برای شما پیش بیاید مسئله باتری می باشد . در شرایط پیش فرض که در منزل هستید باتری را به صورت مستقیم ممکن است به برق متصل کرده باشید اما در هنگام مسافرت یا یک مهمانی چطور ؟ در این مواقع چکاری باید انجام داد ؟ جواب این سوال چند بخش دارد. از زمان عرضه ویندوز 8 برای لپ‌تاپ‌ها می‌توان میزان مصرف و بازده باتری را از طریق برنامه در خود سیستم مشاهده کرد. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه به ظرفیت باتری خود در حال حاضر پی ببرید و مقدارش را با مقدار استاندارد موقع خرید مقایسه کنید. این مقدار همان ظرفیت باتری با همان مشخصات ولی در شرایط "نو" است و مقداری بر حسب وات بر ساعت دارد (Wh). با استفاده مداوم از باتری لپ‌تاپ این مقدار Wh به مرور کاهش پیدا می‌کند و به جایی می‌رسد که دیگر باید تعویض شود.

برنامه The battery capacity history که در ویندوز موجود است مقدار کنونی این ظرفیت باتری را با نمونه استانداردش در یک بازه زمانی مشخصی مقایسه می‌کند تا شما به راحتی از بازده‌اش مطلع شوید. پس اگر ظرفیت اندازه‌گیری شده از میزان استاندارد به شدت فاصله داشت بهتر است به فکر تعویض باتری لپ‌تاپ‌تان باشید.

این حرف که متصل بودن لپ‌تاپ به برق و روشن بودنش برای مدت‌های طولانی عمر باتری را سریعتر کم می‌کند تا حدودی نادرست است اما ما پیشنهاد می‌کنیم تا در صورت لزوم لپ‌تاپ را به برق متصل کنید تا شارژ شود و تا قبل از شارژ کامل آن‌را از برق نکشید.

نحوه تهیه گزارش عملکرد باتری لپ‌تاپ:

برای تهیه این گزارش باید به command prompt بروید، می‌توانید اینکار را با فشردن همزمان دو کلید ترکیبی Windows+X انجام دهید.

در محیط command prompt، عبارت زیر را تایپ کنید:

powercfg /batteryreport /output MYFOLDER\mybatteryreport.html

(البته MYFOLDER همان مسیری بر روی سیستم‌تان است که می‌خواهید گزارش در آن‌جا ذخیره شود).

حالا دکمه Enter را فشار دهید، اینکار گزارشی با نام mybatteryreport.html ایجاد می‌کند که می‌توانید با برنامه‌های مرورگر آن‌را مطالعه کنید. البته دقت کنید که اینکار فقط برروی دستگاه‌های که باتری به آن‌ها متصل شده‌است امکان‌پذیر است. اگر اینکار را بر روی کامپیوتر معمولی انجام بدهید مطمئنا با پیغام خطا روبرو خواهید شد.

سایت منبع : گردو