راهنمای خرید مموری کارت SD

قطعاتی که در سالهای جدید روانه بازار شده اند با محصولاتی که در گذشته در بازار وجود داشت خلی متفاوت هستند .
از هر نظری که فکر کنید رقابت بین غول های تکنولوژی و فناوری به حدی رسیده است که باید قبل از خرید اطلاعاتی در زمینه محصول مورد نظر داشته باشید در غیر اینصورت ممکن است با مشکل مواجه شوید .
یکی از محصولات متنوعی که در بازار وجود دارد مموری کارت SD می باشد . بهتر است قبل از خرید این مقاله را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید یک محصول با کیفیت خریداری کنید . به طور خلاصه، همه کارت‌های SD سرعت یکسانی ارائه نمی‌کنند. این موضوع برای بعضی کارها مهم‌تر از کارهای دیگر است. مثلا، اگر شما یک عکاس حرفه‌ای هستید که با سرعت بالا، با دوربین DSLR عکس‌های پیاپی می‌گیرید و آن‌ها را در فرمت RAW ذخیره می‌کنید، به یک کارت SD پرسرعت نیاز دارید تا دوربینتان با سرعت بالایی عکس‌ها را ذخیره کند. کارت حافظه پرسرعت برای ضبط ویدئوهای با رزولوشن بالا هم ضروری هستند. اگر در حد یک کاربر عادی و گاهی اوقات عکس می‌گیرید، یا از کارت حافظه فقط برای ذخیره فایل‌ها روی گوشی هوشمند استفاده می‌کنید، دیگر سرعت چندان مهم نیست.

 سازنده‌ها برای توضیح سرعت کارت از کلاس سرعت استفاده می‌کنند. اتحادیه SD که استانداردهای SD را تعیین می‌کند، به طور دقیق محدوده سرعت این کلاس‌ها را مشخص نمی‌کند، اما راهنماهای مشخصی برای آن‌ها ارائه می‌کند.

 چهار کلاس سرعت مختلف وجود دارد: ۲، ۴، ۸ و ۱۰. کلاس ۱۰ سریع‌ترین است، در حالی که ۲ کندترین آنهاست. کلاس ۲ برای ذخیره ویدئوهای استاندارد (SD) مناسب است اما کلاس ۴ و ۶ برای ضبط ویدئوهای HD مناسب است. کلاس ۱۰ هم برای ضبط ویدئوهای full HD یا عکسبرداری سریع و پیاپی کارآمد است.

همچنین دو کلاس سرعت فوق سریع (UHS) هم وجود دارد که برای استفاده‌های حرفه‌ای طراحی شده‌اند و خیلی گران‌تر هستند. UHS‌ها برای دستگاه‌های خاصی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند طراحی شده‌اند.

نمادهای هر کدام از کلاس‌ها را در اینجا می‌بینید:

     

احتمالاً یک کارت کلاس ۴ یا ۶ برای استفاده‌های معمول در دوربین دیجیتال، گوشی هوشمند و یا تبلت برایتان کافی خواهد بود. کارت‌های کلاس ۱۰ هم اگر با رزولوشن بالا فیلمبرداری می‌کند یا با فرمت RAW عکس ذخیره می‌کنید، ایده‌آل هستند. کارت‌های کلاس ۲ امروزه کمی کند به شمار می‌روند، پس بهتر است از آن‌ها دوری کنید، مگر برای دوربین‌های بسیار ارزان. یادتان باشد که حتی معمولی‌ترین دوربین‌های هوشمند امروزی هم قادر به ضبط ویدئوی HD هستند.

کلاس سرعت روی خود کارت حافظه درج شده است. هم چنین در لیست فروش فروشگاه‌های آنلاین هم موجود است و روی بسته‌بندی کارت هم دیده می‌شود. برای مثال، در عکس زیر، کارت حافظه وسطی کلاس ۴، و دوتای دیگر کلاس ۶ هستند.


اگر کارت حافظه‌ای دارید که روی آن کلاس سرعت درج نشده، این کارت SD کلاس ۰ است. این کارت‌ها زمانی تولید شده‌اند که کلاس‌بندی سرعتی SDها وجود نداشته است. ممکن است حتی از کارت‌های کلاس ۲ هم کندتر باشند.


اندازه فیزیکی

دستگاه‌های مختلف از سایزهای متفاوتی از کارت SD استفاده می‌کنند. کارت‌های استاندارد SD، کارت‌های miniSD، و کارت‌های microSD وجود دارند.

کارت‌های استاندارد SD بزرگترین نوع هستند، هر چند که هنوز هم خیلی کوچکند. اندازه آن‌ها 32 در 24 در 2.1 میلیمتر و وزن آن‌ها فقط 2 گرم است. اکثر دوربین‌های دیجیتال که این روزها به فروش می‌روند از همین کارت‌ها استفاده می‌کنند. این کارت‌ها دارای طراحی استاندارد با گوشه بریده هستند.

کارت‌های miniSD با اندازه 21.5 در 20 در 1.4 میلیمتر و وزن حدود 0.8 گرم کمی از نوع استاندارد کوچک‌تر هستند. این نوع، امروزه از همه انواع دیگر کمتر رایج است. کارت‌های miniSD اختصاصا برای گوشی‌ها طراحی شده بودند، اما اکنون کارت‌های کوچکتری هم داریم.

کارت‌های microSD با اندازه 15 در ۱۱ در ۱ میلیمتر و وزن 0.25 گرم، کوچکترین کارت‌های SD هستند. این کارت‌ها در اکثر گوشی‌ها مورد استفاده هستند. در بسیاری وسایل دیگر مثل تبلت‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارت‌های SD فقط در شکاف‌های مخصوص خود جفت می‌شوند. نمی‌توانید یک کارت microSD را در شکاف کارت SD قرار دهید، چون هم اندازه نیستند. البته می‎توانید آداپتورهای مخصوص آن را تهیه کنید و به کمک آن کارت‌های کوچکتر را در شکاف‌کارت‌های بزرگ‌تر قرار دهید.ظرفیت

همانند فلش درایوها، درایوهای SSD، و دیگر منابع ذخیره‌سازی، کارت‌های SD هم ظرفیت‌های ذخیره‌سازی متفاوتی دارند.

اما تفاوت در ظرفیت کارت‌های SD به همین جا ختم نمی‌شود. کارت‌های استاندارد SD یا SDSC بین ۱ مگابایت تا ۲ گیگابایت و در مواردی ۴ گیگابایت ظرفیت دارند. کارت‌های SDHC که بعدها طراحی شدند، بین ۲ تا ۳۲ گیگابایت ظرفیت دارند. و کارت‌های SDXC که جدیدترین استاندارد این کارت‌ها هستند بین ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت ظرفیت دارند. برای اینکه از کارت‌های SDHC یا SDXC استفاده کنید، باید دستگاهی داشته باشید که از آن‌ها پشتیبانی کنند.


این روزها اکثر دستگاه‌ها از SDHC پشتیبانی می‌کنند. احتمالاً کارت SD که در حال استفاده از آن هستید از نوع SDHC است. SDXC استانداردی جدیدتر و کمتر رایج است.

در زمان خرید کارت SD، باید کلاس سرعت مناسب، اندازه، و ظرفیت آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. مطمئن شوید که دستگاه شما از چه نوع کارتی پشتیبانی می‌کند و نیازمند چه کلاس سرعتی هستید.

سایت منبع : گردو