انواع Volume در دیسکهای Dynamic

در هاردهای معمولی وقتی یک هارد دیسک را پارتیشن بندی می کنید و بیشتر از 3 پارتیشن پرایمری میسازید هارد داینامیک می شود و امکان بالا آمدن آن در 90 درصد مواقع وجود ندارد .
شاید بخواهید بدانید یک هارد دیسک داینامیک چه Volume دارد و این Volume چه کاربردی دارد ؟ وقتی با یک دیسک Dynamic کار میکنید، برای مدیریت Volumeها چند گزینه دارید ؛ امکانextend  یا span کردن هر volume را دارید، stripe  یا  mirrorکنید یا در ویندوز سرور از RAID5 استفاده کنید. برای تعداد Volumeها محدودیتی وجود ندارد ولی منطقی نیست که تعداد زیادی Volume داشته باشیم.

حالا انواع Volume را معرفی میکنیم:

  • Simple Volume:متداولترین روش که تقریبا شبیه Primary Partition است و در صورت استفاده از یک هارددیسک، فقط میتوان  simple volumeداشت. توجه داشته باشید که یک Volume در صورت Active یا Boot بودن حتماsimple  می‌باشد.
  • Striped Volume: یا RAID0 ، باید حداقل دو هارددیسک داشته باشیم، این Volume از کوچکترین فضای خالی دیسک ها بصورت مساوی استفاده می کند، یعنی فضای قابل استفاده در هر هارددیسک محدود می شود به حجم کوچکترین هارددیسک. پس در این روش بهتر است که هارددیسکها، اندازه هم باشند تا هیچ مقداری از فضای هارددیسک بی استفاده نماند. در این روش، اطلاعات به صورت قطعه های 64 کیلوبایتی در هر دیسک، به صورت Striped یا راه راه قرار میگیرد. خواندن و نوشتن اطلاعات هم به صورت قطعه های 64 کیلوبایتی است. این باعث شده که سرعت بالایی داشته باشیم و بیشترین کارایی را در بین انواع Volume داشته باشد.
  • Spanned Volume:در این روش اطلاعات به ترتیب در دیسک ها ذخیره می شود. ابتدا یک دیسک پر میشود، سپس دیسک بعدی و این عمل تا وقتی که کل فضاهای ذخیره سازی به طور کامل پر شود، ادامه پیدا میکند. هدف از این افزایش حجم، فضای ذخیره سازی و دسترسی به کل آن از طریق یک volume است.(به مفهوم دیگر یکی کردن چند هارد دیسک). می‌تواند در بر گیرنده ۳۲هارددیسک باشد و برای ایجاد اینگونه ازVolume ها باید ازVolumeهای NTFS استفاده کنیم.
  • Mirrored Volume: یا RAID1، در این روش به دو هارد دیسک احتیاج داریم. دیسکهایی با حجم یکسان و ترجیحا مشخصات یکسان. مطابق نظر مایکروسافت، حتی بهتر است مدل و سازنده آنها هم یکسان باشد. اطلاعات همزمان در دو دیسک ذخیره میشود، پس مسلما سرعت خوانده شدن اطلاعات بیشتر و سرعت نوشته شدن کمتر میشود. پس بهترین گزینه برای کنترل خطاست.
  • RAID5 Volume: فقط روی ویندوز سرور قابلیت استفاده دارد، نیاز به حداقل 3 هارددیسک دارد، مانند حالت Striped عمل میکند، با این تفاوت که اطلاعاتی با نام parity همراه با این قطعه های 64 کیلوبایتی در دیسک ها ذخیره می شود تا اگر یکی از دیسک ها آسیب ببیند، سیستم با استفاده از اطلاعات باقی مانده و parity، اطلاعات دیسک آسیب دیده را بازسازی می کند.

نکته ای که قابل توجه است، عدم کارایی روشDynamic Disk در ابزارهای ذخیره سازی پرتابل و همراه (USB Flash و ...) است.

 
Mirror کردن درایوها

برای Mirror کردن درایوها، در صورت Basic بودن باید آنها را به Dynamic تبدیل کرد تا بتوان آنها را Mirror کرد.

برای Mirror کردن درایو، مطابق شکل بالا، روی درایو راست کلیک میکنیم و گزینه Add Mirror را انتخاب میکنیم.

سپس اگر هارددیسک Dynamic نباشد، ابتدا باید تبدیل Basic به Dynamic انجام شود.(تصویر هشدار بالا نمایش داده میشود) و بدین معنی است که دیگر قابلیتdual-booting (استفاده از دو سیستم عامل در یک کامپیوتر) نداریم و همه سیستم عاملها غیر از سیستم عامل فعلی، غیر قابل استفاده خواهند شد.

مطابق تصویر بالا، هنگامی که Mirroring در حال پیکربندی و آماده سازی است، سرعت کامپیوتر کم خواهد شد، چرا که اطلاعات System Drive باید به درایوهای دیگر منتقل شود. در هنگام انجام این عمل، این اطلاعات در هر دو درایو هستند.

میتوانید با راست کلیک کردن بر روی درایو، فرایند  Mirroring را متوقف کنید.

به یاد داشته باشید که یک MBR Drive را نمیتوانید به GPT Drive، Mirror کنید.

 

سایت منبع : گردو