MBR در پارتیشن بندی چه کاربردی دارد؟

اگر این سوال برای شما هم بوجود آمده است که MBR در پارتیشن بندی چه کاربردی دارد؟ بهتر است این مقاله را بخوانید . شاید عنوان مقاله اشتباه به نظر برسد ولی وقتی فرمت پارتیشن MBRدر نظر گرفته می شود (البته در سیستم های قدیمی و به صورت پیش فرض)پس میتوان از این عنوان در پارتیشن بندی نیز استفاده کرد . اگر میخواهید هارد دیسکتان را به کامپیوتر دیگری متصل کنید، بهتر است فرمت پارتیشن آن MBR باشد، چرا که فرمت قدیمی تری است و توسط تمامBIOS های معمول پشتیبانی میشود.

 

کامپیوترهای جدیدتر که به UEFI مجهز هستند، دیگر از MBR استفاده نمیکنند و جایگزین بهتر و جدیدتری به نام GPT برای آن دارند، چرا که MBR مشکلات و محدودیتهایی دارد.

 

یکی از این محدودیتها این است که فقط میتوانیم تا چهار درایو Primary داشته باشیم. اگر بیشتر از این مقدار نیاز داشته باشیم، باید چهارمین پارتیشن را Extended Primary تنظیم کنیم تا بتوانیم درایو Logical را در آن جای دهیم.

 

خوشبختانه تمام این کارها را امروزه توسط Disk Management به راحتی میتوان انجام داد اما از دیدگاه تکنولوژی، برای چیزهای سخت و عجیب یک راه بهتر وجود دارد. به همین دلیل GPT متولد شد.

 

  • UEFI(Unified Extensible Firmware Interface): یك واسط firmware جدید است كه برای جایگزین شدن به جای واسط معروف BIOS طراحی شده است.
  •  :Primary Partitionاین پارتیشن، تنها پارتیشنی است که قابل بوت است (bootable)، بنابراین هر سیستمی برای بوت شدن حداقل نیاز به یک Primary Partition دارد. هر هارد دیسک در فرمت MBR می تواند دارای نهایتا چهار Primary Partition  باشد.
  • Extended Partition: این پارتیشن قابل بوت نیست، شما می توانید این پارتیشن را به تعداد نامحدود Logical Drive تقسیم کنید.
  • Logical Drive: فضای قابل استفاده بر روی هارد دیسک است، شما می توانید به هر کدام از  logical driveها  یک Drive letter اختصاص دهید، مانندC-D-E , ... . این فضا نمی تواند بعنوانActive Partition در سیستم استفاده شود ولی می توان فایلهای مربوط به Boot Partition را در آن ذخیره کرد.

 

 

در تصویر بالا، همانطور که ملاحظه میکنید Extended Partition با رنگ سبز پررنگ  و Logical Drive با آبی کم رنگ نمایش داده شده است.

 

محدودیت دیگری که در MBR وجود دارد این است که حداکثر میزان حافظه ای که میتوانیم برای هارد دیسک استفاده کنیم، 2 ترابایت است و  این مقدار از مقداری که هاردهای مدرن تر ارائه میدهند، بسیار کمتر است، مخصوصا وقتی میتوانیم دو هارد 2 یا 3 ترابایتی را Raid کنیم.

 

علت این محدودیت، فهرست 32 بیتی سکتورها در هارددیسکها است و اینکه سکتورها در روش MBR، معمولا 512 بایتی هستند. پس حجم کل هارددیسک میشود: 512 * 2^32 = 2 TiB.

 

برای این محدودیت یک راه حل وجود دارد. اگر از هارددیسکهای جدید که از سکتورهای 4k بهره میبرند، استفاده کنیم ؛ باعث میشود محدودیت حجم تئوری، 16 ترابایت شود. به این صورت: 4096 * 2^32 = 16 TiB.

 

با این وجود بهتر است که از روش GPT استفاده کنیم تا محدودیتی نداشته باشیم.

 

سایت منبع : گردو