ریست کردن ویندوز 10

بازنشانی کامپیوتر به شما امکان این را می‌دهد که ویندوز را مجدداً نصب و به‌روزرسانی کنید و در عین حال داده‌های شخصی و اکثر تنظیمات Windows را دست نخورده نگه دارید. در برخی موارد، نصب تمیز ممکن است عملکرد، امنیت، تجربه کاربری، و عمر باتری دستگاه شما را بهبود بخشد.

برای ریست کردن کامپیوتر خود، به Start  > Settings  > Update & Security  > Recovery  > Reset this PC Get Started بروید. سپس Keep my files را کلید کنید، و بسته به انتخاب خود Cload یا Local را انتخاب کنید و تنظیمات را تغییر دهید و بعد Restore preinstalled apps را به No تغییر دهید.

توجه: اگر گزینه بازیابی برنامه‌های از پیش نصب‌شده را نمی‌بینید، به این معنی است که رایانه شما برنامه‌های از پیش نصب‌شده را پیکربندی نمی‌کند.

در نسخه های ویندوز 10 قبل از نسخه 2004 این ویژگی Fresh Start نامیده می شود و برای استفاده از آن Start  > Settings  > Update & security  > Windows Defender > Device performance & health  را انتخاب می‌کنید. زیر Fresh Start بخش Additional info Get Started را انتخاب کنید.

مهم: با تنظیم مجدد رایانه شخصی (یا استفاده از «Fresh Start») بیشتر برنامه‌های شما از جمله Microsoft Office، نرم‌افزار ضد ویروس شخص ثالث و برنامه‌های دسک‌تاپ که از قبل روی دستگاه شما نصب شده‌اند، حذف می‌شود. نمی‌توانید برنامه‌های حذف شده را بازیابی کنید و باید این برنامه‌ها را دوباره به صورت دستی نصب کنید. همچنین ممکن است مجوزهای دیجیتال و محتوای دیجیتال مرتبط با برنامه‌ها را از دست بدهید، که ممکن است بر توانایی شما در استفاده از این برنامه‌ها یا محتوای مرتبط با برنامه‌ای که برای آن پول پرداخت کرده‌اید، تأثیر بگذارد.


کامپیوتر شما به خوبی کار نمی‌کند و مدت طولانی است که برنامه‌ای را نصب کرده‌اید یا تنظیمات سیستم را تغییر داده‌اید.

مهم: اگر دستگاهتان را رمزگذاری کرده‌اید، برای بازنشانی رایانه‌تان به کلید BitLocker نیاز دارید.

بازنشانی یا resetting ویندوز 10 را مجدداً نصب می‌کند، اما به شما امکان می‌دهد فایل‌های خود را نگه دارید یا حذف کنید و سپس ویندوز را دوباره نصب کنید. می‌توانید کامپیوتر شخصی خود را از تنظیمات، صفحه sign-in screen، یا با استفاده از درایو بازیابی یا installation media، بازنشانی کنید.

کامپیوتر خود را از قسمت تنظیمات بازنشانی کنید

1- دکمه start را بزنید و بعد Settings  > Update & Security   > Recovery را انتخاب کنید.

2- زیر Reset this PC بخش Get started را انتخاب و سپس از میان گزینه ها یا تنظیمات جدول زیر را انتخاب کنید.

بازگردان و ریست کردن کامپیوتر و ویندوز خود

کامپیوتر خود را از صفحه ورود به سیستم بازنشانی کنید


اگر نمی‌توانید تنظیمات را باز کنید، می‌توانید رایانه شخصی خود را از صفحه ورود به سیستم بازنشانی کنید. به این صورت است:

1- از روی کیبورد Windows logo key L را فشار دهید و برای رفتن به صفحه ورود به سیستم، و سپس با فشار دادن کلید Shift در حالی که دکمه Power  button > Restart را در گوشه سمت راست پایین صفحه انتخاب می‌کنید، راه‌اندازی مجدد را شروع کنید.

2- کامپیوتر شما در محیط Windows Recovery Environment (WinRE) راه‌اندازی مجدد می‌شود.

3- در صفحه «Choose an option»، بخش «Troubleshoot > Reset this PC» را انتخاب کنید و سپس یکی از گزینه‌های جدول قبلی را انتخاب کنید.


خیلی از نرم‌افزار ها به مرور زمان وقتی زیاد با آنها کار می کنیم و تنظیماتش توسط کاربران تغییر می کند ممکن است با مشکل مواجه شود این مشکل بستگی دارد که چکاری می خواهید انجام بدهید.

هر برنامه ای که تنظیمات آن تغییر کند این امکان در خود ویندوز وجود ندارد که بتوان مشکل را بررطرف کرد و با یک کلیک نرم‌افزار را ریست کنیم اما روشهای مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که در ادامه به آن اشاره میکنم . بهترین حالت این است که در هنگام حذف یک برنامه، امکان پاک کردن تنظیمات آن را هم با انتخاب گزینه‌ای مثل Delete Preferences یا Delete Settings داشته باشید. این گزینه‌ها معمولاً به صورت پیش‌فرض انتخاب شده نیستند. پس از حذف برنامه و تنظیمات، آن را دوباره نصب کنید.

با جدیدترین مقالات آسارایان که توسط کارشناسان حرفه ای جمع‌آوری شده است، همراه باشید.

همه برنامه‌ها چنین گزینه‌ای را در هنگام حذف ندارند. اگر برنامه‌ای دارای چنین گزینه‌ای نبود، باید جای دیگری دنبال تنظیمات بگردید.


 
از گزینه Reset استفاده کنید

برخی برنامه‌ها در خود قابلیتی برای ریست کردن یا بازگشت به حالت اولیه دارند. مثلاً فایرفاکس می‌توانید خود را به تنظیمات پیش‌فرض بازگرداند، تا نیازی به سر و کله زدن با پوشه پروفایل‌های فایرفاکس نداشته باشید. برای دسترسی به این قابلیت در فایرفاکس، دکمه منوی آن را بزنید، سپس دکمه Help که به شکل علامت سؤال است را زده و Troubleshooting Information را انتخاب کنید، حالا روی Reset Firefox کلیک کنید.

کروم، اینترنت اکسپلورر و چند برنامه دیگر هم گزینه مشابه ای دارند.


 
تنظیمات برنامه را پیدا و حذف کنید

قبل از اینکه هر چیزی را به صورت دستی حذف کنید، کاملاً احتیاط را رعایت کنید. اگر پوشه اشتباه یا کلید رجیستری را پاک کنید، ممکن است تنظیمات یک برنامه دیگر را از دست بدهید یا مشکلات دیگری برای تنظیمات سیستم بوجود بیاورید. اینجا تعدادی از محل‌های رایج ذخیره‌ی تنظیمات برنامه‌ها را بازگو می کنیم:

 پوشه‌ی AppData حساب کاربری شما: می‌توانید با وارد کردن آدرس C:UsersNAMEAppData در مرورگر فایل ویندوز (به جای NAME باید نام کاربریتان را قرار دهید) و زدن اینتر، به این پوشه دسترسی پیدا کنید. این پوشه به صورت پیش‌فرض مخفی است. اکثر برنامه‌ها تنظیمات خود را در AppDataRoaming و بسیاری هم در AppDataLocal ذخیره می‌کنند.


 
رجیستری ویندوز:

می‌توانید ویرایشگر رجیستری را با فشردن دکمه‌های ترکیبی "ویندوز + "R و سپس تایپ کردن regedit در پنجره باز شده و زدن اینتر، فراخوانی کنید. عموما تنظیمات برنامه‌ها را در زیر HKEY_CURRENT_USERSoftware یا HKEY_LOCAL_MACHINESoftware خواهید یافت.  تنظیمات برنامه را با پیدا کردن کلید (پوشه) آن، راست کلیک و انتخاب Delete پاک کنید.

در انجام این کار خیلی احتیاط کنید، اگر رجیستری اشتباهی را پاک کنید، ممکن است ویندوز دچار مشکلی جدی شود. مثلاً اگر می‌خواهید تنظیمات Mumble را پاک کنید، کافی است که کلید HKEY_CURRENT_USERSoftwareMumble را حذف کنید. اما مراقب باشید که کلید HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft را حذف نکنید، تا دچار یک معضل اساسی نشوید.پوشه
ProgramData:

این پوشه در درایو C قرار دارد. آدرس C:ProgramData را در مرورگر فایل ویندوز وارد کنید تا به این پوشه وارد شوید. پوشه‌های مربوط به یک برنامه را حذف کنید تا تنظیمات آن پاک شوند. ویندوز برنامه‌های قدیمی را مجبور می‌کند که به حای پوشه Program Files، تنظیمات خود را در این پوشه ذخیره کنند. برنامه‌های جدید هم که تنظیمات خود را در Program Files ذخیره نمی‌کنند.


اپلیکیشن‌ها ممکن است تنظیات خود را در جاهای دیگری هم قرار دهند. مثلاً بسیاری از بازی‌ها تنظیمات و بازی‌های ذخیره شده (Saved games) را در پوشه Documents ذخیره می‌کنند. خیلی از اپلیکیشن‌ها هم تنظیمات را در پوشه کاربری اصلی شما یعنی C:UsersNAME ذخیره می‌کنند.

برخی برنامه‌ها ممکن است تنظیمات را در چندین جای مختلف ذخیره کنند، مثلاً هم در پوشه AppDataRoaming و هم در رجیستری.


برنامه را با
Process Monitor رهگیری کنید

Process Monitor می‌تواند محل ذخیره تنظیمات یک برنامه را به شما نشان دهد.

مانیتور پردازش را باز کرده و سپس برنامه‌ای را که می‌خواهید ریست کنید، اجرا نمایید. Process Monitor دقیقاً فایل‌ها و کلیدهای رجیستری که برنامه استفاده می‌کند را ثبت می‌کند. این به شما نشان خواهد داد که برنامه تنظیماتش را در کجا ذخیره می‌کند. سپس می‌توانید ببینید که برنامه دقیقاً در حال استفاده از کدام فایل‌ها و پوشه‌ها است. روی منوی Filter کلیک کرده و Filter را انتخاب کنید. یک Image Path ایجاد کنید و از منوی کرکره‌ای کناری مسیر برنامه را انتخاب کنید.


حالا فقط اتفاقات مربوط به آن برنامه را می‌بینید. کمی فهرست را بالا و پایین کنید تا ببینید که محل ذخیره تنظیمات برنامه کجاست. در اینجا می‌بینیم که WinDirStat تنظیمات خود را از کلید رجیستری HKEY_CURRENT_USERSoftwareSeifertWinDirStat فراخوانی می‌کند.

تصویر

برنامه را ببندید، کلید رجتری و فایل‌های مربوطه را حذف کنید تا برنامه به تنظیمات پیش‌فرض خود بازگردد. بسته به خود برنامه، ممکن است مجبور باشید که آن را دوباره نصب کنید. بعضی برنامه‌ها می‌توانند پس از پاک شدن کلیدهای رجیستری، باز هم با تنظیمات اولیه، شروع به کار کنند، اما برخی هم نیاز دارند تا نصاب برنامه بار دیگر کلید‌های رجیستری را برایشان ایجاد کند.

 

نصب دوباره ویندوز هم همه تنظیمات برنامه‌های نصب شده را پاک می‌کند، اما این گزینه بسیار دشوارتری است.


با اولین خرید از فروشگاه تخصصی کامپیوتر آسارایان یک پک آنتی ویروس برای 2 سیستم و 2 دستگاه گوشی همراه هدیه دریافت کنید.