ویژگیهای جدید ویندوز 10

در مقالات قبلی در مورد ویندوز 10 موارد مختصری بود که در مورد آن توضیحاتی خدمت شما ارائه کرده ام . ویندوز 10 نسبت به نسخه های قبلی دارای امکانات بیشتری می باشد که شاید زیاد شما را ترغیب نکند که به نسخه جدید مهاجرت کنید . 
ولی قبل از استفاده سعی کنید نسخه دمو این سیستم عامل را دانلود کرده و بر روی یک برنامه ویندوز مجازی نصب کنید و ببینید ارزش این را دارد که نسخه 7 یا 8 را به ویندوز 10 ارتقا بدهید . با این حال در مورد ویژگیهای جدید یکسری توضیحات وجود دارد که بد نیست نسبت به آنها اطلاعاتی داشته باشید . 

 
ویندوز جدید همان ویندوز آشنای قبلی است اما پیشرفته‌تر

با وجود اینکه مایکروسافت یک عدد کامل به نسخه‌ی ویندوز جدید افزوده است، اما با یک نگاه ساده به رونمایی‌ای که اخیرا از این سیستم‌عامل انجام شده ‌بود می‌توان فهمید که این نسخه درواقع همان نسخه تعمیر شده Windows 8 است. رفع مشکلات و جامعیت در Desktop و Metro از جمله‌ این اصلاحات هستند. همچنین  سازگاری بیشتر صفحه‌کلید و صفحه‌های لمسی هم وعده داده‌شده‌اند. البته مایکروسافت قول داده‌است که رونمایی‌های بیشتری از تغییرات این نسخه ارائه کند.


منوی استارت بازگشته‌است، آنهم با حال‌ و هوایی شبیه به مترو

بزرگترین ایرادی که به Windows 8 گرفته‌ می‌شد نبود منوی استارت آشنا بود که از سال 1995 درتمامی نسخه‌های ویندوز به‌ چشم می‌خورد. با وجود اینکه 8 یک دکمه استارت داشت اما تنها کاری که میکرد سویچ بین نیمه‌های Desktop و Metro سیستم‌عامل بود. اما اینبار قراراست دوباره شاهد حضور منوی استارت باشیم اما با استایلی مترو‌ شکل و نظیر نمونه‌های که در ویندوز فون‌ها دیده می‌شود.


برنامه‌های مترو همانند برنامه‌های خود ویندوز اجرا خواهند شد

اعتراض دیگری که در 8 مطرح بود مربوط به جدایی بین دو حالت مترو و محیط Desktop می‌شد. پس شما بسته به برنامه‌ای که قصد اجرایش را داشتید باید بین این دو حالت مدام سویچ میکردید. آپدیت 8.1 هم تنها این برنامه‌های مترو را کنار هم چید و به ایراد فوق‌الذکر نپرداخت. اما این بار تمامی برنامه‌ها؛ چه مختص مترو و چه هرنوع برنامه دیگر به گونه‌ای واحد اجرا خواهند شد و دیگر خبری از دو دستگی نیست.


Appهایی که کوچک میشوند

Windows 10 برخی از ویژگی‌های خوب نسخه 8.1 را هم در خود دارد. برای مثال می‌توان هر برنامه و Appای را کوچک کرد و سریعا به محیط Desktop برگشت. حتی میتوان آنها را درحالتی پشت سرهم دید که قبلا هم در نسخه‌های قبلی دیده شده‌ بود.


taskbar شبیه به iPad

مایکروسافت این ویژگی را هم تغییر داده تا هرچه بیشتر شبیه به پنجره‌های کوچک پشت سرهم معلق iPad باشد. درحالیکه در ویندوز 8 از تصاویر Thumbnail (بند‌انگشتی) به‌صورت ستونی در سمت چپ صفحه ظاهر می‌شدند.


Windows 10 مانند OS Xها بیش از یک desktop خواهد داشت

کاربران OS X حتما این ویژگی جدید ویندوز را آشنا خواهند‌ یافت، قابلیت داشتن چندین desktop برای مدیریت بهتر برنامه‌ها و appها. پیش از این اگر در ویندوز این قابلیت را می‌خواستید باید برنامه‌های جانبی نصب می‌کردید.

 
اطلاعات بیشتر در سایت ما

امسال، سال پرباری در بازار سیستم‌های عامل بوده‌ است. نزدیک بودن عرضه نسخه‌های جدید OS X و آندروید و همینطور نسخه‌ جدید ویندوز فون‌ها در ابتدای سال میلادی پیش‌رو و در نهایت عرضه Windows 10. ما هم سعی خواهیم کرد با ارائه مطالب و اخبار بروز از این قافله عقب نمانیم، پس با ما همراه باشید.

سایت منبع گردو