فناوری فراریسمانی در پردازنده چه معنی دارد؟

در پردازنده ها تکنولوژی و فناوریهای زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که یکی از آنها فناوری فراریسمانی می باشد . شاید این سوال در ذهن شما بوجود بیاید که این فناوری چیست و چه کاربردی در پردازنده ها دارد ؟

تکنولوژی فراریسمانی یا hyper-threading اولین تلاش اینتل در جهت به ارمغان آوردن محاسبات موازی برای کاربران کامپیوترهای شخصی بود. پنتیوم ۴های اولیه فقط یک هسته داشتند و در نتیجه فقط قادر به انجام یک کار در آن واحد بودند، اما فراریسمانی تلاش کرد که این موضوع را جبران کند.

یک پردازنده تک‌هسته‌ای فراریسمانی، برای کامپیوتر به صورت پردازنده‌ای با دو هسته منطقی نمایش داده می‌شود. پردازنده همچنان یک هسته دارد، پس این به نوعی یک کلک است، در حالی که سیستم عامل دو CPU به ازای هر هسته می‌بیند، اما سخت‌افزار پردازنده فقط یک منبع اجرایی برای هر هسته دارد. پردازنده وانمود می‌کند که تعداد هسته‌های بیشتری دارد، و از روش خاص خود برای سرعت بخشیدن به اجرای برنامه‌ها استفاده می‌کند. فراریسمانی به دو هسته مجازی امکان می‌دهد که از یک منبع فیزیکی مشترک استفاده کنند. این کار تا حدودی سرعت را افزایش می‌دهد، اگر یک هسته مجازی دچار تأخیر شده باشد، هسته مجازی دیگر می‌تواند منابع اجرایی را قرض بگیرد. Hyper-threading می‌تواند سرعت سیستم شما را بالاتر ببرد، اما به هیچ وجه به خوبی داشتن چند هسته اضافی واقعی نیست.

خوشبختانه فراریسمانی امروز به عنوان اشانتیون عرضه می‌گردد. در حالی که CPUهای اولیه‌ای که از فراریسمانی استفاده می‌کردند، فقط یک هسته واقعی داشتند، اما پردازنده‌های مدرن اینتل اکنون هم فراریسمانی و هم چندین هسته واقعی را به طور هم‌زمان دارند. پردازنده دوهسته‌ای شما به لطف فراریسمانی برای سیستم عامل چهار هسته‌ای به نظر می‌رسد، و پردازنده چهار هسته‌ای شما، هشت هسته‌ای به نظر خواهد رسید. فراریسمانی به هیچ وجه جایگزینی برای چند هسته‌ای‌ها نیست، اما پردازنده دوهسته‌ای با فراریسمانی بهتر از یک پردازنده دو هسته‌ای بدون آن عمل می‌کند.

سایت منبع : گردو