آموزش تمیز کردن گردو خاک داخل لپ تاپ

نوت بوکها معمولا بعد از چند ماهی که از عمر خرید آن می گذرد به دلایل مختلفی ممکن است با مشکلاتی از قبیل داغ شدن و صدای فن دچار شوند که هر دو این موضوع در اکثر مواقع به گردو خاکی بستگی دارد که داخل نوت بوک رفته است . این گردو خاک ممکن است بر روی زمین قرار داده شدن نوت بوک یا جابجایی مکرر نوت باشد که بر روی زمین قرار گرفته است .

راه حل چیست ؟ شما می توانید با استفاده از این آموزش به راحتی نوت بوک خودتان را تمیز کنید . 

لپ‌تاپ شما در قسمت زیرین خود چند یا چندین صفحه محافظ دارد که میتوانید با رجوع به دستورالعمل‌های خود محصول و یا راهنماهای آنلاین آنها را باز کنید و به قسمت‌های داخلی‌اش برسید. برای اینکار بهتر است ابتدا لپ‌تاپ را خاموش کنید و باتری‌اش را هم دربیاورید. توجه کنید که اینکار احتمال دارد گارانتی دستگاه‌تان را از بین ببرد.

بعد از اینکه لپ‌تاپ را باز کردید، آنرا به جایی ببرید که بتوانید گردوخاک راه بیاندازید! مثلا بیرون از خانه و یا در گاراژ. حالا با یک اسپری تمیز کننده (خشک، مطمئن شوید که از نوع روغنی نباشد) به‌خوبی تمیز کنید. مطمئن شوید که گردوغبار را از داخل لپ‌تاپ خارج میکنید نه اینکه فقط داخل دستگاه جابه‌جا کنید. در هنگام تمیز کردن فن‌های دستگاه هم مراقب باشید تا بیش از حد استاندارد باعث چرخش فن نشوید تا صدمه نبیند. همچنین فن را از زوایای مختلف با اسپری تمیز کنید تا کاملا مجاری‌اش باز شوند.

بهتر است از اسپری‌های مخصوص اینکار استفاده کنید و از سشوارهای صنعتی یا جاروبرقی استفاده نکنید.

بعد از اینکه کارتان تمام شد، تمامی پیچ‌ها را بادقت ببندید، باتری را وصل کنید و لپ‌تاپ را روشن کنید. اینبار دستگاه بهتر خنک میشود و فن هم با سرعت کمتری کار میکند که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری هم خوب است.


اگر نمی‌توانید لپ‌تاپ خودتان را باز کنید:

مهم نیست که بخواهید گردوغبار لپ‌تاپ‌تان را بگیرید یا سخت‌افزارهایش را تقویت کنید، بعضی از سازنده‌ها و شرکت‌های گارانتی این اجازه را به شما نمیدهند. اما حتی بدون باز کردن لپ‌تاپ هم میشود بخشی از آن گردوغبار مزاحم را دفع کرد. برای اینکار به جایی بروید که ایجاد گردو‌خاک مانعی نداشته باشد.

برای دفع گردوخاک اسپری تمیز کننده را جلوی مجاری تهویه بگیرید و با چند شلیک کوتاه و سریع پشت سرهم گردهایی که دور این مجاری و فن‌ها جمع شده‌اند را دفع کنید. اینکار باعث میشود که گردوخاک از سیستم تهویه لپ‌تاپ دفع شود اما روش خیلی کارآمدی برای اینکار نیست چون گردوخاک هنوز هم داخل دستگاه باقی می‌ماند، اما فعلا بهترین کاری هست که میتوانید انجام دهید.

موقع انجام اینکار هم دقت کنید تا فن را باسرعت خیلی زیادی وادار به چرخیدن نکنید. برای انجام درست اینکار سر اسپری را مستقیما به طرف فن نگیرید و از شلیک‌های کوتاه، سریع و با فاصله استفاده کنید تا سرعت چرخش فن خیلی بالا نرود.

اگر لپ‌تاپ‌تان مشکلات اساسی گرم کردن و تهویه نامناسب دارد که با این روش‌ها هم حل نمیشود بهتر است آنرا سراغ نمایندگی سازنده و یا شرکت گارانتی کننده ببرید.

اگر برای مدت یک یا دو سالی هست که از یک لپ‌تاپ استفاده میکنید احتمالا به انجام اینکارها نیاز دارید. و باید به صورت مرتب اقدام به تمیز کردن گردوغبارش بکنید. اما در انجام اینکار زیاده‌روی هم نکنید. فاصله بین تمیزکردن‌های مرتب لپ‌تاپ بستگی به سیستم تهویه و میزان گردوخاک محیطی که درآن از لپ‌تاپ استفاده میکنید هم دارد.

سایت منبع : گردو