کاربرد Notification Center در ویندوز 10

Notification : عنوانی که برای کاربران گوشی های هوشمند و سیستم عامل ها ناشنا نیست و حتما کاربران با آن کار کرده اند . Notificationها از قدیم الایام بخشی از سیستم عامل ویندوز بوده‌اند، اما در ویندوز 8 افت محسوسی داشتند و اصلا با نمونه‌های OS X و گوشی‌های هوشمند قابل مقایسه نبودند. به همین خاطر در ویندوز 10 سعی شده این بخش تقویت شود تا بتوانید تمامی اطلاعات خود را در یک پنچره pop-up ساده ببینید. حالا دیگر میتوانید این Notificationها را به کل غیرفعال کنید، یا صدای پخش‌ شده از آنها را برای برنامه‌های خاصی قطع نمایید. همچنین توانایی اعمال تمامی این تنظیمات را در بازه‌های زمانی از پیش تعیین شده دارید. Notificationها قابل تعامل هستند، یعنی اگر برنامه‌ جدیدی را دانلود میکنید و یا فایل جدیدی را به سیستم‌تان کپی میکنید، با کلیک بر روی Notification ظاهر شده در ارتباط با اتمام این قبیل عملیات، سیستم مسقیما آن فایل یا برنامه را اجرا میکند. در ادامه یک معرفی مختصر از همه کارهایی که میتوانید در Notification Center ویندوز 10 انجام دهید، تهیه کرده‌ایم.

میتوانید از دو مسیر مختلف به Notification Center دست پیدا کنید؛ توسط charms bar و نوار ابزار (یا همان taskbar). وقتی از طریق charms bar اینکار را انجام بدهید پنجره کامل Notification‌ها را نخواهید دید. در عوض امکان ساکت کردن هشدارهای مربوطه برای 1، 3 یا 8 ساعت را دارید. برای انجام همین کار از طریق آیکون نوار ابزار بر روی آیکون کلیک راست کنید و از گزینه Hide notification یکی از سه حالت فوق را انتخاب نمایید.

وقتی که Notification جدید دریافت میکنید، رنگ آیکون اطلاعیه‌ها کمی مایل به آبی میشود و یک نماد ستاره کوچک در کنارش به چشم میخورد. با باز کردن منوی Notification‌ها این سایه‌ آبی رنگ از بین میرود. وقتی هم که هیچ اطلاعیه‌ای برایتان وجود ندارد، آیکون به حالت طبیعی مثلث شکل خود دیده میشود.

لیستی که در این منو برایتان نمایش داده میشود، Notification‌ها را به ترتیب زمان وقوع‌شان مرتب کرده‌ است. از آنجایی که هنوز نسخه‌ آزمایشی ویندوز 10 مورد استفاده قرار میگیرد، کلیک بر روی این اطلاعیه‌ها معمولا منجر به نمایش پیغام خطا و "عدم در دسترسی به فایل" می‌شود. اگر نشانگر ماوس را بر روی یک Notification نگه دارید، دکمه بستن کوچکی در بالا سمت راستش ایجاد میشود که میتوانید با آن Notification را حذف کنید. برای حذف همه‌شان هم گزینه Clear All بالایی را انتخاب کنید.

در نسخه‌های آزمایشی قدیمی‌تر ویندوز 10، Notification Center باید به صورت دستی فعال میشد اما در نسخه‌های جدیدتر این امکان به صورت پیش فرض فعال شده است. در حال حاضر این بخش از ویندوز کمی ناقص است و مشکلات متعددی دارد. برای مثال نمی‌توانید به پیام‌ها پاسخ بدهید و تماس مکالمه در Skype را قبول کنید. بهتر است امیدوار باشیم که در نسخه نهایی این اشکلات رفع شوند و امکان اعمال تنظیمات دلخواه به این بخش هم اضافه شود.

سایت منبع