کاربرد RAID در هارد دیسک

کاربرد RAID در هارد دیسک چیست و چرا متخصصان شبکه حساسیت بالایی نسبت به این موضوع دارند . همانطور که میدانید قطعات الکترونیکی دارای عمر مفید مشخصی نمی باشند و ممکن است بدلایل مختلفی از جمله نوسانات برقی بسوزند .
خوب سوختن یک قطعه جدا از هزینه ای که در بر دارد می تواند مشکلات دیگری نیز بوجود بیاورد . به این موضوع فکرکنید که اطلاعات هزاران نفر بر روی یک هارد دیسک ذخیره شده است که بدلیل نوسانات برقی این هارد دیسک از کار می افتد . چاره چیست ؟ و چکاری باید انجام دارد .

هر سیستمی برای داشتن یک کارکرد منظم و خوب به حافظه داخلی احتیاج دارد. در ادامه این مطلب ما قصد داریم تا شما را با ترفندی آشنا کنیم تا به وسیله آن قادر باشید هم کیفیت عملکرد و هم میزان ظرفیت حافظه داخلی سیستم‌تان که به طور معمول از یک هارددیسک تشکیل شده را ارتقا بخشیده و در ضمن آن برای از بین نرفتن اطلاعات باارزش سیستم نیز تمهیداتی بیاندیشید. با ما همراه باشید.


RAID
چیست؟

اصطلاح RAID کوتاه شده عبارت Redundant Array of independent Disks یا همان مجموعه مضاف دیسک‌های مستقل می‌باشد و به معنای ایجاد یک واحد مجزا از مجموع چند حافظه داخلی است. واحد مجزایی که می‌تواند باعث بهبود عملکرد، اطناب و یا هر دو شود.

سابق بر این RAID تنها جنبه سخت‌افزاری داشته و کاربر برای انجام ملزم خرید سخت‌افزار نسبتا گران‌قیمت بود اما امروزه دیگر قابلیت RAID نرم‌افزاری در اکثر کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها به صورت built-in گنجانده شده و اکثر سیستم‌های عامل مرسوم و به طور خاص ویندوز اجازه انجام تغییرات در قالب RAID نرم‌افزاری را به کاربر می‌دهند. کارت‌های توسعه نیز می‌توانند به سادگی قابلیت RAID را به هر سیستمی با یک درگاه باز PCI-E اضافه کنند.

اجرای یک واحد حافظه مجزا به واسطه RAID در اکثر موارد بسیار ساده است. پروسه کلی مشتمل بر نصب یک سری درایور، ضمیمه آن‌ها به یک RAID و یا یک کنترل‌کننده و طی کردن یک ویزارد ساده است که معمولا توسط خود سیستم پشتیبانی می‌شود.


روش‌های مرسوم

برای انجام عمل RAID چیزی حدود ده روش مرسوم وجود دارد. انتخاب روش درست برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است. در این جا به چند روش مرتبط با سیستم‌های خانگی و اداری اشاره‌‌ای خواهیم داشت.

  • RAID 0 – خط‌کشی

روش RAID 0 یا خط‌کشی؛ اطلاعات را مابین درایوهای قرار گرفته در یک صف پخش می‌کند. و به خاطر این‌که توان عملیاتی کلی موازی بوده و در بین درایوها پخش می‌شود توان عملیاتی در اکثر وضعیت‌ها بهبود می‌یابد. روش RAID 0 حداقل به دو درایو نیاز دارد و حجم کلی درایوهایی که در یک صف قرار می‌گیرند در یک واحد مجزا ادغام خواهند شد. برای مثال دو درایو یک ترابایتی در RAID 0 تشکیل یک واحد حافظه دوترابایتی می‌دهند. در RAID 0 هیچگونه اطلاعاتی ذخیره نمی‌شود پس از بین رفتن یا قطع اتصال یکی از درایوها به از بین رفتن کل مجموعه خواهد انجامید.

استفاده از دو حافظه SSD در این روش موجب دستیابی به سرعت انتقال فایل خیره کننده خواهدشد.  • RAID 1 – معکوس‌سازی

روش RAID 1 یا معکوس‌سازی همانند روش قبل به حداقل دو درایو مجزا نیاز دارد ولی برخلاف آن، به جای خط‌کشی داده‌ها آن‌ها را میان دو (یاچند) درایو تکثیر می‌کند. مزیت استفاده از این روش حفاظت خوب آن از داده‌هاست، از سویی دیگر زنجیره در صورت بروز هرگونه مشکل قابل بازسازی می‌باشد.

اما در برابر این مزیت بزرگ روش RAID 1 نقاط ضعفی هم دارد، که از آن جمله می‌توان به همسان نبودن سرعت پردازش و انتقال اطلاعات مابین درایوها و همچنین عدم افزایش حجم در واحد کلی اشاره کرد. برای مثال اگر شما دو درایو یک ترابایتی را با استفاده از RAID 1 به یکدیگر متصل کنید یک واحد کلی یک ترابایتی خواهید داشت.

  • RAID 5 – یک روش با کارکرد تلفیقی

روش RAID 5 برای اجرا به حداقل سه درایو احتیاج دارد. RAID 5 هم عملکرد کلی واحد را همانند آن‌چه در RAID 0 اتفاق می‌افتد بهبود می‌بخشد و هم مثل آن‌چه در RAID 1 شاهد آن بودیم تکثیر جزء به جزء داده‌ها را در جهت بازیابی ساده آن‌ها عملی می‌کند.

در RAID 5 اگر یکی از درایوهای واحد از صف خارج شود ضربه‌ای به داده‌های کلی واحد وارد نخواهد شد ولی این موضوع روی عملکرد واحد تاثیر دارد و تا زمانی که درایو معیوب تعویض نگردد عملکرد حداکثری مختل خواهدشد. بسته به ظرفیت و حجم درایوهای مورد استفاده بازسازی یک واحد با روش RAID 5 می‌تواند زمان بیشتری نسبت به دو روش قبلی بگیرد. همچنین حجم کلی واحد به تعداد همه درایوها منهای درایو اولی است. به این معنا که اگر شما سه درایو یک ترابایتی را با RAID 5 به هم متصل کنید یک واحد با حجم دوترابایت در اختیار خواهید داشت.

  • JBOD – فقط یک سری دیسک

JBOD در واقع یک RAID محسوب نمی‌شود، چرا که در این نوع پیکربندی هیچگونه افزونگی وجود ندارد. در این روش می‌توان هر تعداد درایو را به یکدیگر لینک کرده و یک واحد با حجمی به اندازه مجموع حجم درایوهای متشکل ساخت. در JBOD افزایش سرعت و یا حفاظت از داده‌ها مطرح نیست.


آمادگی برای
RAID

قبل از انجام RAID اولین پیشنهاد ما به کاربران تهیه یک نسخه پشتیبان از تمام اطلاعات مورد نیاز آن‌هاست. سعی کنید از تمام تنظیمات سیستم‌عامل خود نیز یک نسخه پشتیبان تهیه کنید زیرا در RAID گاها پیش می‌آید که این تنظیمات دچار تغییر شوند. و از آن‌جایی که این تغییرات ممکن است هر سیستم‌عاملی را غیرقابل بوت کنند بهتر است تا پس از RAID و پیکربندی یک سیستم‌عامل تازه نصب کنید.


توصیه‌های سخت‌افزاری

اکثر مین‌بوردهایی که امروز تولید و عرضه می‌شوند از RAID به صورت built-in پشتیبانی می‌کنند. همچنین درایو کنترلرهایی نیز هستند که توسط شرکت‌هایی خاص مانند مارول ساخته شده و امکان اعمال RAID در مین‌بوردهای قدیمی اینتل و AMD را برای کاربران فراهم می‌سازند و بیشتر کمپانی‌های تقریبا گمنام نیز این نوع کنترلرها را در مین‌بوردهای خود قرار می‌دهند.

به هنگام خرید مین‌بورد دقت کنید که مین‌بورد مورد نظر دارای پورت SATA باشد تا حتی اگر برحسب اتفاق قابلیت RAID سخت‌افزاری را نداشتید، توانایی اضافه کردن درایوهای دیگر و انجام RAID نرم‌افزاری را از دست ندهید.

سایت منبع : گردو