Apple Pay چیست و چه کاربردی دارد

شرکت اپل تنها برند خاص در دنیای تکنولوژی است که محصولات آن با دیگر برندها تفاوت زیادی دارد و کاربران علاقه زیادی به خرید این محصولات دارند مخصوصا ایران . ممکن است در بیشتر مواقع حتی نتوانند به درستی از این نوع وسایل و محصولات استفاده کنند . کمپانی اپل در سال ۲۰۱۴ میلادی ضمن رونمایی از آیفون‌های جدید و ساعت مچی هوشمند Apple Watch خود از سیستم پرداخت الکترونیکی فوق‌العاده دقیق و اختصاصی با نام “Apple Pay” یا “پرداخت اپلی ” نیز رونمایی کرد. این سیستم پرداخت قابلیتی انحصاری برای آیفون‌های بهره‌مند از قابلیت NFC و ساعت‌ مچی هوشمند اپل به شمار می‌رود که هم‌اکنون میزان استقبال از آن به طرز چشمگیری رو به افزایش است.

آموزش استفاده از Apple Pay در ساعت هوشمند اپل

Apple Payدر ابتدای معرفی این سیستم پرداخت شک و شبه‌های متعددی در زمینه‌ی امنیت آن ایجاد شده بود، اما اپل ثابت کرد که به منظور ایجاد بستری کاملا امن و حفاظت‌شده در سیستم “پرداخت اپلی ” از چه تکنولوژی‌های رمزگذاری پیشرفته‌ای استفاده کرده است؛ بنابراین هم‌اکنون که هیچ شک و شبه‌ای در رابطه با امنیت این سیستم وجود ندارد چیزی اغلب کاربران آیفون‌های اپل از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و در آینده‌ی نه چندان دور و با عرضه‌ی ساعت هوشمند اپل، کاربران این محصول هم قادر به استفاده از این سیستم پرداخت الکترونیکی خواهند بود. ما در این مقاله قصد دارید که نحوه‌ی استفاده از قابلیت “Apple Pay” یا “پرداخت اپلی ” با استفاده از ساعت هوشمند اپل را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری

ابتدا می‌بایست برنامه‌ی Apple Watch را در آیفون خود اجرا کرده و گزینه‌ی Passbook & Apple Pay را انتخاب نمایید. از این طریق می‌توانید اطلاعات مربوط به یک کارت اعتباری جدید را وارد سیستم دستگاه هوشمند خویش کنید. در سیستم پرداخت اپلی یا Apple Pay می‌توانید از چند کارت اعتباری به طور همزمان نیز استفاده به عمل آورید، البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که همواره اولین کارت اعتباری که اطلاعات آن را وارد برنامه‌ی مربوط به سیستم پرداخت اپلی می‌کنید به عنوان کارت اعتباری پیش‌فرض و مورد استفاده‌ی شما انتخاب خواهد شد. شایان‌ذکر است که در سیستم “پرداخت اپلی ” برای هر یک از کارت‌های اعتباری شما به طور آنی کد اختصاصی مجزایی ارسال و دریافت خواهد شد.

پس از وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری خود می‌بایست با قوانین و مقررات شرکت اپل موافقت کنید و سپس اطلاعات کارت اعتباری خود را از طریق پیامک و یا تماس تلفنی خودکاری که برقرار می‌شود به تایید برسانید. در واقع در این مرحله پس از ثبت اطلاعات کارت اعتباری شما به منظور استفاده از سیستم پرداخت اپلی و راه‌اندازی آن، بانک مبدأ کارت اعتباری شما برای تایید فرآیند کدی را از طریق پیامک و یا تماسی خودکار برای شما ارسال می‌کند که شما می‌بایست این کد را در برنامه‌ی Apple Watch وارد کرده و نهایتا از این طریق اطلاعات کارت اعتباری خود را تایید نمایید.

دقت داشته باشید که در شرایط استفاده از ساعت مچی اپل و چند کارت اعتباری متنوع شما در حین به کارگیری سیستم “پرداخت اپلی ” قادر خواهید بود که کارت اعتباری مدنظرتان را انتخاب کنید.

استفاده از سیستم “پرداخت اپلی “

استفاده از سیستم و تکنولوژی الکترونیکی “پرداخت اپلی ” درعین‌حال که فوق‌العاده امن و بی‌دردسر بوده و هیچ نیازی به حمل کارت اعتباری اصلی شما ندارد، امری فوق‌العاده ساده و آسان نیز به شمار می‌رود. به منظور استفاده از این سیستم از طریق ساعت مچی هوشمندتان تنها کافی است که دو بار پشت سر هم دکمه‌ی فیزیکی ساعت هوشمند اپلی خود را لمس نمایید. سپس می‌بایست کارت اعتباری مدنظرتان به منظور پرداخت و انجام تراکنش را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که در صورت عدم انتخاب کارت اعتباری اولین کارت اعتباری که اطلاعات آن را وارد دستگاه کرده‌اید به عنوان کارت انجام دهنده‌ی تراکنش انتخاب خواهد شد و همچنین اگر اطلاعات مربوط به چند کارت اعتباری را وارد دستگاه نکرده باشید و تنها از یک کارت استفاده کنید، این مرحله از فرآیند پرداخت شما حذف خواهد شد.

پس از انجام این کار و انتخاب کارت اعتباری مدنظرتان می‌بایست بدنه‌ و صفحه‌ی اصلی ساعت مچی هوشمندتان را رو به روی ترمینال اختصاصی در نظر گرفته شده برای انجام تراکنش قرار دهید. در این شرایط پس از گذشت چند ثانیه تراکنش شما با موفقیت انجام خواهد شد. شایان‌ذکر است که در این روش و استفاده از سیستم پرداخت اپلی از طریق ساعت مچی هوشمندتان هیچ نیازی به وارد کردن کد یا رمز عبور به منظور انجام تراکنش وجود ندارد. ساعت مچی هوشمند اپل به گونه‌ای طراحی شده که به محض جدا شدن از مچ دست شما مستلزم وارد کردن کد اختصاصی و رمز عبور خواهد بود، بنابراین تا زمانی که ساعت هوشمندتان بر روی مچ دست شما نصب شده باشد نیازی به وارد کردن دوباره‌ی رمز عبور به منظور انجام تراکنش‌های بانکی وجود نخواهد داشت.

اگر چنانچه ساعت مچی خود را گم کنید، وارد کردن رمز عبور آن برای فرد یابنده مطمئنا غیرممکن خواهد بود. بااین‌وجود اگر تمایل داشته باشید می‌توانید با استفاده از آیفون خود و سرویس ذخیره‌سازی ابری iCloud و قابلیت‌های منحصربه‌فرد آن از راه دور قابلیت “پرداخت اپلی ” ساعت مچی هوشمندتان را غیرفعال کنید؛ بنابراین در این شرایط حتی اگر فرد یابنده به رمز عبور شما هم‌دست پیدا کند قادر به استفاده از سیستم پرداخت اپلی نخواهد بود. بااین‌وجود اگر بنا به هر دلیلی ساعت هوشمندتان را گم کردید پیشنهاد می‌کنیم که مراتب و موضوع را با بانک سرویس‌دهنده‌ی خود در میان گذاشته و از تدابیر و راهنمایی‌های آن‌ها استفاده نمایید. مطمئنا با انجام این کار به امن‌ترین شرایط ممکن دست پیدا خواهید کرد.

جالب است بدانید که شما به منظور استفاده از قابلیت “پرداخت اپلی ” از طریق ساعت مچی هوشمندتان هیچ نیازی به همراه داشتن آیفون خود ندارید. به‌بیان‌دیگر استفاده از این سیستم “پرداخت اپلی ” یا “Apple Pay” یک قابلیت مجزا و مستقل برای ساعت مچی هوشمند اپل به شمار می‌رود. استفاده از قابلیت پرداخت اپلی از طریق ساعت مچی هوشمندتان بدون نیاز به وجه نقد، کارت اعتباری، آیفون و هر وسیله‌ی ثانویه‌ی دیگری انجام خواهد شد.

منبع: بیست ستون