نرم افزارهای جایگزین فتوشاپ

فتوشاپ بهترین و بزرگترین نرم افزار گرافیکی دنیا می باشد . البته در سطح پیکسلی زیرا نرم افزارهای برداری دارای قابلیت های بیشتری می باشد . در این میان شاید بخواهید از برنامه های دیگر که جایگزین فتوشاپ است نیز استفاده کنید . برنامه های کاربردی که دارای همان ابزارها می باشد .

Paint.Net

Paint.net نرم‌افزاری رایگانی جهت ویرایش تصاویر است که محیطی کاربرپسند دارد. این نرم‌افزار قابلیت‌های ویژه‌ای مانند افکت‌های مختلف، ابزارهای مناسب و قابلیت پشتیبانی از لایه‌ها و… دارد. این نرم‌افزار همواره با نرم‌افزارهای رقیب و بزرگی همچون فتوشاپ و گیمپ مقایسه می‌شود.

Paint.net نرم‌افزار رایگانی‌ست که ابتدا توسط یک دانشجو توسعه پیدا کرد. این نرم‌افزار هم اکنون به یکی از ابزارهای کاربردی و رایگان در ویرایش تصاویر تبدیل شده است.

GIMP

گیمپ، نرم‌افزاری متن‌باز است که به جرأت می‌توان گفت قابلیت رقابت و جایگزینی با فتوشاپ را دارد. این نرم‌افزار که از محبوبیت خوبی در بین برخی از کاربران برخوردار است قابلیت‌های مشابه فتوشاپ دارد. با این نرم‌افزار شما می‌توانید همانند فتوشاپ با لایه‌های مختلف کار کنید، فیلترهای متفاوتی را بر روی تصاویر اعمال کنید، با ابزارهای مختلفی کار کنید و حتی شما می‌توانید فایل‌های PSD را درون گیمپ ویرایش کنید.

برای کسانی که از فتوشاپ استفاده کردند، این نرم‌افزار محیطی مشابه فتوشاپ دارد و حتی دکمه‌ها هم‌نام و در همان مکانی هستند که در فتوشاپ قرار دارند.

برای کاربرانی که تا به حال با نرم‌افزارهای ویرایشگر تصاویر کار نکردند یا تازه می‌خواهند کار با گیمپ را یاد بگیرند، منابع و آموزش‌های خوبی در اینترنت پیدا می‌شود. در مستندات سایت گیمپ هم آموزش‌های خوبی درباره این نرم‌افزار یافت می‌شود.

PhotoScape

به نظر می‌رسد این نرم‌افزار ساخته شده است تا محیطش کاربرپسند باشد! خود من یکی از هواداران این نرم‌افزار هستم. Photoscape نرم‌افزاری کاملاً رایگان است که به شما امکان می‌دهد تا تصاویری با فرمت‌های مختلف از جمله GIF را ویرایش کنید، از صفحه نمایش عکس بگیرید، آن‌ها را به سادگی ویرایش کنید و بسیاری از قابلیت‌های دیگر که این نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگرچه این نرم‌افزار مشابه فتوشاپ نیست، اما برای من که بسیار عالی بود. وجود نرم‌افزاری سبک و کم‌حجم در کنار فتوشاپ، که نیازهای اولیه من را در کار با تصاویر برآورده کند واقعا ایده‌آل است. این نرم‌افزار ارزش یک بار امتحان کردن را دارد!

VicMan’s PhotoEditor

گرچه ظاهر این برنامه قدیمی است و خیلی امروزی نیست، اما ابزارها و امکانات این نرم‌افزار، انتظارات شما از برنامه‌‌ ساده‌ی ویرایش تصاویر را برآورده خواهد کرد.

این برنامه ابزارهای ساده‌ای را مثل: برش تصاویر، ابزارهای رسم، تنظیمات مربوط به رنگ، فیلترهای مختلف و افکت‌های متفاوت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

Picnik

پیکنیک ابزاری آنلاین، ساده و مفید جهت ویرایش تصاویر است. این سرویس که هم‌اکنون به مجموعه سایت‌های گوگل اضافه شده است، ابزاری فوق‌العاده و آنلاین جهت ویرایش تصاویر می‌باشد. پیکنیک به شما امکانات فراوانی جهت ویرایش تصاویر می‌دهد، امکاناتی نظیر ایجاد افکت بر روی تصاویر، برش تصاویر، ایجاد نوشته بر روی تصاویر، ایجاد قاب و… .

نرم‌افزارهایی که معرفی شد، همگی ابزارهای رایگان و کم‌حجمی هستند که می‌توانند بسیاری از نیازهای اولیه ما در کار با تصاویر را رفع کنند. اگرچه هیچکدام از این نرم‌افزارها نمی‌توانند جایگزینی کامل برای فتوشاپ باشند، اما وجود یک نرم‌افزار کم‌حجم جهت ویرایش تصاویر بر روی کامپیوتر می‌تواند مفید باشد و می‌توانیم بسیاری از کارهای ساده را با این نرم‌افزارها انجام دهیم.

منبع برسام