معرفی افزونه GeoTagging

برنامه و افزونه های زیادی برای برچسل گذاری جغرافیایی در دنیای مجازی وجود دارد که یکی از آنها GeoTagging می باشد . امروزه بسیاری از تلفن های همراه، تبلت ها و دوربین های عکاسی به GPS مجهز هستند به کمک این ابزار و سرویس Latitude گوگل به سادگی می توانید تصاویر خود را GeoTag کنید اگر GPS نداشته باشید باز هم می توانید این کار را بصورت دستی انجام دهید.

در ادامه راه های مختلف برچسب گذاری جغرافیایی را آموزش خواهیم داد و شما را با سرویس فوق العاده Panoramio گوگل آشنا خواهیم کرد.

امروزه به کمک تلفن های همراه، عمل برچسب گذاری جغرافیایی بسیار ساده شده است. مختصات جغرافیایی توسط GPS دریافت شده و تصویر گرفته شده در مکان خاص بچسب گذاری (Tag) می شود و سپس شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای مختلف مدیریت عکس، تصاویر خود را دسته بندی کنید.

یکی از بهترین روش های GeoTagging توسط گوگل عرضه می شود این سرویس که Panoramio نام دارد به کمک سرویس Latitudeاین شرکت کار را راحت کرده است. شما در هر مکانی که قصد عکاسی دارید سرویس Latitude را برروی تلفن همراه خود اجرا می کنید و این سرویس بصورت خودکار شروع به موقعیت یابی و دریافت مختصات جغرافیایی می کند.

حال اگر شما با دوربین تلفن خود عکس برداری کنید باقی امور را Latitude برای شما انجام می دهد. موقعیت ها توسط Latitude ذخیره می شوند و زمانی که شما به خانه برمی گردید. اکانت Panoramio خود را به Latitude متصل کرده و تصاویر گرفته شده را Import می کنید. Panoromio تصاویر شما را برروی نقشه دسته بندی می کند.

با Panoramio می تواند تصاویر را براساس زمان، مکان و یا تاریخ دسته بندی کند. مختصات های جغرافیایی نیز بصورت خودکار در اکانت Panaramio ذخیره می شوند. برای استفاده از Panoramio می توانید با همان اکانت Google خود (ایمیل Gmail) وارد شوید.

نرم افزار Latatude برای انواع تلفن های همراه از جمله iPhone, Android, Windows Phone, Blackberry و تلفن های نوکیا و غیره قابل دانلود است برای استفاده از این سرویس به وب سایت Google.com/latitude مراجعه نمایید.

از آنجایی که سرویس Panoramio یک سرویس آنلاین است هر زمان و از طریق هر ابزار آنلاینی می توانید به عکس های خود دسترسی داشته باشید.

یکی از روش های دیگر برای GeoTag کردن تصاویر استفاده از نرم افزار Picasa گوگل است این نرم افزار به خوبی با Google Earth متصل است و شما می توانید تصاویر مورد نظر خود را با استفاده از دکمه GeoTagg در نوار ابزار پایین صفحه به مناطق مختلف در Google Earth برچسب گذاری کنید.

برای آشنایی با امکانات نرم افزار محبوب مدیریت عکس Picasa به مقاله “معرفی Picasa 3.8 – نمایش و مرتب سازی عکس” مراجعه نمایید.