جانشین NTFS چه فرمتی است ؟

حتما با فرمت NTFS و Fat  آشنا هستید . فرمت هایی که در هنگام پارتیشن بندی هارد دیسک نمایش داده می شود . با توجه به این دو نوع فرمت مایکروسافت فرمت پیشرفته تری را معرفی کرده است . این فرمت جدید که exFAT”” نام گرفته است این قابلیت را دارد که در طیف گسترده‌ای از وسایل الکترونیکی استفاده شده و به ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم بپردازد و در ضمن با سرعت بسیاربالا در نقل و انتقال اطلاعات به کمک کاربران بیاید.

“دیوی کی‌فر” مدیر این پروژه در این مورد گفت: “فرمت ابداعی ما یعنی exFAT یک فرمت ایده آل است و دارای بهترین بازدهی و بالاترین سرعت برای فایل‌های صوتی و تصویری است و این یک فناوری مهم در ویندوز ۷ است و ما اکنون حق امتیاز این فن‌آوری را برای همیشه بدست آوردیم و می‌خواهیم که تمام فناوری‌ها و دستگاه‌هایی که به بازار سرازیر می‌شوند دارای این تکنولوژی باشند”.

شبکه ایران در ادامه گزارش خود آورده است که exFAT نسخه جدید FAT است که اندازه استاندارد فایل‌هایی را که در هاردهای کنونی ۳۲ گیگابایت است به ۲۵۶ ترابایت افزایش می‌دهد و در ضمن exFAT دارای سیستم دیجیتالی ایمن SDXC است که قادر است اطلاعات را با سرعت ۳۰۰ مگابایت در ثانیه بدون اینکه امنیت اطلاعات به خطر بیفتد انتقال دهد.

این سیستم مخصوص پشتیبانی از فایل‌های حجیم وبزرگ و به هم پیوسته یا همان “ایمیج” است که بر روی هارد دیسک‌ها وجود دارند.

شرکت مایکروسافت در حال حاضر موافقتنامه صدور مجوز exFAT را با شرکت‌های سونی ،کانون، سان‌دیسک برای استفاده از این فناوری در محصولاتشان به امضاء رسانده است.

منبع : فارنت