بررسی روتر TP-Link TL-MR3040

 چند سال پیش وقتی می‌خواستید به اینترنت دسترسی پیدا کنید باید یک خط تلفن آزاد پیدا می‌کردید. پس از مدتی امکان استفاده از اینترنت باند پهن و سرویس‌های ADSL فراهم شد، اما این ارتباط نیز شما را به یک خط تلفن گره می‌زد. شاید تمایل ذاتی انسان به قطع چنین وابستگی‌هایی بود که باعث شد شبکه‌های بی‌سیم با چنین سرعتی رشد و توسعه پیدا کنند.

 گسترش کاربردهای اینترنت و پذیرش امکانات بی‌سیم توسط کاربران و شرکت‌های تولیدکننده محصولات شبکه‌سازی باعث شد تا اپراتورهای موبایل نیز امکانات دیتا خود را با سرعت و اشتیاق بیشتری ارتقا دهند.

در واقع امروزه استفاده از سرویس‌های دیتا روی شبکه‌های موبایل به یک قابلیت مهم و مفید برای بسیاری از کاربران تبدیل شده است زیرا امکان برقراری ارتباط با اینترنت را در مکان‌هایی در اختیار شما قرار می‌دهد که به هیچ روش دیگری دسترسی ندارید.

با این‌حال وقتی یک سیم‌کارت با سرویس دیتا مربوط به آن را در اختیار دارید، عملا تنها روی یک سیستم می‌توانید از امکانات فراهم شده استفاده کنید. البته امروزه مدل‌های مختلفی از روترها ارایه شده‌اند که به شما امکان می‌دهند امکانات سرویس دیتای خود را بین چند سیستم به اشتراک بگذارید، اما محصولی که در این مقاله به‌سراغ آن رفته‌ایم یعنی TP-Link TL-MR3040 دارای یک ویژگی متمایز کننده نسبت به سایر محصولات مشابه است.

در واقع این روتر به شما اجازه می‌دهد حتی زمانی که به پریز برق دسترسی ندارید نیز امکان ایجاد یک شبکه بی‌سیم و اشتراک‌گذاری سرویس دیتای موبایل خود را داشته باشید. به‌طور دقیق‌تر، این روتر به یک باتری داخلی با ظرفیت 2000 میلی‌آمپر مجهز شده که به آن امکان می‌دهد همپای سایر ابزارهای قابل حمل شما در یک محیط بدون دسترسی به پریز برق عمل کند. در واقع شما می‌توانید یک مودم 3G/3.75G مبتنی بر اینترفیس USB را به این روتر متصل نموده و از امکانات شبکه‌سازی بی‌سیم N آن استفاده کنید.

این روتر علاوه بر یک درگاه اترنت سریع، امکان پشتیبانی از شبکه‌های IEEE 802.11b/g/n را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید اطلاعات خود را حداکثر با سرعت 150 مگابیت بر ثانیه روی یک شبکه بی‌سیم N انتقال دهید.

ابعاد TL-MR3040 معادل 16×62×100 میلی‌متر بوده و تنها 94 گرم وزن دارد. این ابزار از یک آنتن داخلی استفاده می‌کند و شما با استفاده از یک درگاه micro-USB می‌توانید باتری داخلی آن را شارژ کنید.

وجود درگاه اترنت روی این ابزار به شما امکان می‌دهد که حتی یک اتصال اینترنت باند پهن کابلی را نیز بین ابزارهای مختلف به اشتراک بگذارید. در واقع این ابزار در شرایطی که یک مودم 3G به آن متصل نشده باشد بدون هیچ مشکلی می‌تواند نقش یک روتر استاندارد را بر عهده بگیرد.

به‌طور کلی شما می‌توانید در چهار حالت مختلف از این روتر استفاده کنید:
- حالت روتر 3G
- حالت روتر مسافرتی (AP)
- حالت روتر کلاینت WISP
- حالت روتر بی‌سیم استاندارد
 
همان‌طور که می‌بینید قابلیت‌های مختلف ابزار مورد بحث ما بسیار فراتر از چیزی است که احتمالا در اولین نگاه به‌نظر می‌رسد. اندازه کوچک و وزن سبک این روتر باعث می‌شود به‌آسانی قابل حمل باشد و به همین دلیل مزاحمتی برای شما ایجاد نمی‌کند.

بدون تردید در اختیار داشتن یک روتر در مکان‌هایی که شما به‌خاطر عدم دسترسی به پریز برق نمی‌توانید از ابزارهای متداول استفاده کنید، در بسیاری از مواقع می‌تواند کاملا مفید باشد. از سوی دیگر امکان شارژ شدن از طریق درگاه USB به ابزار مورد استفاده شما امکان می‌دهد تا به‌سرعت مجددا در وضعیت کاری قرار گرفته و شما را بدون دسترسی مناسب رها نکند.

به‌هر حال می‌توان گفت اگر از یک سرویس دیتا برای کارهای خود استفاده می‌کنید، این ابزار می‌تواند یک گزینه لازم برای شما باشد. این ابزار با ضمانت سه‌سال شرکت پارس ارتباط ارایه می‌شود.

سایت منبع : دیجیتال