بررسی نانوپی سی NT425H فاکسکان
نانوپی سی که امروزه بین کاربران بیشتر با تین کلاینت اشتباه گرفته می شود ، یک سیستم یا یک کیس کوچک کامپیوتری می باشد که برای کمتر شدن هزینه خرید سیستم معمولا از آن استفاده می شود . نانو پی سی دارای محدودیت هایی از نظر کارایی بوده و نباید این فکر بوجود بیاید که تمام برنامه هایی که معمولا بر روی یک سیستم مورد استفاده قرار می گیرد ، با استفاده از نانو پی سی هم امکان پذیر می باشد . چرا گفتم برنامه ؟ برنامه را مثال زدم بدلیل اینکه بعد از نصب سیستم عامل مهمترین بخشی که مورد استفاده قرار می گیرد نرم افزارهایی می باشد که بر روی آن نصب شده است .
اجازه بدهید نانوپی سی فاکسکان مدل NT425H را برای شما معرفی و کمی در مورد جزئیات فنی آن توضیحاتی خدمت شما ارائه کنم تا بیشتر با کاربرد نانوپی سی آشنا شوید .
 nT425H یک نانوپی‌سی مبتنی بر پردازنده Atom شرکت اینتل است. به‌طور دقیق‌تر، این سیستم از یک پردازنده Atom D425 اینتل استفاده می‌کند. این پردازنده نسبتا قدیمی یک تراشه تک هسته‌ای با قابلیت پشتیبانی از فناوری Hyper-Threading است که در نتیجه امکان اداره 2 رشته پردازشی را به‌طور هم‌زمان دارد.

D425 با فرکانس کلاک 1.8 گیگاهرتز کار می‌کند و به 512 کیلوبایت کش L2 مجهز است. این پردازنده 45 نانومتری در عین حال از مجموعه دستورالعمل‌های 64 ‌بیتی پشتیبانی می‌کند. این موضوع الزاما به‌معنای پشتیبانی D425 از ظرفیت‌های حافظه بسیار بالا نیست، بلکه سازگاری نرم‌افزاری آن را افزایش می‌دهد.

در واقع پردازنده مورد بحث ما حداکثر از 4 گیگابایت حافظه DDR2/DDR3 با حداکثر سرعت 800 مگاهرتز در یک پیکربندی تک‌کاناله پشتیبانی می‌کند. سیستم مورد آزمایش ما از حافظه DDR2 پشتیبانی می‌کند و با استفاده از یک ماژول SODIMM واحد به 2 گیگابایت حافظه DDR2-800 مجهز شده است. پردازنده Atom D425 اینتل به یک هسته گرافیکی مجتمع GMA 3150 مجهز است. سیستم مورد بحث‌ما تمام قدرت گرافیکی خود را توسط این هسته تامین می‌کند.

در حوزه ذخیره‌سازی نیز نانوپی‌سی مورد آزمایش ما به یک هارددیسک 320 گیگابایتی SATA II نیز مجهز شده است. این هارددیسک با سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه کار می‌کند و از 8 مگابایت حافظه بافر بهره می‌گیرد.

این سیستم در آزمایش PCMark 7 توانست امتیاز 440 را به‌دست آورد. از سوی دیگر، اجرای آزمایش مقایسه‌ای CineBench R11.5 روی این سیستم نیز با ثبت امتیاز 2.7 برای پردازنده آن به‌پایان رسید.

بدیهی است از آنجایی که ما با یک هسته گرافیکی مجتمع نسبتا ضعیف در این پردازنده سر و کار داریم، نباید انتظار داشته باشیم که بتواند توان لازم برای اجرای آزمایش‌های گرافیکی (و بازی‌های 3 بعدی) را در اختیارمان قرار دهد.

استفاده شده از مطالب سایت Dijitalmag