کیت TL-WPA281 یک محصول شبکهسازی مبتنی بر خط برق


 شاید در ابتدای تاریخچه شبکه میزان سهولت برقراری ارتباط مابین سیستم‌های مختلف به‌عنوان یک پارامتر جانبی در نظر گرفته می‌شد. با این‌حال با گسترش شبکه‌های کامپیوتری و در عین حال توسعه استفاده از آن‌ها در محیط‌های مختلف، مدت زیادی است که صنعت شبکه‌سازی به‌دنبال راه‌حل‌های تازه‌ای است تا راه‌اندازی شبکه‌های کامپیوتری را برای کاربران عام به هر اندازه که امکان دارد ساده‌تر نماید.

ابزارهایی که به‌طور خودکار پیکربندی می‌شوند، برقراری ارتباط یک ابزار بی‌سیم با روتر تنها با فشار یک کلید روی هر دو، اینترفیس‌های گرافیکی ساده‌ای که کاربر را در تمام طول فرآیند تنظیمات همراهی می‌کنند، پیام‌های هشدار توضیحی، آموزش‌های مختلفی که روی اینترنت قابل دسترسی هستند، امکانات و قابلیت‌های سیستم‌های عامل برای پیکربندی صحیح امکانات شبکه‌سازی که در دسترس دارند، همه و همه برای همین منظور در نظر گرفته شده‌اند.

شاید بتوان گفت که شبکه‌سازی بی‌سیم در بسیاری از موارد می‌تواند راحت‌ترین روش شبکه‌سازی برای محیط‌های خانگی باشد. با این‌حال مواقعی نیز پیش می‌آید که شما به‌دلایل مختلف برای استفاده از یک شبکه بی‌سیم با مشکل مواجه می‌شوید. برای مثال تصور کنید که می‌خواهید ارتباط دو سیستم را در یک ساختمان برقرار کنید، اما پوشش بی‌سیم روتر شما به‌خاطر ترکیب موانعی که در بین آن‌ها قرار گرفته‌اند اجازه انجام چنین کاری را نمی‌دهد.

از سوی دیگر، استفاده از ساختار کابل‌کشی استاندارد شبکه نیز گذشته از دردسرهایی که به همراه دارد، می‌تواند دکوراسیون و ظاهر محیط زندگی و کار شما را به هم بریزد. در چنین شرایطی چه‌کاری می‌توانید انجام دهید. آیا باید از اتصال دو سیستم مورد نظر به یکدیگر منصرف شوید؟ سناریوهای فراوان دیگری وجود دارند که در اینجا می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم.

محصولی که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت برای چنین شرایطی طراحی شده است، اما در عین حال قابلیت‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. کیت TL-WPA281 یک محصول شبکه‌سازی مبتنی بر خط برق است. به‌عبارت ساده‌تر، این محصول به‌شما امکان می‌دهد که دو کامپیوتر را با استفاده از ساختار سیم‌کشی برق ساختمان مورد نظرتان به یکدیگر متصل کنید.


بله، شما این ابزارها را درست مانند یک آداپتور معمولی به پریز برق هر اتاقی که سیستم‌های ‌مورد نظرتان در آن قرار گرفته‌اند متصل می‌کنید. این ابزار قادر است سیگنال‌های شبکه را از طریق سیم‌کشی داخلی منزل شما انتقال دهد. تمام ابزارهایی که در یک اتاق قرار گرفته‌اند می‌توانند با دو روش به TL-WPA281 متصل شوند، با استفاده از یک ارتباط بی‌سیم و یا با بهره‌گیری از کابل اترنت. به این ترتیب شما می‌توانید دو شبکه گسترده در دو اتاق با فاصله زیاد را به راحتی به یکدیگر مرتبط نمایید.

برای آن‌که بتوانید شبکه خود را بر اساس خط برق ساختمان راه‌اندازی کنید، برای هر اتاقی که یک (یا چند سیستم) در آن قرار گرفته‌اند به یک TL-WPA281 نیاز خواهید داشت.

اگر دقت کرده باشید ما در نام محصول مورد بحث به عبارت کیت اشاره کرده‌ایم، به این معنی که این بسته دو آداپتور را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بلافاصله شبکه خود را حداقل بین دو اتاق راه‌اندازی نمایید. این دو آداپتور می‌توانند حداکثر 300 متر با یکدیگر فاصله داشته باشند. از سوی دیگر، شما می‌توانید اطلاعات خود را در چنین فاصله‌ای با سرعت 200 مگابیت در ثانیه انتقال دهید. بدون تردید این نرخ انتقال می‌تواند اکثر نیازهای شما را بدون هیچ محدودیتی برطرف نماید. در بخش شبکه‌سازی بی‌سیم، TL-WPA281 از نرخ انتقال 300 مگابیت بر ثانیه روی یک شبکه بی‌سیم N پشتیبانی می‌کند.

همان‌طور که می‌بینید، به‌نظر نمی‌رسد با یک ابزار ضعیف مواجه باشیم. علاوه بر قابلیت‌های فوق، این کیت با QoS توکار و رمزنگاری AES قدرتمند یک گزینه عالی برای اتصال تمام ابزارهای سازگار با شبکه در منزل شما به‌شمار می‌آید. به‌عبارت دیگر از کامپیوترها و کنسول‌های بازی گرفته تا تلویزیون‌های هوشمند، چاپگرها، ابزارهای ذخیره‌سازی و... می‌توانند به‌سادگی در یک شبکه واحد حضور داشته باشند.

از سوی دیگر شما می‌توانید از این محصول برای گسترش پوشش شبکه بی‌سیم خود استفاده کنید. وقتی بتوانید بین دو قطعه این کیت فاصله‌ای معادل 300 متر داشته باشید، برای مثال امکان اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت یا شبکه بی‌سیم خود با سیستمی که در 300 متری شما قرار گرفته است را به‌دست خواهید آورد، بدون آن‌که مشکلی در رابطه با افت کیفیت سیگنال داشته باشید. یکی از ویژگی‌های برجسته این محصول، طراحی بسیار کوچک آن است. در واقع TP-WPA281 از اکثر محصولات مشابه به‌طور چشمگیری کوچک‌تر بوده و در عین حال از طراحی زیبایی نیز برخوردار است.

پس از اتصال دو آداپتور موجود در کیت به پریزهای اتاق‌های مورد نظر، کافی است کلید Pair را روی آن‌ها فشار دهید تا یک شبکه Powerline بدون هیچ دردسری راه‌اندازی شود. همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، این ارتباط با رمزنگاری 128 بیتی AES ابر محافظت از داده‌های شما و امنیت شبکه تکمیل خواهد شد. در واقع TP-Link مراحل آماده‌سازی ارتباط با استفاده از ابزار مورد بحث را در این سه مرحله توضیح می‌دهد:
1 – آداپتور را به پریز برق متصل کنید.
2 – ابزار مورد نظرتان را از طریق کابل شبکه به آداپتور متصل کنید.
3 – کلید رمزنگاری را فشار دهید. شبکه شما آماده است.

برای برقراری ارتباط بی‌سیم، کیت TL-WPA281 با WPS یا Wi-Fi Protected Setup سازگار بوده و به همین دلیل به یک کلید راه‌اندازی WPS مجهز است که به کاربر امکان می‌دهد امنیت خود را تقریبا بلافاصله با فشار کلید مذکور روی آداپتور برقرار کرده و به‌طور خودکار یک اتصال امن WPA2 را ایجاد کند که در مقایسه با رمزنگاری‌های WEP بسیار امن‌تر است. این ترکیب نه تنها از چیدمان‌های امنیتی عادی سریع‌تر است، بلکه راحت‌تر نیز خواهد بود زیرا شما نیازی ندارید یک کلمه عبور را به‌یاد بسپارید.

این محصول از استانداردها و پروتکل‌های IEEE 802.11 n/b/g، IEEE 802.3، IEEE 802.3u و HomePlug AV پشتیبانی می‌کند. در بخش شبکه‌سازی کابلی، شما یک درگاه اترنت سریع (10/100) را در اختیار دارید. همچنین دو کلید Pair و WPS امکان برقراری ارتباط امن خط برق و بی‌سیم را به‌طور خودکار فراهم می‌کنند. TL-WPA281 برای برقراری ارتباط بی‌سیم با سایر ابزارها به یک آنتن ثابت 2dBi مجهز شده است.

همان‌طور که می‌بینید، این محصول قابلیت‌های گسترده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این‌حال از دیدگاه کلی برتری TL-WPA281 به پشتیبانی آن از شبکه بی‌سیم N یا طراحی کوچکش مربوط نمی‌شود.

در واقع این خانواده از محصولات شبکه‌سازی به‌شما امکان می‌دهند که محدودیت‌های شبکه‌سازی را بدون صرف هزینه زیادی در خانه یا محل کار خود بشکنید. امکان گسترش برد یک شبکه خانگی به فاصله 300 متری آن‌هم تنها با استفاده از سیم‌های برقی که قبلا نصب شده‌اند، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد که فرصت انجام فعالیت‌های تازه‌ای را به‌همراه خواهد داشت.

شما با این محصول می‌توانید به ایجاد یک ساختار منسجم در محیط زندگی یا دفتر کار خود فکر کنید که در شرایط دیگر هزینه بسیار بالایی را برایتان ایجاد می‌کرده است.

گذشته از این موارد، نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم مانند پشتیبانی از سرعت 300 مگابیت بر ثانیه روی شبکه بی‌سیم، پشتیبانی از شبکه کابلی گیگابیتی، طراحی ظریف و زیبا نیز در فهرست مزایای این محصول قرار می‌گیرند.

اگر به گسترش قابلیت‌های شبکه خود فکر می‌کنید، مطمئن شوید که قابلیت‌های کیت TL-WPA281 را بررسی کرده‌اید زیرا در غیر این صورت یک راه‌حل بسیار آسان را از دست داده‌اید. این محصول با سه‌سال ضمانت شرکت پارس ارتباط عرضه می‌شود.

منبع : دیجیتال