بررسی مودم ADSL + روتر Linksys X3000

همانطور که میدانید روتر یا همان مسیر یاب تجهیزات فیزیکی هستند که چندین شبکه بی سیم یا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند و یک روتر IP مانند مودم های DSL یا مودم های کابلی سرعت بالا شبکه خانگی LAN را به شبکه WAN اینترنت متصل می کند.
روترها به دو دسته تقسیم می شوند
روتر های سخت افزاری
روتر سخت افزاری مانند یک کامپیوتر دارای Ram  و CPU و ... است و محلهایی برای اضافه کردن کارت های جانبی و ...  دارد این نوع Router   دارای سیستم عامل مخصوص به خود است پس قاعدتا برای استفاده از آنها نیازی به کامپیوتر نیست.

روترهای نرم افزاری
این نوع روتر در واقع بک روتر سخت افزاری شبیه سازی شده می باشد ولی بسیاری از مزایای روتر های سخت افزاری را دارا نیست.
با توجه به توضیحات بالا روترها دستگاه‌هایی هستند که این روزها نقش مهمی را در خانه یا دفاتر اداری کوچک بازی می‌کنند. خوشبختانه با وجود ایکس 3000ابزارهایی نظیر مودم روتر ADSL 2+ بی‌سیم Linksys X3000، قابلیت‌های چندین ابزار جانبی جالب در قالب یک قطعه مجتمع شده است که کاربران می‌توانند با یک هزینه از مزایای همگانی آن بهره شایسته و بایسته‌ای را ببرند. Linksys X3000 نه تنها دسترسی به شبکه اینترنت از نوع ADSL 2+ را میسر می‌سازد، بلکه با ایجاد یک شبکه وای-فای (بی‌سیم) در محدوده‌ای مشخص – کوچک تا متوسط – انواع و اقسام تجهیزات الکترونیکی را به یکدیگر و به شبکه اینترنت متصل می‌نماید.ایکس 3000 با وجود پورت های اترنت گیگابایت سرعت انتقال اطلاعات در شبکه کابلی معمولی از این نوع را تا ده برابر افزایش داده است که یک ویژگی خوب به حساب می آید . بد نیست بدانید که X3000 مجهز به چهار عدد پورت اترنت گیگابیت در پشت دستگاه است که این امکان را به کاربران می‌دهد تا شبکه کابلی پرسرعتی را ایجاد کرده و از مزیت سرعت بالای انتقال فایل – بین تجهیزات دارای این پورت – که ده برابر بیشتر از کابل اترنت معمولی است بهره ببرند. این اتصالات می‌توانند بین انواع رایانه‌های رومیزی، دیسک‌های سخت و سرورها برقرار گردد.

ایکس 3000 یک مودم ADSL نیز می باشد که کاربر می تواند بوسیله آن به صورت مستقیم به اینترنت متصل شود و انواع رایانه های رومیزی و لپ‌تاپ، چاپگرهای بی‌سیم و دیگر تجهیزات مجهز به وای-فای نظیر گوشی‌های هوشمند تلفن همراه و تبلت‌های رنگارنگ را به صورت بی‌سیم و با سرعت انتقال بالای ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه (Mbps) به یکدیگر و به شبکه اینترنت متصل نماید.

ایکس 3000 با بهره گیری  از دو آنتن داخلی و فناوری Mimo قادر است پوشش مناسب بی‌سیم را در محیط‌های اداری و منازل کوچک به خوبی ارائه نماید. به کمک این دستگاه می‌توانید با خیال راحت از شبکه بی‌سیم خود لذت برده و از هر کجای دفتر یا خانه که هستید به همه‌ی دنیای اینترنت دسترسی داشته باشید.

یکی دیگر از ویژگیهای این مودم پورت Storage Link می باشد . پورت USB موجود از نوع Storage Link به کاربر این امکان را می‌دهد تا ابزارهای حافظه نظیر دیسک‌های سخت یا انواع حافظه USB فلش را به شبکه اشتراک‌گذاری فایل خود بیافزایند و آنها را به صورت بی‌سیم در محیط شبکه در دسترس داشته باشند. از این گذشته وجود سرور رسانه‌ای UPnP در داخل دستگاه قابلیت پخش فایل‌های چندرسانه‌ای را به کنسولهای بازی نظیر Xbox 360، پلی‌استیشن ۳ یا دیگر دستگاه‌هایی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند را مهیا می‌سازد.

مقالات مرتبط :