بررسی روتر بی‌سیم قابل حمل ASUS WL-330gE

از قدیم‌شنیده‌ایم که وقتی فردی قابلیت‌های مختلفی داشته باشد تحت عنوان «آچار فرانسه» شناخته می‌شود.بدون تردید چاقوهای معروف سوییسی نیز بخش عمده‌ای از شهرت خود را به‌خاطر وجود چندین ابزار مختلف در یک مجموعه به‌دست آورده‌اند. ما علاقه زیادی داریم که بتوانیم با خرید یک ابزار واحد کاربردهای متعددی را از آن دریافت کنیم.اما یکی از اولین مشکلاتی که در این‌گونه موارد به ذهن خطور می‌کند این‌است که ترکیب چند کاربرد در یک ابزار واحد می‌تواند اعتمادپذیری آن را کاهش داده و باعث افزایش آسیب‌پذیری ابزار شود.

با این‌حال این روزها با محصولاتی مواجه می‌شویم که این ایده را به‌کلی رد می‌کنند. در واقع به‌نظر می‌رسد ابزارهای مدرن برای حفظ وضعیت رقابتی خود اساسا چاره‌ای ندارند جز این‌که چند عملکرد قابل توجه را در کنار یکدیگر ارایه کنند. محصولی که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت نیز در همین گروه قرار می‌گیرد.

WL-330gE یک روتر بی‌سیم است که چهار عملکرد اصلی را در یک ابزار واحد برای شما تامین می‌کند. به‌طور دقیق‌تر این ابزار می‌تواند چهار نقش اصلی یعنی اکسس پوینت، آداپتور اترنت، گیت‌وی و Repeater عمومی را در یک شبکه بی‌سیم ایفا کند.

در حالت آداپتور بی‌سیم، شما می‌توانید این ابزار را به سیستمی که دارای یک درگاه اترنت است متصل نموده و امکان برقراری ارتباط آن با شبکه بی‌سیم را فراهم کنید.

در حالت اکسس پوینت، می‌توانید WL-330gE را به یک روتر یا سوییچ کابلی متصل کرده و سپس امکان برقراری ارتباط بی‌سیم با شبکه را برای ابزارهایی که فاقد درگاه اترنت هستند ایجاد کنید. توجه داشته باشید که در این حالت، ابزار مورد بحث ما توابع روتینگ را ارایه نخواهد کرد، بلکه تنها بسته‌های کابلی را به بسته‌های WiFi تبدیل می‌کند.

در حالت گیت‌وی، قابلیت‌های یک روتر نیز به عملکرد اکسس‌پوینت اضافه خواهند شد. در این حالت ابزار می‌تواند وظیفه خود را به دو روش مختلف انجام دهد. اول این که یک اتصال کابلی را از یک طرف پذیرفته و آن را به دسترسی WiFi برای کلاینت‌های متعدد تبدیل کند. برای مثال شما می‌توانید درگاه اترنت مودم ADSL خود را به این ابزار متصل نموده و سپس ارتباط اینترنت خود را مابین چندین دستگاه منطبق با WiFi به اشتراک بگذارید. در روش دوم که تحت عنوان Hot Spot شناخته می‌شود، ابزار یک اتصال WiFi را دریافت کرده و آن را به دسترسی WiFi با یک SSID متفاوت برای کلاینت‌های متعدد در طرف دیگر تبدیل می‌کند. آخرین حالت کاری ابزار مورد بحث ما، Repeater بی‌سیم است. در این حالت WL-330gE می‌تواند برای توسعه پوشش شبکه WiFi شما مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول از استانداردهای شبکه‌سازی 802.11 b/g پشتیبانی می‌کند، بنابراین توجه داشته باشید که با استاندارد و سرعت‌های Wireless-N انطباق ندارد. در بخش ارتباط کابلی، ابزار به یک درگاه اترنت 10/100 با عملکرد Cross-Over خودکار مجهز شده است. به‌عبارت دیگر وقتی بخواهید یک ابزار مجهز به درگاه اترنت را مستقیما به این ابزار متصل کنید، الزاما به یک کابل Cross-Over نیاز نخواهید داشت زیرا خود ابزار نوع اتصال را تشخیص داده و عملکرد مذکور را تامین می‌کند.

WL-330gE برای برقراری ارتباط بی‌سیم از دو آنتن IFA داخلی استفاده می‌کند. این ابزار همچنین با بهره‌گیری از مکانیزم‌های رمزنگاری WEP، WPA و WPA2 از امنیت ارتباط بی‌سیم شما محافظت می‌کند.

شاید نتوانیم بگوییم که این ابزار بالاترین سطح امکانات در حوزه شبکه‌سازی بی‌سیم را در اختیار شما قرار می‌دهد، به‌خصوص با توجه به این واقعیت که از استاندارد 802.11 n پشتیبانی نمی‌کند. با این‌حال نمی‌توان انکار کرد که عملکردهای متنوع محصول مورد نظر ما برای ابزاری با این اندازه بسیار جالب توجه است و به شما امکان می‌دهد نیازهای اساسی خود را با روش بسیار ساده‌ای برطرف کنید. از سوی دیگر، این ابزار می‌تواند به‌عنوان مکمل تجهیزات شبکه‌سازی بی‌سیم فعلی شما مورد استفاده قرار گیرد، بدون آن‌که مجبور باشید هزینه زیادی را برای تامین عملکردهای مربوطه صرف کنید.

این محصول با 18 ماه ضمانت شرکت پارس ارتباط در بازار داخلی عرضه می‌شود. 

سایت منبع : دیجیتال