بررسی رم  گیمینگ ژل از سری Evo Potenza
وقتی صحبت از رم های گیمینگ می شود تمام فکرها به طرف برند کرسیر و سری هایپر ایکس کینگستون سوق پیدا می کند ولی در این میان برند ژل  حافظه های گیمینگی وارد بازار کرده است با نام و یا بهتر است بگویم سری Evo Potenza  که دارای مشخصات فنی فوق العاده ای می باشد .
طبق تجربه چند ساله ای که در زمینه قطعات کامپیوتری دارم ، رم های ژل در طرفیت و باس 1333 نسبت به رم های کینگستون و دیگر برندها دارای راندمان و کیفیت پایین تری می باشد و این نکته از روی تست های انجام شده و خرابیهای این سری از رم ها می باشد ولی در سری گیمینگ این مهم متفاوت می باشد و تقریبا از نظر کیفیت این سری یک سرو گردن نسبت به دیگر رقبا بالاتر بوده است . 

شرکت ژل یکی از پیشتازان در تولید حافظه ها و تجهیزات مبتنی بر حافظه فلش می باشد.
حافظه های رم تولیدی این شرکت دارای دسته بندی های گسترده برای استفاده های مختلف می باشد. رم های مبتدی با کاربرد معمولی و همچنین رم های حرفه ای مخصوص گیمینگ و سازگاری بالا برای اورکلاکینگ. حافظه های رم سری گیمینگ ژل، با پیشوند Evo نامگذاری شده و به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.
Evo Potenza (کلمه ای ایتالیای و به معنای قدرت) یکی از حرفه ای ترین و جدیدترین رم های سری گیمینگِ ژل و از نوع DDR3 می باشد. این حافظه بصورت کیت های یک، دو و چهار کاناله، با فرکانس 1333 تا 3000 مگاهرتز و در ظرفیت های مختلف تولید می شود. با توجه به اینکه عملکرد مناسب و پایداری قطعات الکترونیکی نیازمند سیستم خنک کننده مناسب می باشد، طراحان حافظه های سری 'اوو پوتنزا' را به هیت سینک های حرفه ای، با تکنولوژی ساخت MTCD مجهز کرده اند.
 این هیت سینک حرفه ای که معمولا با رنگ های سفید، مشکی و قرمز عرضه می شوند، سلامت و عملکرد مناسب قطعه در شرایط کاری سنگین و حتی در حالت افزایش فرکانس و ولتاژ (اورکلاکینگ) را تامین می کنند. حافظه های رم گیمینگ ژل از تکنولوژی XMP اینتل به منظور افزایش بیشتر قدرت پشتیبانی می کنند و با دریافت گواهی قبولی از آزمایشهای DBT ژل، دارای کمترین خرابی و ایراد خواهند بود. این حافظه با مادربرد های حرفه ای و مجهز به تراشه های قدرتمند Z87 سازگاری کامل دارد.

از دیگر مشخصات حافظه رم Evo Potenza ی توان به موارد زیر اشاره کرد :
حافظه RAM :
RAM که خلاصه شده عبارت Random Access Memory و به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد، یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در سیستم های کامپیوتری می باشد. حافظه RAM از تعداد زیادی سلول ساخته شده که وظیفه این خانه ها نگهداری آدرس یا اطلاعات بصورت موقت می باشد تا در زمان نیاز این اطلاعات بازخوانی شوند بنابراین پس از قطع جریان برق محتویات موجود در آن پاک می شود و کلمه دسترسی تصادفی به این معناست که صرف نظر از مکان اطلاعات مورد نظر در هارد دیسک، در صورتی که این اطلاعت در حافظه رم موجود باشند، به سرعت می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در کل حافظه رم در تمام اعمالی که به کرات در هنگام کار با کامپیوتر انجام می دهید چه اعمال ساده مانند کپی یا جابجایی متون یا فایل ها و یا اجرای نرم افزارهای مختلف نقش مستقیم و ویژه ای دارد.
تفاوت بسیار زیاد سرعت پردازنده (CPU) و دیسک سخت (Hard Disk)، ضرورت بکارگیری حافظه رم بعنوان یک واسط را موجب می شود. به این صورت که اطلاعت مورد نیاز جهت پردازش ابتدا وارد حافظه رم شده و CPU اطلاعات را از آنجا بازخوانی می کند و به همین ترتیب در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نیاز، اطلاعات از هارد وارد حافظه می شود و سپس به پردازنده انتقال می یابد. به همین دلیل سرعت و ظرفیت رم تاثیر واضحی در سرعت سیستم های کامپیوتری دارد و این امر در نرم افزار ها و بازی هایی که به پردازش و رندرینگ زیاد نیازمندند قابل مشاهده است.

تکنولوژی Die-hard Burn-in
شركت GeIL، که یکی از برترین ها در تولید حافظه رم است، به تازگی از تکنولوژی جدیدی به نام DBT که مخفف Die-hard Burn-in Technology در حافظه های تولیدی خود استفاده می کند. هدف از بکارگیری DBT جلوگیری از نقص زودرس در اجزاء الکتریکی و افزایش و تضمین عملکرد صحیح و طول عمر بیشتر محصولات می باشد. نحوه کار به این صورت است که حافظه های تولیدی را قبل از ورود به بازار مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمایش ماژول های حافظه در ماکزیمم ولتاژ کاری و حداکثر تا دمای 100 درجه سانتیگراد و به مدت 24 ساعت بررسی می شوند که به این صورت قطعات معیوب شناسایی و حافظه های سالم روانه بازار می شوند. در عکس روبرو نمایی از آزمایشگاه DBT را ملاحضه می کنید. در هر دستگاه 1000 رم در حال تست شدن هستند.

 تکنولوژی MTCD
تکنولوژی MTCD (یا Maximized Thermal Conduction & Dissipation و به معنای حداکثر هدایت حرارتی و اتلاف انرژی) راه حلی کارآمد جهت خنک کردن قطعات است که ژل در حافظه های رم خود از آن استفاده کرده است.
عمده مواد تشکیل دهنده هیت سینک قرار گرفته بر روی این حافظه از آلومینیوم است، بنابراین گرمای تولید شده در تراشه های رم، با توجه به رسانایی گرمایی بالای آلومنیوم و سطح گسترده تر آن نسبت به تراشه، به هیت سینک منتقل می شود. سپس گرما به محفظه مسی (تقریبا شبیه رادیاتور) که محتوی مایعی آب مانند است منتقل می شود.

XMP Intel
شرکت اینتل با معرفی فناوری X.M.P که مخفف عبارت Extreme Memory Profile می باشد، راه حل ساده ای را برای انعطلاف پذیری و افزایش سرعت سیستم فراهم آورده است. با فعال کردن گزینه پروفایل XMP در بایاس مادربورد، ماژول های حافظه رم پشتیبانی کننده از این فناوری قادر خواهند بود بر اساس تنظیمات از پیش تعیین شده در تراشه مخصوصشان به صورت خودکار فرکانس و زمان بندی لازم را برای رسیدن به حداکثر کارایی انجام دهند، یا به اصطلاح (OVERCLOCK) شوند.

معمولا حافظه های RAM را با سه مشخص مهم می شناسند. مثلا رم 16 گیگابایت DDR3 با سرعت 2400 مگاهرتز:
    ظرفیت حافظه: بیانگر تعداد سلول (رجیستر) ها و در کل ظرفیت نگهداری اطلاعت توسط حافظه رم می باشد.
    باس: مشخص کننده پهنای باند و یا سرعت انتقال و همچنین حجم دسترسی به اطلاعت موجود در حافظه رم می باشد.
    DDR: مخفف Double Data Rate, و به معنای دسترسی به تعداد حافظه در یک زمان می باشد. مثلا رم های DDR3 با دسترسی همزمان به سه حافظه تصادفی عمل میکند.