بررسی رم Apacer Black Panther 8GB DDR3 1600MHz 

اپیسر یکی از شرکت های تولید کننده حافظه رم می باشد که انصافا هم محصولات با کیفیت با قیمت مناسب روانه بازار کرده است . سری بلک پانتر شرکت اپیسر نام رم های گیمینگ این برند می باشد که با باس 1600 مگاهرتز می تواند انتخاب خوبی برای کاربران حرفه ای به حساب بیاید . این سری مجهز به هیت سینک با طراحی سه بعدی که در نوع خودش یک فناوری جدید به حساب می آید می باشد . در ادامه سری رم های Apacer Black Panther که با نام پلنگ مشکی در بین حرفه ای ها شناخته شده است را بررسی میکنم  .

حافظه های رم سری بلک پانتر شرکت اپیسر، که از نوع دسکتاپ و مناسب کاربردهای معمولی تا پیشرفته هستند، با هیت سینکی مشکی رنگ معروف به Black Panther (یا پلنگ مشکی) عرضه می شوند.
 این نوع حافظه که از نوع پرسرعت DDR3 می باشند، مجهز به هیت سینک هایی با طراحی سه بعدی و دارای بیشترین سطح تماس برای دفع گرمای تولید شده بوسیله تراشه های رم هستند تا به این وسیله عملکرد مناسب و پایداری آن طی استفاده های بلند مدت حفظ شود. علاوه بر آن حافظه های سری بلک پانتر توسط آزمایشگاه های اپیسر مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد طولانی مدت آن و همچنین حفظ پایداری و دوام بعد از اورکلاکینگ (افزایش ولتاژ) سنجیده شده است.
 این نوع حافظه همچنین از پروفایل XMP اینتل نیز پشتیبانی می کند که نشان دهنده آمادگی آن برای اورکلاکینگ و افزایش قدرت می باشد.


 حافظه RAM
RAM که خلاصه شده عبارت Random Access Memory و به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد، یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در سیستم های کامپیوتری می باشد. حافظه RAM از تعداد زیادی سلول ساخته شده که وظیفه این خانه ها نگهداری آدرس یا اطلاعات بصورت موقت می باشد تا در زمان نیاز این اطلاعات بازخوانی شوند بنابراین پس از قطع جریان برق محتویات موجود در آن پاک می شود و کلمه دسترسی تصادفی به این معناست که صرف نظر از مکان اطلاعات مورد نظر در هارد دیسک، در صورتی که این اطلاعت در حافظه رم موجود باشند، به سرعت می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در کل حافظه رم در تمام اعمالی که به کرات در هنگام کار با کامپیوتر انجام می دهید چه اعمال ساده مانند کپی یا جابجایی متون یا فایل ها و یا اجرای نرم افزارهای مختلف نقش مستقیم و ویژه ای دارد.
تفاوت بسیار زیاد سرعت پردازنده (CPU) و دیسک سخت (Hard Disk)، ضرورت بکارگیری حافظه رم بعنوان یک واسط را موجب می شود. به این صورت که اطلاعت مورد نیاز جهت پردازش ابتدا وارد حافظه رم شده و CPU اطلاعات را از آنجا بازخوانی می کند و به همین ترتیب در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نیاز، اطلاعات از هارد وارد حافظه می شود و سپس به پردازنده انتقال می یابد. به همین دلیل سرعت و ظرفیت رم تاثیر واضحی در سرعت سیستم های کامپیوتری دارد و این امر در نرم افزار ها و بازی هایی که به پردازش و رندرینگ زیاد نیازمندند قابل مشاهده است
معمولا حافظه های RAM را با سه مشخص مهم می شناسند. مثلا رم 8 گیگابایت DDR3 با باس 1600 مگاهرتز:
    ظرفیت حافظه: بیانگر تعداد سلول (رجیستر) ها و در کل ظرفیت نگهداری اطلاعت توسط حافظه رم می باشد.
    باس: مشخص کننده پهنای باند و یا سرعت انتقال و همچنین حجم دسترسی به اطلاعت موجود در حافظه رم می باشد.
    DDR: مخفف Double Data Rate, و به معنای دسترسی به تعداد حافظه در یک زمان می باشد. مثلا رم های DDR3 با دسترسی همزمان به سه حافظه تصادفی عمل میکند.

XMP Intel
شرکت اینتل با معرفی فناوری X.M.P که مخفف عبارت Extreme Memory Profile می باشد، راه حل ساده ای را برای انعطلاف پذیری و افزایش سرعت سیستم فراهم آورده است. با فعال کردن گزینه پروفایل XMP در بایاس مادربورد، ماژول های حافظه رم پشتیبانی کننده از این فناوری قادر خواهند بود بر اساس تنظیمات از پیش تعیین شده در تراشه مخصوصشان به صورت خودکار فرکانس و زمان بندی لازم را برای رسیدن به حداکثر کارایی انجام دهند، یا به اصطلاح (OVERCLOCK) شوند.

 مزایای خرید حافظه رم 8 گیگابایتی اپیسر سری بلک پانتر چیست؟
    ظرفیت 8 گیگابایتی حافظه
    باس 1600 مگاهرتز
    مجهز به هیت سینک بلک پانتر با طراحی سه بعدی
    قابلیت اورکلاکینگ بالا با پشتیبانی از تکنولوژی XMP اینتل

 مشخصات فنی حافظه رم
نوع حافظه:     DDR3
حجم حافظه:     8GB
پیکربندی حافظه:     تک کاناله
فرکانس حافظه:     1600MHz
میزان تاخیر:     10
تایمینگ:     10-10-10-28
سرعت حافظه:     PC3-12800
سوکت حافظه:     DIMM
تعداد پایه حافظه:     240 پین
ولتاژ:     1.5 ولت
پوشش خنک کننده:     Y
نوع سیستم خنک کننده:     هیت سینک