بررسی سوییچ  ASUS GX-1026i - شبکه‌تان را گسترش دهید
ابزارهای شبکه‌سازی که برای نصب در رک‌های بزرگ طراحی می‌شوند تا همین اواخر برای بسیاری از کاربران محصولات ناشناخته‌ و مرموزی به‌شمار می‌آمدند که ظاهر چندان زیبایی ندارند. با این‌حال، این روزها با گسترش شبکه‌ها و نیاز به نصب ابزارهای متعددی که باید به یک شبکه واحد متصل شوند، در بسیاری از شرکت‌های متوسط و حتی کوچک نیز شاهد به‌کارگیری این گروه از محصولات هستیم.
یکی از این ابزارهای شبکه‌سازی، سوییچ‌هایی هستند که در ظاهر عملکرد بسیار ساده‌ای را فراهم می‌کنند اما در واقع وظیفه بسیار مهمی را در گسترش شبکه شما بر عهده دارند. انتخاب یک سوییچ مناسب و در عین حال استفاده مناسب از آن نه تنها بر عملکرد و صجت کاری شبکه شما تاثیر خواهد گذاشت، بلکه می‌تواند تاحدود زیادی در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی کند.
در این مقاله به‌سراغ یک سوییچ از شرکت ایسوس رفته‌ایم که قابلیت‌های جالب‌توجهی را در اختیار شما قرار می‌دهد. GX1026i یک سوییچ 2+24 پورت است. شاید این عبارت برای شما کمی عجیب باشد، اما واقعیت این است که سوییچ مذکور 24 درگاه اترنت سریع (10/100) و دو درگاه اترنت گیگابیتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به‌طور دقیق‌تر، این محصول یک سوییچ گیگابیتی نیست که سرعت مذکور را روی تمام درگاه‌های خود تامین کند. کاربرد اصلی دو درگاه اترنت گیگابیتی تعبیه شده روی این ابزار، ارتباط با شبکه مرکزی سازمان شما با سرعت و پهنای باند بالا است. به این ترتیب، میزبان‌های محلی که به این سوییچ متصل می‌شوند با سرعت 10/100 مگابیت بر ثانیه به تبادل اطلاعات می‌پردازند، اما زمانی که نیاز به برقراری ارتباط این شبکه و شبکه مرکزی وجود داشته باشد، پهنای باند قابل دسترسی به یک گیگابیت می‌رسد.
GX1026i یک سوییچ طراحی شده برای نصب در رک با ابعادی معادل 44×141×440 میلی‌متر است. بدنه این سوییچ 1500 گرمی بر خلاف اکثر محصولات مشابه دارای رنگ آبی تیره است.
سوییچ مورد بحث ما بسیاری از توابعی که به این گروه از محصولات سپرده می‌شود را برای شما خودکارسازی می‌کند. در بین این نوع توابع برای مثال می‌توان به عملکردهای Auto Negotioation  و  Auto Address learning /Auto Address Aging اشاره کرد.
به‌ گفته شرکت ایسوس، این سوییچ از قابلیت‌های مختلف کنترل پهنای باند و نظارت بر ترافیک مانند معماری  Non-Blocking، Store & Forward، تنظیمات پیش‌فرض بار ترافیک مبتنی بر نرم‌افزار و سخت‌افزار، کنترل پهنای باند و همچنین کنترل  Broadcast Storm  پشتیبانی می‌کند. همچنین شما قابلیت‌های گوناگونی را برای ایجاد و مدیریت VLAN در اختیار خواهید داشت.
در کنار قابلیت‌های فوق، این ابزار ویژگی‌های مفیدی را برای شبکه شما فراهم می‌کند که در میان آن‌ها می‌توان به پشتیبانی از ترانکینگ، Post-Mirorring ، تنظیمات پورت برای کنترل جریان، امنیت مبتنی بر آدرس MAC و امکان تهیه بک‌آپ از تنظیمات پیکربندی دستگاه و بازیابی آن در صورت نیاز اشاره کرد.
GX 1026i از یک جدول آدرس MAC با حداکثر 4000 ورودی پشتیبانی می‌کند. این ابزار همچنین 2.75 مگابایت حافظه بافر را در اختیار دارد. حداکثر میزان مصرف برق این ابزار نیز به 22 وات می‌رسد.
به گفته شرکت تولید‌کننده، این سوییچ هوشمند وب یک محصول مقرون به‌صرفه برای شرکت‌های کوچک و متوسطی است که به ویژگی‌های ابتدایی مدیریت شبکه مانند تقسیم‌بندی VLAN، اولویت‌بندی QoS، شناسایی و لاگین امن 802.1x، پیکربندی آسان و راه‌حل‌های تجاری مدیریت شده با GUI نیاز دارند.
بهره‌گیری از یک اینترفیس کاربری گرافیکی باعث می‌شود که سرپرستان شبکه‌های کوچک با مدیریت دشوار دستورات مبتنی بر خط فرمان که معمولا در سوییچ‌های مدیریت شده مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، درگیر نشوند. به‌عبارت دیگر شما به‌سادگی می‌توانید به بهترین شکل ممکن از قابلیت‌های سوییچ خود بهره‌مند شوید، بدون آن‌که قابلیت‌های ابزار خود را در پشت یک اینترفیس خط‌فرمان مرموز نادیده بگیرید.
در نهایت می‌توان گفت که سوییچ مورد بحث ما به شما اجازه می‌دهد شبکه خود را با مقیاس‌پذیری قابل توجهی گسترش داده و در عین حال ویژگی‌هایی را به آن اضافه کنید، بدون آن که با مشکلی برای اداره این ویژگی‌ها مواجه شوید. از سوی دیگر، دامنه قیمت و پشتیبانی ارایه شده برای GX1026i نیز در فهرست مزایای آن برای شبکه‌های کوچک و متوسط قرار می‌گیرند.این سوییچ با سه سال ضمانت شرکت پارس ارتباط در بازار داخلی عرضه می‌شود.

منبع : دیجیتال / http://digitalmag.ir