بررسی هارد 1 ترابایت بلک خاویار وسترن دیجیتال
یکی از بهترین و پر فروش ترین هاردهای موجود در بازار سری بلک خاویار می باشد . تفاوت این مدل با هارد های سری گرین و بلو در سرعت آن می باشد که یک مزیت برای آن به حساب می آید . 
به جرات می توان گفت که هارد دیسک های خاویار سری Black (سیاه) یکی از بهترین هارد دیسک ها از نوع خود به شمار می روند و محصول بزرگترین تولید کننده هارد دیسک های اینترنال در جهان یعنی شرکت بزرگ و معتبر وسترن دیجیتال می باشد.
 خانواده Caviar Black مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا هستند و برای برنامه های نیازمند به محاسبات پردازشی همچون نرم افزارهای چند رسانه ای، ویرایش فیلم، عکس و انجام بازی های جدید رایانه ای ایده آل می باشند. برای حجم ذخیره سازی شما می توانید هارد دیسک های خاویار سیاه را از ظرفیت 500 گیگابایت تا دو ترابایت انتخاب نمایید.
اندازه هد این هارد دیسک 3.5 اینچی بوده و مجهز به حافظه کش 32 یا 64 مگابایتی هستند. سرعت چرخش هد در این هارد درایو 7200 دور در دقیقه (RPM) بوده و از رابط پر سرعت نسل دوم و سوم SATA استفاده می کنند. تکنولوژی ساخت این هارد درایو در جهت بهبود سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات می باشد و از فناوری هایی نظیر تکنولوژی ردیابی پایدار یا StableTrac، تکنولوژی No Touch و فناوری محرک دو گانه برای افزایش دقت مکان یابی اطلاعات در هارد دیسک بهره می برند.

فناوریهای بکار برده شده در این سری از هارد دیسک ها موارد زیر می باشد .
هارد دیسک های خاویار سیاه یکی از سریع ترین هارد دیسک ها از خانواده سه گانه Caviar وسترن دیجیتال به شمار می روند. تکنولوژی های به کار رفته در این سری از هارد دیسک ها در جهت بهبود سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات می باشدو با عث شده به این سری لقب High Performance اطلاق گردد.
سرعت پردازشی بالا : در هارد دیسک های خاویار سیاه شاهد حضور دو تراشه پردازشی برای افزایش کارایی و پردازش سریع هستیم.
حافظه پر سرعت پنهان (cache) با ظرفیت بالا : برای بالا بردن راندمان هارد دیسک از حافظه پنهان (cache) با ظرفیت 32 تا 64 مگابایت استفاده شده است.
رابط ارتباطی : در خاویار سیاه از رابط های ارتباطی پر سرعت نسل دوم و سوم SATA به ترتیب با سرعت 3 و 6 گیگابیت بر ثانیه استفاده شده است.

 تکنولوژی ردیابی پایدار یا StableTrac
با مهار شدن محور موتور هارد در هر دو سر صفحات پلاتر، لرزش های ناشی از کارکرد هارد دیسک به حداقل می رسد که این خود، موجب پایداری بیشتر و بالا رفتن دقت هنگام خواندن و نوشتن داده ها می گردد. لازم به ذکر است که فناوری یاد شده تنها در هارد دیسک های با ظرفیت 1.5 و 2 ترابایتی وسترن دیجیتال موجود اند.

 ابرار Data lifeguard
ابزار Data lifeguard مجموعه ای از امکانات امنیتی در هارد دیسک برای حفاظت از داده ها در مقابل نوسانات جریان می باشد. همچنین این تکنولوژی به صورت خودکار خطاهایی را که امکان آسیب رساندن به داده ها را دارند شناسایی کرده و آن ها را برطرف می سازد.

 تکنولوژی مقاوم در برابر ضربه Shock guard
این تکنولوژی از وارد آمدن صدمات حاصل از ضربه، افتادن، تکان و لرزش هنگام کار کردن به هارد دیسک جلوگیری به عمل می اورد.

تکنولوژی No Touch
تکنولوژی No Touch در هنگام خاموش بودن هارد مانع از تماس هد با صفحات ضبط کننده اطلاعات شده و باعث تضمین امنیت اطلاعات حتی در هنگام حمل و نقل و تکان های شدید می گردد.

 فناوری محرک دو گانه
برای افزایش دقت مکان یابی اطلاعات در هارد دیسک های وسترن دیجیتال از تکنولوژی محرک دوگانه استفاده شده است. در این تکنولوژی در ابتدا محرک اولیه تغییر مکان های زیاد را با استفاده از نیروی الکترومغناطیس ممکن می سازد و سپس محرک ثانویه از حرکت پیزوالکتریک برای تنظیم جای صحیح هد به منظور بالا بردن دقت مکان یابی اطلاعات استفاده می نماید. لازم به ذکر است که فناوری یاد شده تنها در هارد دیسک های با ظرفیت 1.5 و 2 ترابایتی وسترن دیجیتال کارایی دارد.

 مزایای خرید هاردیسک یک ترابایتی خاویار سیاه مدل WD1002FAEX وسترن دیجیتال چیست؟
    یک ترابایت ظرفیت ذخیره سازی
    استفاده از رابط ارتباطی پرسرعت SATA 3 با سرعت 6 گیگابیت بر ثانیه
    تکنولوژی ردیابی پایدار یا StableTrac
    تکنولوژی No Touch برای جلوگیری از تماس هد با صفحات ضبط کننده اطلاعات
    دارای 64 مگابایت حافظه نهان (Cache) و سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه
    فناوری محرک دو گانه برای افزایش دقت مکان یابی اطلاعات در هارد دیسک
    تکنولوژی Data lifeguard برای حفاظت از داده ها در هارد دیسک

قیمت هارد های بلک خاویار (کلیک کنید)