بررسی هارد اینترنال Western Digital Caviar Blue
در دو مقاله قبلی 2 نوع از هاردهای وسترن دیجیتال را مورد بررسی قرار داده ام . یکی هارد های بلک و دیگری هارد های خانواده گرین . اما هاردهای سری خاویار آبی چه تفاوتی با این 2 خانواده دارد ؟  به طور کلی هارد های Caviar Blue در ظرفیت های پایین دارای 16 مگابایت بافر و در ظرفیت های 1 ترابایت به بالا دارای 32 مگابایت حافظه بافر هستند ولی در سری جدید این هاردها این موضوع یا بهتر است بگویم تفاوت برطرف شده است و هاردهای این خانواده نیز در تمام ظرفیت ها دارای 64 مگابایت بافر شده اند . به طور کلی هارد دیسک  Western Digital Caviar Blue دارای ویژگیهای زیر می باشد که در ادامه به صورت کامل توضیح میدهم .
هارد دیسک های خاویار سری Blue (آبی) ساخت شرکت وسترن دیجیتال یکی از خوش قیمت ترین هارد دیسک ها در بازار هستند و طیف وسیعی از ظرفیت و کارایی برای مصارف مختلف خانگی و تجاری در اختیار کابرانشان قرار می دهند.
هارد های سری خاویار آبی (Caviar Blue) از ظرفیت 80 تا ظرفیت یک ترابایت تولید میشوند تا جوابگو نیاز های مختلف ذخیره سازی اطلاعات باشند. اندازه هد این هارد دیسک ها 3.5 اینچی بوده و به کش 8 تا 32 مگابایتی مجهز هستند. سرعت چرخش هد در این هارد درایو 7200 دور در دقیقه (RPM) بوده و معمولا با رابط پر سرعت نسل دوم و سوم SATA ساخته میشوند، هرچند در مدل های با ظرفیت کمتر شاهد حضور رابط قدیمی تر PATA نیز هستیم. تکنولوژی های به کار رفته در ساخت این هارد درایو علاوه بر تولید صدای کمتر درجهت تولید حرارت و مصرف برق کمتر نیز می باشد. فناوری هایی نظیر تکنولوژی No Touch، تکنولوژی Data lifeguard برای حفاظت از داده ها، تکنولوژی مقاومت در برابر ضربه یا Shock guard و ابزار Ultra Cool and quiet در جهت کم سروصداتر شدن و خنک کنندگی بیشتر در این سری هارد دیسک استفاده شده است.

ابزار Data lifeguard
ابزار Data lifeguard مجموعه ای از امکانات امنیتی در هارد دیسک برای حفاظت از داده ها در مقابل نوسانات جریان می باشد. همچنین این تکنولوژی به صورت خودکار خطاهایی را که امکان آسیب رساندن به داده ها را دارند شناسایی کرده و آن ها را برطرف می سازد.

تکنولوژی No Touch
تکنولوژی No Touch در هنگام خاموش بودن هارد مانع از تماس هد با صفحات ضبط کننده اطلاعات شده و باعث تضمین امنیت اطلاعات حتی در هنگام حمل و نقل و تکان های شدید می گردد.

تکنولوژی مقاوم در برابر ضربه Shock guard
این تکنولوژی از وارد آمدن صدمات حاصل از ضربه، افتادن، تکان و لرزش هنگام کار کردن به هارد دیسک جلوگیری به عمل می اورد.

 مزایای خرید هاردیسک 500 گیگابایتی خاویار آبی WD5000AAKX وسترن دیجیتال چیست؟
    500 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی
    استفاده از رابط ارتباطی پر سرعت SATA 3 با سرعت 6 گیگابایت بر ثانیه
    تکنولوژی No Touch برای جلوگیری از تماس هد با صفحات ضبط کننده اطلاعات
    دارای 32 مگابایت حافظه نهان (Cache) و سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه
    ابزار Ultra Cool and quiet در جهت کم سروصداتر شدن و خنک کنندگی بیشتر در هارد
    تکنولوژی Data lifeguard برای حفاظت از داده ها در هارد دیسک

مقالات مرتبط :

قیمت هارد های خاویار بلو (کلیک کنید)