مادربرد ECS A970M-A Deluxe الایت گروپ

مادربرد ECS A970-A Deluxe یکی از محصولات شرکت ECS است که در ایران بیشتر با نام Elitegroup شناخته می‌شود. این مادربرد در خانواده Black Series محصولات ECS قرار می‌دهد که نشان می‌دهد در گروه محصولات رده بالای این شرکت بوده و ویژگی‌های خاصی را در اختیار کاربران خود می‌گذارد.

این مادربرد مبتنی بر پلتفرم سوکت AM3+ شرکت AMD است، بنابراین می‌تواند از پردازنده‌های سری FX و Phenom II این شرکت پشتیبانی کند. در عین حال، این مادربرد می‌تواند از پردازنده‌های با مقادیر TDP تا 140 وات پشتیبانی کند. به این ترتیب شما گستره وسیعی از گزینه‌های مختلف با سطوح قیمتی متفاوت را برای نصب روی این مادربرد در اختیار دارید. از سوی دیگر، بهره‌گیری از سوکت AM3+ به شما امکان می‌دهد تا قابلیت‌های آخرین نسل پردازنده‌های AMD را نیز در اختیار داشته باشید. همان‌طور که احتمالا متوجه شده‌اید، این مادربرد برای پشتیبانی از سوکت AM3+ به یک چیپ‌ست AMD 970 با پل جنوبی SB950 متکی است.

بر اساس قابلیت‌های کنترلر حافظه مجتمع پردازنده‌های AMD، این مادربرد از پیکربندی حافظه DDR3 دو کاناله پشتیبانی می‌کند. 4 اسلات تعبیه شده روی مادربرد به‌شما امکان می‌دهند حداکثر 32 گیگابایت حافظه DDR3 را با سرعت‌های کلاک تا 2133 مگاهرتز به‌کار بگیرید. توجه داشته باشید که این فرکانس کاری تنها در وضعیت اورکلاک شده قابل دستیابی است و در شرایط عادی بالاترین فرکانس کاری حافظه شما معادل 1866 مگاهرتز خواهد بود.

 ECS برای مدار تغذیه مادربرد خود از یک طراحی 2+7 فازی استفاده کرده است. همچنین این شرکت با بهره‌گیری از قطعاتی با کیفیت بالاتر تلاش نموده تا پایداری و عملکرد مادربرد خود را در طیف گسترده‌تری از شرایط کاری برای کاربرانش حفظ کند. همچنین مادربرد مورد بحث ما از فناوری Nonstop انحصاری ECS پشتیبانی می‌کند که پایداری سیستم را در کاربردهای بلندمدت تضمین می‌نماید. این فناوری، آزمون‌ها و راه‌حل‌های مختلفی مانند یک آزمایش پایداری 72 ساعته تحت عنوان Super Marathon 3X Stability، یک آزمایش Burn-In در دمــای 50 درجه سانتی‌گراد با نام Sahara Severe Test، استفاده از خازن‌های صد درصد جامد (Apache Long-Life Cap) و محافظت ESD تحت عنوان Thor Ultra Protection را در بر می‌گیرد.


 ECS مدتی است که در مادربردهای Black Series خود ضخـامت پوشش طلایی روی اتصـالات مختـلف را از 5 میکـــرون به 15 میکرون افزایش داده که طول عمر آن‌ها را سه‌ برابر بهبود می‌بخشد. در واقع به این ترتیب مقاومت اتصالات مختلف مادربرد نسبت به اکسیده شدن، افزایش دما و خراشیدگی به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد که در نتیجه به طول عمر بیشتر و اعتمادپذیری بهتر مادربرد منتهی می‌شود.

اگر به ساختار ظاهر مادربرد توجه کنید، متوجه دو صفحه فلزی (آلومینیومی) در کنار اسلات‌های حافظه و زیر پل شمالی مادربرد خواهید شد. این چیدمان که ECS آن را ADS یا به‌طور کامل‌تر Anti Dust Shield می‌نامد به‌عنوان اولین راه‌حل محافظت از اجزای مادربرد در برابر گرد و غبار معرفی شده است.

در واقع ECS مدعی است که این طراحی با ساده‌ترین روش ممکن از اجزای مهم مادربرد شما مانند اسلات‌های حافظه، اسلات‌های توسعه، هدرهای کانکتور روی مادربرد و سایر قطعات در برابر تجمع گرد و غبار محافظت کرده و در نتیجه مشکلات اتصالی این اجزا را برطرف می‌نماید. از سوی دیگر، طراحی L شکل تیغه‌ها به کاهش دمای ایجاد شده در بخش سوکت پردازنده کمک کرده و شرایط بهتری را برای خنک‌ نگهداشتن پردازنده فراهم می‌کنند.

در بخش اسلات‌های حافظه، شما دو اسلات PCI Express x16 (طبیعتا از نسل دوم)، دو اسلات PCI Express x1 و دو اسلات PCI را در اختیار خواهید داشت. اسلات‌های PCI Express x16 مادربرد می‌توانند در یکی از حالت‌های x16 یا x8/x8 کار کنند. به این ترتیب شما می‌توانید حداکثر از دو کارت گرافیکی در پیکربندی‌های SLI یا CrossfireX استفاده نمایید.


چیپ‌ست مورد استفاده در این مادربرد، شش درگاه SATA 6Gb/s را در اختیار آن قرار می‌دهد. با این‌حال از آنجایی‌که یکی از درگاه‌های مذکور برای تعبیه یک درگاه eSATA روی پنل پشتی مادربرد مورد استفاده قرار گرفته، شما در مجموع 5 درگاه SATA 6Gb/s را برای اتصال درایوهای داخلی مختلف در اختیار خواهید داشت.

A970-A Deluxe در مجمــوع 14 درگـــاه USB 2.0 و دو درگــاه USB 3.0 را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از این مجموعه، دو درگــاه USB 3.0 و 8 درگاه USB 2.0 روی پنل پشتی تعبیه شده‌اند. 6 درگاه USB 2.0 باقی‌مانده از طریق 3 هدر روی مادربرد قابل دسترسی هستند.

پنل پشتی این مادربرد شامل یک مجموعه نسبتا استاندارد از درگاه‌ها است. به‌طور دقیق‌تر، شما یک درگاه PS/2 ترکیبی برای اتصال ماوس یا صفحه‌کلید، هشت درگاه USB 2.0 (شش درگاه به رنگ سیاه و دو درگاه قرمز رنگ)، یک درگاه eSATA 6Gb/s، دو درگاه USB 3.0، یک درگاه اترنت گیگابیتی، یک خروجی صدای دیجیتال S/PDIF اپتیکال و فیش‌های ورودی/خروجی صدای آنالوگ را در اختیار خواهید داشت.

به‌عنوان یک ویژگی جانبی، این مادربرد همچنین از ویژگی EZ Charger پشتیبانی می‌کند که سه برابر جریان استاندارد درگاه‌های USB را در اختیار ابزارهایی که با استفاده از این درگاه شارژ می‌شوند قرار می‌دهد. به این ترتیب زمان شارژ ابزارهای شما به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.
برای آن دسته از کاربرانی که تصمیم دارند از پلتفرم AM3+ شرکت AMD استفاده کنند، این مادربرد دلایل زیادی را برای انتخاب به‌عنوان یک گزینه متفاوت ارایه می‌کند.

+

  1. کیفیت بالای ساخت
  2. طراحی منحصر‌به‌فرد
  3. ساختار ضد گرد و غبار

-

  1. ویژگی‌های کلی مادربرد تقریبا به امکانات استاندارد چیپ‌ست محدود شده‌اند.


جمع‌بندی:
به‌نظر می‌رسد ECS با درک درستی از وضعیت بازار، در تثبیت موقعیت محصولات خود به‌عنوان گزینه‌هایی با عملکرد و کیفیت قابل‌اعتماد و برخی ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد که آن‌ها را نسبت به سایر رقبا متمایز می‌سازند، موفق بوده است.

گارانتی:
سه‌سال ضمانت سازگار ارقام