بررسي روتر بي سيم لينک سيس مدل Linksys E3200


ابتدا اجازه بدهيد تعريف روتر را کمي واضح تر و قابل فهم براي شما توضيح بدهم . اگر روتر را بخواهيم از نظر لغوي معنا کنيم مي توانيم به آن مسير ياب بگوييم. اين روتر ها يا مسير ياب ها تجهيزات فيزيکي هستند که چندين شبکه بي سيم يا کابلي را به يکديگر متصل مي کنند. و اين همان تجهيزي است که در اينترنت مشخص مي کند بسته هاي اطلاعاتي از کدام مسير به مقصد برسند و در نهايت رسيدن آن به مقصد را کنترل مي کند از نظر فني يک روتر يک گذرگاه لايه 3 است يعني روتر هاي کابلي يا بي سيم شبکه ها را مانند يک گذرگاه به يکديگر متصل مي نمايند و اين لايه همان لايه در مدل معروف شبکه يا مدل OSI است.Linksys E3200 يک روتر بي سيم از خانواده ليک سيس مي باشد .  کمپاني cisco در ادامه بروزآوري محصولاتش،اينبار در زمينه روترهاي Wireless-N سري E لينکسيس، قابليت هاي E3000 را ارتقاء داد تا محصول جديدي بنام E3200 خلق کند که بتواند با شايستگي در صف روتر هاي حرفه اي اين شرکت پشت سر E4200 قرار گيرد.همانند ساير محصولات شاخه E،طراحي ظاهري زيبا و راه اندازي آسان نيز براي E3200 در نظر گرفته شد تا در کنار سخت افزار ارتقاء يافته وبا بهره مندي از دو باند بي سيم بتواند در زمره روترهاي حرفه اي قرار بگيرد،سيگنال دهي گسترده با برد بالا ، پايداري وثبات مثال زدني توانسته اين روتر را در رنج قيمتي خويش از اولويت هاي اول خريد کاربران حرفه اي قرار دهد.

شکل ظاهري و بهتر است بگويم طراحي بدنه 3200 منحصر به فرد مي باشد .


سيسکو در طراحي  E3200نيز همانند ساير محصولات سري E از طراحي زيبا و چشم نوازي استفاده کرده است جنس بدنه از پلاستيک با کيفيت بوده و فرم بدنه بر خلاف E4200  فضاي کمتري را اشغال مي کند فرم ساده پانل بالايي به حالت مستطيلي بوده که از مرکز سطح با شيب ملايمي به ديواره قوسي زيرين مي رسد نوار فلزي نيز کماکان در طراحي محصولات سري E پا برجا بوده که البته اينبار به قسمت بالايي پانل منتقل شده و گويي پانل پشت را به آغوش گرفته است . در مرکز نوار لوگو شرکت سيسکو و در زير آن نام روتربا رنگ سفيد ذکر شده است باز هم مطابق طراحي نوين همانندE4200 هيچگونه چراغ LED جهت نمايش وضعيت سيستم ديده نمي شود وتنها اين لوگوي Cisco است که با نور زمينه خود اين مسئوليت را متقبل شده و مکانيزم عمل آن بدين سان است که وقتي سيستم در حالت بوت بوده و يا مشکلي وجود داشته باشد چشمک مي زند و در وضعيت عادي  ثابت است.
ناحيه پشت کيس نسبت به جلو کمي مرتفع تر بوده و ديواري قوسي قسمت بنسبت کوچکتر کيس را به سطح بالايي مي رساند . شرکت سيسکو دربستر اين ديواره شکاف هاي عمودي را جهت دفع حرارت و گردش بهتر هوا تراشيده است،در قسمت عقب شاهدهمانند تمامي روترهاي حرفه اي شاهد حضور ?پورت  LANويک پورتWAN گيگابيتي هستيم که در سمت راست خود کليد WPS جهت راه اندازي WiFi حفاظت شده در کنار جک شارژ،و در سمت چپ نيز پورت usb براي اتصال دستگاه هاي خارجي(پرينتر و حافظه هاي خارجي) را مي بيند و متاسفانه باز هم همانند سابق سيسکو علاقه اي به قراردادن کليد پاور نداشت.در قسمت پايين و پايه کيس شاهد طراحي مشبک گونه اي هستيم که اهميت سوراخ ايجاد شده در تبادل دما امري انکار ناپذير است،براي حرکت مناسب هوا و پايداري و ايستايي کلي روتر نيز از سه عدد پايه استفاده شده  وکليد Reset جهت بازيابي تنظيمات نيز به اين ناحيه منتقل گرديده و دربستر نوار فلزي قرار گرفته است.

ويژگيهاي سخت افزاري 3200 که مي توان براي بيشتر کردن اطلاعات فني شما خوانند محترم به آن اشاره کرد عبارتند از :
گرچه سايه E4200 بر سر E3200 سنگيني مي کند ولي قيمت مناسب تر E3200 با توجه به قابليت هاي قابل قبولش، آن را به يکي از پرفروش ترين روترهاي اين رده تبديل کرده است.همانگونه که پيش از اين گفتيم E3200 نسل بهينه شده E3000 است که مهم ترين نقاط اين ارتقاء افزايش قدرت در هر دو باند بويژه ???گيگاهرتزو دو برابر شدن حجم حافظه فلش بوده که در ادامه توضيح خواهيم داد.اگر بخواهيم به نحوي مطلوب ويژگي هاي سخت افزاري E3200 را برشمريم لازم است تا سري به درون کيس آن بکشيم ،پس از باز کردن کيس،PCB سبز رنگي که چيپ هاي بکار رفته را در بر گرفته نمايان مي شود، پردازشگر مرکزي درواقع تراشه BCM47186 شرکت بردکام بوده که داراي فرکانس هسته  ??? MHz است و بصورت SOC بر روي برد قرار گرفته و درست در پايين پورت هاي شبکه نشسته است BCM47186در قسمت پايين تخت سلطنت خود چيپ حافظه اصلي ?? مگابايتي EtronTech و حافظه فلش ?? مگابايتي Winbond را مي بيند، سويچ پورت هاي اترنت گيگابيت نيز بر عهده تراشه  BCM53125SKMMLG است،اما در بخش راديو،تراشه BCM47186 بصورتsoc باند ??? گيگاهرتز را تحت استاندارد هاي بي سيم ??????n/b/g در اختيار داشته و تراشه BCM43236 نيز باند ?گيگاهرتز را تحت استاندارد هاي بي سيم ??????n/a تامين مي کند هر دو راديو قادرند پهناي باندي تا ??? Mbps را براي روتر فراهم کنند، آنتن هاي هر دو راديو از طريق ? جريان کابلي در جداره ديوار قوسي قرار گرفته اند که اين امر به سيگنال دهي مطلبوب کمک فراواني مي کند.ناگفته نماند که آنتن هاي MIMOبکار رفته بصورت ? کانال ارسال و ?کانال دريافت عمل مي کنند و موجبات ارتباط بهتر و پايداري تري را فراهم خواهند کرد اگر چه بنسبت برادر بزرگتر خود E4200که از آنتن هاي ?*?  فيض مي برد يک گام عقب تر است اما در کارايي اين امر بوضوح بچشم نمي آيد مگر آنکه شما بخواهيد پهناي باند خود را با فعاليت هاي سنگين تري مثل بازي هاي آنلاين،ارسال جرياني همزمان چندين ويدئويي با کيفيت و.. سنگين کنيد در حال حاضر مشتريان سيستم تبادل ?*? کم هستند ولي اگر براي انجام کارهاي خيلي سنگين نياز به پهناي باند بيشتري داريد انتخاب E4200 معقول تر بنظر مي رسد هرچند بايد هزينه بيشتري نيز بپردازيد . برخورداري چيپ  BCM47186از تکنولوژي Intensi-fi موجبات عملکرد بهتر و قوي تر سيگنال دهي و اتصال بي سيم را ممکن مي سازد که باعث تبادل پوياي صدا،تصوير و فايل هاي ويدئويي HD مابين دستگاههاي که از اين تکنولوژي بهره مي برند مي شود و وجود اين تکنولوژي زماني براي شما اهميت پيدا مي کند که بدانيد اين تکنولوژي در حال گسترش بر روي دستگاه هاي پرکاربردي نظير:نوت بوک ها،پرينترها،دوربين هاي ديجيتال،کنسول هاي بازي،دستگاه هاي ضبط و پخش ويدئو ديجيتال و….است.اما شرکت سيسکو ساخت آداپتور تغذيه را به شرکت BesTec واگذار کرده تا آداپتور ?? واتي با شدت جرياني برابر ??? آمپر را براي E3200 طراحي کند .
همانگونه که گفته شد روتر قادر است بطور همزمان در دو باند ??? و? گيگاهرتز فعاليت کند و کاربر مي تواند با خيال راحت در سرتاسر خانه دستگاه هاي خود را به شبکه بي سيم متصل کرده و از طريق جريان رسانه اي HDبه بازي هاي چند نفره پرداخته و يا با استفاده از تکنولوژِي  SpeedBoostبه انتقال و دانلود فايل هاي بزرگ بپردازد.
وجود پورت USB  با پشتيباني کامل از فرمت هاي HSF+ (مک)،  FAT32و NTFS با حالت NAS به شما اين امکان را خواهد داد تا حافظه هاي جانبي خود را به شبکه متصل کرده وبه اشتراک گذاري فايلها خويش بپردازيد يا با اتصال يک دستگاه پرينتر، يک چاپگر مرکزي ساخته و از چاپ بي سيم در سرتاسر منزل خويش لذت ببريد.

باز هم سيسکو تمهيدات لازمه براي نصب راحت دستگاه را براي کاربران فراهم کرده است،ارائه دفترچه راهنماي نصب،بهمراه سيستم مديريتي تحت وب و نرم افزار دسکتاپ به کاربر اين امکان را مي دهد تا در زمان کوتاهي روتر خويش را پيکربندي کند حتي در صورت اتصال يک دستگاه خارجي به پورت USB سيستم ميانبري را براي دسترسي سريعتر بصورت خودکار در دسکتاپ قرار مي دهد گرچه هنوز هم نرم افزار تحت دسکتاپ نتوانسته نظر کاربران حرفه اي راجذب کند.
از طريق سيستم مديريتي و کنترل والدين کاربر مي تواند به کنترل دقيق و موثر کاربران ميهمان پرداخته و ساعات و وب سايت ها و محتواي قابل دسترس را تحت اختيار بگيرد ،براي تمامي کاربران متصل به روتريک IP استاتيک خصوصي اختصاص داده و بر همه ي آنها از طريق سرورهاي FTP , HTTP و يا از راه دورنظارت داشته باشد به لطف قابليت IPv6 روتر از جديدترين تکنولوژي پروتکل رمزنگاري بي سيم  WPS، WPA، WPA2 و WEPپشتيباني کرده و فايروال نرم افزاري قوي SPI،قابليت QoS، DNS پويا ،ابزار تست سرعت و… مي تواند امکانات کافي براي جوابگويي به نياز کاربران حرفه اي باشد.

در نتيجه مي توان گفت روتر E3200 با ارائه همزمان دو باند???و? گيگاهرتز و باند سوم ??? براي کاربران ميهمان و با تکيه بر قيمتي مناسب با راندماني بالا مي تواند خود را در رده هاي بالايي ليست انتخاب يک روتر دو باند قرار دهد،پس اگر قصد خريد يک روتر حرفه اي را داريد حتما ويژگي هاي اين محصول را بياد بسپاريد.

مقالات مرتبط :

 

قیمت انواع روتر شبکه (کلیک کنید)