مادربرد الایت گروپ ECS X77H2-A3

 با این‌حال نباید این نکته را فراموش کرد که تمام کاربران به‌دنبال گران‌ترین محصول موجود در بازار که کامل‌ترین فهرست از ویژگی‌ها را داشته باشد نیستند. در واقع این گروه از محصولات بخش نسبتا کوچکی از خریداران را (به‌خصوص در بازار ایران) پوشش می‌دهند، در حالی که طیف بسیار گسترده‌تری از کاربران به‌دنبال یک گزینه مناسب و قابل اعتماد هستند که در عین حال با یک دامنه قیمت قابل قبول عرضه شود.

 در سری 7، چیپ‌ست Z77 به‌عنوان مدل صدرنشیـن در نظر گرفتــه می‌شود که کامل‌ترین مجموعه از ویژگی‌ها را به همـــراه دارد. با این‌حال سری مذکور چیپ‌ست‌هـای دیگری را نیـز در بر می‌گیــرد که برای کاربرانـی با نیــازهای سبک‌تر و سطح بودجـه پاییـن‌تر در نظر گرفتــه شده‌اند. H77 Express یکی از این محصولات است که یک نسخه سبک‌ شده از برادر بزرگ‌تر خود به‌شمار می‌آید. این چیپ‌ست برای کاربرانی مناسب است که توجه یا نیاز خاصی به اورکلاکینگ یا استفاده از کارت‌های گرافیکی متعدد روی سیستم خود ندارند. در واقع این چیپ‌ست همانند مدل ارشد خانواده از مشخصات PCI Express 3.0 پشتیبانی می‌کند، اما قادر نیست 16 مسیر اسلات PCI Express x16 اصلی را بین دو اسلات تقسیم نماید. این چیپ‌ست همچنین از افزایش ضریب فرکانس پردازنده‌های سری K پشتیبانی نمی‌کنــد و در نتیجـه قابلیت‌هـای اورکلاکینـگ گسترده‌ای را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. مادربرد X77H2-A3 که توسط شرکت Elitegroup (یا ECS) عرضه شده، از این چیپ‌ست استفاده می‌کند.

این مادربرد از پردازنده‌های مبتنی بر سوکت LGA1155 در هر دو خانواده Sandy/Ivy Bridge پشتیبانی می‌کند. به‌این ترتیب می‌توانید اطمینان داشته باشید که تنوع گسترده‌ای از گزینه‌ها را برای انتخاب پردازنده مورد استفاده خود در اختیار دارید. از سوی دیگر، این قابلیت نشان می‌دهد که حداقل تا از راه رسیدن پردازنده‌های Haswell که به پلتفرم متفاوتی نیاز دارند و تا اواسط سال آتی میلادی عرضه نخواهند شد، این تنوع گزینه‌ها برای ارتقای سیستم خود را از دست نخواهید داد.

این مادربرد با 4 اسلات حافظه به شما امکان می‌دهد حداکثر 32 گیگابایت حافظه را در یک پیکربندی دو کاناله روی سیستم خود نصب کنید. در واقع X77H2-A3 از حافظه DDR3 با فرکانس کاری تا 1600 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

 شما یک اسلات PCI Express x16 منطبق با نسخه سوم این استاندارد را روی مادربرد مورد بحث ما در اختیار خواهید داشت. علاوه بر آن، چهار اسلات PCI Express x1 (نسخه 2) و دو اسلات PCI نیز روی مادربرد تعبیه شده‌اند. همان‌طور که می‌بینید، X77H2-A3 به‌‌طور مشخص برای پیکربندی‌هایی با چند کارت گرافیکی طراحی نشده است. از سوی دیگر، به‌نظر نمی‌رسد شما در زمینه نصب کارت‌های توسعه روی این مادربرد با مشکلی مواجه باشید زیرا اکثر کارت‌های توسعه جدید نیز از یک اسلات PCIe x1 بهره می‌گیرند.


 شما قابلیت‌های استاندارد چیپ‌ست یعنی 4 درگاه SATA 3.0Gb/s و 2 درگاه SATA 6.0Gb/s با قابلیت‌ پشتیبانی از پیکربندی‌های  RAID 0/1/5/10 را در اختیار خواهید داشت. این ترکیب‌ برای آن دسته از سیستم‌هایی که در گروه هدف مادربرد مورد بحث ما قرار می‌گیرند، کاملا کافی به‌نظر می‌رسد.

ECS تلاش کرده سطح کیفیت قطعات مولفه‌های مدار تغذیه این مادربرد را ارتقا دهد تا عملکرد بهتری را برای سیستم شما فراهم نماید. به‌طور دقیق‌تر، این شرکت مدعی است با استفاده از Super Alloy Choke پایداری مادربرد خود تا 1.5 برابر نسبت به مدل‌های عادی افزایش داده است. بدون تردید شما با این محصول مدارهای تغذیه پیچیده و پیشرفته محصولات صدرنشین را در اختیار نخواهید داشت، اما استفاده از قطعاتی با کیفیت بالا می‌تواند در ارتقای پایداری محصولات عادی نیز نقش به‌سزایی داشته باشد.

 درگاه HDMI مادربرد از مشخصات نسخه 1.4a پشتیبانی با حداکثر تفکیک‌پذیری 1200×1920 پیکسل پشتیبانی می‌کند. همچنین برای اتصال تجهیزات جانبی نیز شما در مجموع 4 درگاه USB 3.0 و 10 درگاه USB 2.0 را در اختیار خواهید داشت. توجه داشته باشید که 2 درگاه USB 3.0 و 6 درگاه USB 2.0 روی پنل پشتی مادربرد تعبیه شده‌اند، اما بقیه درگاه‌های مذکور از طریق سه هدر روی مادربرد قابل دسترسی خواهند بود.

علاوه بر خروجی‌های نمایشگر و درگاه‌های USB، شما می‌توانید یک درگاه PS/2 ترکیبی برای ماوس یا صفحه‌کلید، یک کانکتور RJ45 و همچنین فیش‌های ورودی و خروجی صدای آنالوگ با قابلیت پشتیبانی از صــدای 8 کاناله HD را روی پنل پشتی مادربرد مشاهده کنید.

نکته دیگری که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، سازگاری این مادربرد با ویندوز 8 است. در واقع شما می‌توانید درایورهای مختلف مورد نیاز برای اجرای ویندوز 8 روی این مادربرد را از سایت ECS دانلود کنید. به این ترتیب شما در زمینه استفاده از سیستم عامل بعدی مایکروسافت با مشکلی مواجه نخواهید شد.

در نهایت، بد نیست بدانید که X77H2-A3 از یک بایوس UEFI با اینترفیس کاربری گرافیکی بهره می‌گیرد. قابلیت مذکور که این اواخر به‌طور روزافزونی در مادربردهای مختلف پیاده‌سازی می‌شود، به کاربران امکان می‌دهد تا به‌جای درگیر شدن با گزینه‌های پیچیده و سردرگم‌کننده بایوس‌های قدیمی، پیکربندی سیستم خود را با استفاده از یک ساختار گرافیکی و ماوس انجام دهند. سادگی کار با اینترفیس بایوس جدید باعث می‌شود اشتباهات ناخواسته در استفاده از آن نیز کاهش پیدا کند. به‌طور کلی این مادربرد می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از کاربران ایرانی که سطح انتظار معینی از سیستم‌های خود دارند، یک گزینه قابل قبول به‌شمار آید.

با توجه به این واقعیت که تمــام پردازنــده‌های دو خانـــــواده Sandy/Ivy Bridge به هسته گرافیکی مجتمع مجهز شده‌اند، استفاده از یک مادربرد قابل اعتماد و در عین حال ارزان‌قیمت به کاربران امکان می‌دهد تا سیستم‌هایی با قابلیت پشتیبانی از فناوری‌های جدیدتر را با سطح بودجه پایین‌تری تهیه کنند. همچنین وجود درایورهای مورد نیاز سیستم عامل بعدی مایکروسافت باعث می‌شوند کاربران مادربرد مورد بحث ما در این مورد نیز نگرانی نداشته باشند.

+
ارایه قابلیت‌های پایه چیپ‌ست‌های سری 7 اینتل با قیمت قابل دسترس برای بسیاری از کاربران ایرانی

-
ویژگی‌های کلی مادربرد به امکانات استاندارد چیپ‌ست محدود شده‌اند

جمع‌بندی
این مادربرد یک گزینه خوب برای آن دسته از کاربرانی است که تصمیم دارند سیستم خود را به آخرین نسل از پلتفرم اینتل ارتقا دهند، اما از آن انتظار زیادی ندارند و در عین حال نمی‌خواهند هزینه بالایی را برای خرید سیستم صرف کنند.

 گارانتی
 با سه‌سال ضمانت سازگار ارقام


سایت منبع : http://digitalmag.ir
قیمت و بررسی انواع مادربرد الایت گروپ (کلیک کنید)