بررسی هارد اس اس دی Plextor M5S Series PX-128M5S

 PX-128M5S نام ذخیره کننده حالت جامد سری M5S پلکستور می باشد که چند ماه پیش روانه بازار ایران شده است . هاردهای حالت جامد پلکستور یکی از بهترین درایو های ذخیره سازی از نظر قیمت در مقابل کارآیی، پایداری و طول عمر می باشند. درایوهای سری M5S از این شرکت با تجهیز به کنترلر Marvell و سازگاری کامل با رابط پرسرعت SATA 6Gb/s دارای عملکردی قابل قبول و نرخ خواندن و نوشتن مناسب می باشند. این درایو با عملکرد یکسان در حالات مختلف، از حداکثر IOPS معادل 73000 (برای درایو های 256 گیگابایتی) برخوردارند. به این معنا که توانایی نوشتن این میزان دستور العمل در ثانیه و در حالت 4K را دارا هستند. درایو های سری M5S در ظرفیت های 64، 128 و 256 گیگابایتی تولید می شوند و حداکثر سرعت نوشتن اطلاعات برای این سری بین 90 تا 390 مگابایت در ثانیه (با توجه به ظرفیت SSD) و حداکثر سرعت خواندن اطلاعات از روی آن برابر 520 مگابایت در ثانیه می باشد. این درایو از تکنولوژی SMART برخوردار است و از دستور TRIM پشتیبانی می کند که به کمک این دو طول عمر مفید و پایداری عملکرد آن در بلند مدت حفظ خواهد شد. درایو های SSD پلکستور در قالب 2.5 اینچی تولید می شوند و قابلیت نصب بر روی لپتاپ و همچنین کامپیوترهای خانگی (بکمک قاب تبدیل 3.5 اینچی) را دارا هستند و با انواع سیستم عامل از خانواده ویندوز، مک و لینوکس سازگاری کامل دارد. 

 اگر مقالات قبلی هاردهای اس اس دی را مطالعه کرده باشید با ویژگی اسمارت آشنا هستید . فناوری (S.M.A.R.T) که مخخف عبارت Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology می باشد در حقیقت یک امکان سخت افزاری است که روی این ذخیره کننده حالت جامد گنجانده شده است. این فناوری با مدارت سخت افزاری و نرم افزار های لازم، وضعیت سلامت درایو ذخیره کننده شما رو به صورت اتوماتیک چک کرده و در صورت بروز هر گونه مشکل سریعا آن را به شما گزارش می دهد. با این اطلاع رسانی به موقع شما فرصت خواهید داشت تا از اطلاعات مهم و حیاتی خود نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه نمایید. 

 

 پشتیبانی از ابزار TRIM

در کنار سخت افزار، درایو حالت جامد نیاز به ابزارهایی از نوع نرم افزاری دارند تا باعث افزایش سرعت و طول عمر مفید آن ها شود. یکی از این فناوری های ابزار TRIM نام دارد که این درایو های حالت جامد آن را پشتیبانی می کند. سیستم عامل ویندوز 7 و 8، از تکنیک های به منظور ارتقاء و گسترش عملکرد دیسک حالت جامد پشتیبانی میکند که به فرمان TRIM معروف است. این فناوری با پیاده سازی یک الگوریتم هوشمند مشکل کاهش تدریجی سرعت نوشتن اطلاعات را که معمولا در استفاده طولانی مدت در این نوع دیسک ها رخ می دهد را حل نموده است. 

مقالات مرتبط : 
بررسی هارد SSD Plextor M5P Xtreme

 

قیمت انواع هارد SSD (کلیک کنید)