بررسی موس لاجیتک Logitech M325
اولین محصولی که بعد از فروش کامپیوتر کاربران خریداری می کنند موس می باشد. موس معمولا جزو اولین وسایل و پراستفاده ترین ابزار می باشد که کیفیت این محصول باید نسبت به بقیه لوازم خریداری شده بالاتر باشد . دلیل این موضوع هم ، همانطور که اشاره کرده ام پر کاربرد این محصول می باشد . اگر از طول کوتاه سیم، شلختگی، مزاحمت و یا دردسرهای یک ماوس خسته شده اید، نوبت استفاده از تکنولوژی وایرلس یا بی سیم است. ماوس بی سیم لاجیتک مدل ام 325 با تجهیز به تکنولوژی 2.4GHz حلال مشکلات ذکر شده می باشد. این ماوس به یک فرستنده داخلی و یک گیرنده مجزا مجهز است که با اتصال این گیرنده بسیار کوچک به پورت USB می توانید با خیال راحت از ماوس خود استفاده کرده و از مزایای آن بهره ببرید. این گیرنده توانایی آن را داراست تا بتوان بصورت همزمان یک ماوس و کیبورد بی سیمِ لاجیتک را به آن متصل کرد. انرژی مورد نیاز این ماوس از طریق باتری آلکالینی تامین می شود و تا مدتی طولانی و در حدود 18 ماه می توان بدون تعویض باتری از ماوس استفاده کرد. یک دکمه On/Off در موارد مورد نیاز ماوس را خاموش یا روشن می کند تا در زمان بیکاری از هدر رفتن انرژی باتری جلوگیری شود. مکان یابی در این مدل بوسیله یک حسگر نوری با نور قرمز صورت می گیرد این قابلیت را داراست تا بتوان بوسیله هر دو دست از آن استفاده کرد.
همان‌گونه كه می دانید این ماوس در خانواده محصولات بی‌سیم شركت لاجیتک قرار می‌گیرد و بنابراین برای ارتباط با رایانه، از یك گیرنده USB با ابعاد بسیار کوچک استفاده می‌كند. این گیرنده دارای ابعادی معادل 17,5 میلی‌متر طول، 15 میلی‌متر عرض و 6 میلی‌متر ضخامت است. قابلیت استفاده مشترک و همزمان از رسیور (دانگل) برای ارتباط با ماوس و کیبرد و حتی دیگر دستگاه بی سیم لاجیتک نیز فراهم است و نیازی به جابجایی گیرنده و یا مشغول کردن پورت های USB با گیرنده متعدد وجود ندارد.
چرخ وسط ماوس (ویل یا Wheel) توانایی اسکرولی روان و با دقت بالا را داراست. چرخ اسکرولر، مرور صفحات وب و فایلهای متنی را آسان تر کرده و از قسمت های اصلی ماوس بشمار می آید. تجهیز ویل به 3 دکمه دیگر باعث استفاده و کنترل بهتر می شود. یکی از این دکمه ها با فشردن ویل عمل کرده و دو دکمه دیگر که در طرفین ویل قرار دارند با فشردن ویل به طرفین عمل کرده و می توان از آنها برای اسکرول به سمت راست یا چپ و یا بعنوان دکمه های Back و Forward استفاده کرد.
این ماوس انرژی مورد نیاز خود را از باتری آلکالینی تامین می کند و با مصرف بسیار پایین آن می توان بمدت 18 ماه از تعویض باتری بی نیاز بود. M325 همچنین برای صرفه جویی بیشتر در مصرف به یک دکمه On/Off مجهز است که می توان در مواقع بیکاری ماوس را در حالت خاموش قرار داد. محفظه باتری در کف ماوس قرار دارد و با برداشتن درب محفظه می توان گیرنده ماوس را نیز در اسلات مخصوص خود در کنار باتری قرار داد.
حسگر نوری تعبیه شده در زیر ماوس با انتشار نور (قرمز، آبی یا ...) بوسیله یک ال ای دی یا دیود نوری و بر خورد با سطح تماس، حرکت و مکان یابی را تشخیص می دهد. هر چه دقت این سنسور یعنی قابلیت تفکیک یک اینچ مربع به تعداد نقطه که با واحد DPI (یا Dot Per Inch) سنجیده می شود، بیشتر باشد به معنای دقیق تر بودن می باشد.
طراحی ماوس ام 325 لاجیتک کاملا استاندارد و راحت می باشد. طراحی متقارن ماوس کمک می کند تا هم کاربران چپ دست و هم کاربران راست دست بتوانند به راحتی از آن استفاده نمایند.

مقالات مرتبط:

 قیمت انواع ماوس لاجیتک (کلیک کنید)