مشخصات و بررسی دقیق کارت گرافیک ASUS GTX 680 DCII

 تراشه گرافیکی GK104 به‌طور پیش‌فرض با فرکانس 1006 مگاهرتز کار می‌کند. کارت‌های سری DCII از قبل تا اندازه‌ای اورکلاک شده‌اند. خانواده GTX 680 دو کارت از سری DCII را در بر می‌گیرد. در مدل DCII OC، فرکانس کاری پردازنده گرافیکی کارت تا 1084 مگاهرتز اورکلاک شده است که باعث می‌شود عملکرد بالاتری را نسبت به کارت مرجع از خود نشان دهد. با این‌حال، عضو سرنشین این خانواده یعنی DCII TOP که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم، پردازنده گرافیکی خود را با فرکانس قابل توجه 1201 مگاهرتز به‌کار می‌گیرد. همان‌طور که در ادامه این مقاله خواهید دید، این افزایش فرکانس به‌خوبی توانسته تاثیر خود را در عملکرد کارت به‌نمایش بگذارد.

 پس از باز کردن بسته‌بندی شما با یک کارت بسیار بزرگ سه اسلاتی مواجه می‌شوید که ساختار خنک‌کننده DCII بخش عمده‌ای از حجم آن را تشکیل می‌دهد. این کارت همانند دو برادر کوچک‌تر خود در خانواده GTX 680 ایسوس به دو گیگابایت حافظه GDDR5 مجهز شده که با فرکانس 6008 مگاهرتز (1502 مگاهرتز GDDR5) کار می‌کند. این کارت همچنین از یک اینترفیس PCI Express 3.0 بهره می‌گیرد که پهنای باند بالاتری را برای دستیابی به عملکرد بهتر در اختیار آن قرار می‌دهد.

 

 بد نیست به این نکته اشاره کنیم که ساختار خنک‌کننده این کارت از 5 لوله حرارتی بهره می‌گیرد که به‌طور مستقیم با سطح فوقانی پردازنده گرافیکی تماس دارند. این لوله‌ها به دو گروه 2 و 3 عددی تقسیم شده و به دو مجموعه پره‌های آلومینیومی متصل شده‌اند که وظیفه انتشار گرما را بر عهده دارند. در قسمت فوقانی نیز دو پنکه قرار گرفته‌اند که جریان هوا را در بین این پره‌ها تامین می‌کنند. ساختار خنک‌کننده مذکور باعث می‌شود که طول کلی کارت به 30 سانتی‌متر برسد.

 با بزرگ‌تر شدن مکانیزم‌های خنک‌کننده کارت‌های گرافیکی (به‌خصوص در مدل‌های سه اسلاتی)، در بعضی از این محصولات شاهد خمیدگی کارت پس از نصب روی مادربرد بودیم. برای پیشگیری از مشکل مذکور و کنترل بهتر وزن کارت، ایسوس یک صفحه فلزی را به قسمت پشتی کارت اضافه کرده است که به تعادل کلی آن کمک می‌کند.

کارت برای تامین تغذیه مورد نظر خود از یک کانکتور 6 پایه و یک کانکتور 8 پایه PCIe بهره می‌گیرد که در مجموع 300 وات را در اختیار آن قرار می‌دهد. همچنین دو اتصال SLI به شما امکان می‌دهند که این کارت را در پیکربندی‌هایی با بیش از دو کارت مورد استفاده قرار دهید (هر چند که چنین پیکربندی بیش از حد گران‌قیمت به‌نظر می‌رسد).

به‌عنوان یک کارت اورکلاک شده و محصولی که برای گیمرهای حرفه‌ای و مشتاقان اورکلاک در نظر گرفته شده، این کارت علاوه بر مشخصات معمول کارت‌های مشابه، دارای ویژگی‌هایی است که به کاربران امکان می‌دهد کنترل بهتری روی شرایط کاری و اورکلاک کارت گرافیکی خود داشته باشند و در عین حال بتوانند با بهره‌گیری از قابلیت‌های مادربردهای سری ROG ایسوس به‌طور دقیق بر وضعیت کارت گرافیکی نظارت کنند.

در بخش خروجی‌های تصویری، شما دو درگاه DVI، یک درگاه HDMI و یک درگاه DisplayPort را در اختیار خواهید داشت. به‌لطف کنترلر جدید پردازنده گرافیکی Kepler شما می‌توانید از تمام این خروجی‌ها به‌طور هم‌زمان استفاده کنید. درگاه HDMI این کارت از مشخصات نسخه 1.4a پشتیبانی می‌کند که خروجی صدای HD و نمایش فیلم‌های Blu-Ray 3D را در بر می‌گیرد. خروجی DisplayPort نیز با مشخصات نسخه 1.2 انطباق دارد که امکان استفاده از هاب‌ها و انتقال چند جریانی را فراهم می‌سازد.

پس از آشنا شدن با مشخصات ظاهری و رسمی کارت، اجازه بدهید به‌سراغ عملکرد آن رفته و تاثیر فرکانس کاری پردازنده در این کارت را بررسی کنیم. برای رسیدن به نتایج قابل مقایسه، این کارت نیز روی همان سیستم مرجع آزمایشی که برای کارت قبلی مورد استفاده قرار گرفته بود، آزمایش شد.


واقعیت این است که نتایج به‌دست آمده توسط این کارت به‌خوبی توانست ما را غافلگیر کند. در واقع کارت گرافیکی صدرنشین ایسوس توانست امتیاز P10394 را در آزمایش 3DMark 11 ثبت کند. برای یادآوری بد نیست بدانید که کارت مبتنی بر طراحی مرجع در این شرایط امتیاز P9315 را به‌دست آورد. از سوی دیگر، پس از تکرار آزمایش در حالت Extreme، کارت DCII TOP به امتیاز  X3521 در مقابل X3221 ثبت شده برای کارت مرجع دست یافت.

نکته جالب توجه این است که کارت مورد بحث ما در طول این آزمایش‌ها که فشار بالایی را ایجاد می‌کنند حداکثر از 30 درصد سرعت پنکه‌های خود استفاده می‌کرد. از سوی دیگر، دمای GPU کارت در این شرایط حداکثر به 63 درجه رسید. بنابراین همان‌طور که می‌بینید GTX 680 DCII Top در کنار عملکرد چشمگیر خود به‌خوبی برای کار طولانی در شرایط سنگین آماده شده است، در حالی که نویز چندانی نیز تولید نمی‌کند.

به این ترتیب می‌توان گفت کارتی که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم همه ویژگی‌ها برای تبدیل شدن به گزینه برتر گیمرهای حرفه‌ای و مشتاقان سخت‌افزاری ارایه می‌کند. در واقع اگر بخواهید به عملکرد بهتری دست پیدا کنید، چاره‌ای جز استفاده از کارت‌های دو پردازنده‌ای و یا تکیه کردن به یک پیکربندی چند کارتی نخواهید داشت.

عملکرد چشمگیری که برای این کارت به آن اشاره کردیم، چندان ارزان نخواهد بود. در واقع با توجه به شرایط فعلی بازار قطعات کامپیوتری این کارت با قیمت بسیار بالایی عرضه می‌شود که آن را از فهرست کاربران زیادی کنار خواهد گذاشت. با این‌حال موضوع قیمت باعث نمی‌شود که قابلیت‌های کارت گرافیکی قدرتمند GTX 680 II TOP را نادیده بگیریم. به‌ هر حال همیشه کاربرانی بوده‌اند که حاضرند هزینه چنین کارت‌هایی را برای دستیابی به قابلیت‌های سطح بالای آن‌ها بپردازند. در واقع حتی حجم تولید و عرضه این نوع کارت‌ها نیز شرایط مذکور را تایید می‌کند.

سایت منبع : http://digitalmag.ir
قیمت انواع کارت گرافیک در فروشگاه آسا رایان (کلیک کنید)