بررسی موس جنیوس Genius NX-ECO
قدیمی ترین برند تولید کننده لوازم جانبی در بازار کامپیوتر چنیوس می باشد . تمام کاربران کامپیوتر به یاد دارند که حدود 10 سال پیش تنوع برندهای تولید کننده لوازم جانبی از تعداد انگستان دست هم کمتر بود . آن زمان بود که جنیوس با فروش محصولات با کیفیت در بازار ایران در بین رقبا جای خود را باز کرد و هنوز که هنوزه محصولات با کیفیتی طراحی و تولید می کند. یکی از این محصولات موس Genius NX-ECO می باشد . ماوس بی سیم جنیوس مدل ان ایکس اکو با تجهیز به تکنولوژی 2.4GHz حلال مشکلات ذکر شده می باشد. این ماوس به یک فرستنده داخلی و یک گیرنده مجزا مجهز است که با اتصال این گیرنده بسیار کوچک به پورت USB می توانید با خیال راحت از ماوس خود استفاده کرده و از مزایای آن بهره ببرید. بر خلاف اکثر ماوس های بی سیم که برای تامین انرژی نیاز به استفاده از یک یا دو باتری قلمی دارند، NX-ECO مجهز به باتری داخلی قابل شارژ با عمر طولانی است. این باتری با پورت USB شارژ می شود و با طراحی محفظه داخلی جهت نگهداری از کابل رابط USB، همیشه شارژر خود را بهمراه دارد. علاوه بر آن یک دکمه On/Off در موارد مورد نیاز ماوس را خاموش یا روشن می کند تا در زمان بیکاری از هدر رفتن انرژی باتری جلوگیری شود. مکان یابی در این مدل بوسیله یک حسگر نوری و با نور آبی صورت می گیرد و دقت بسیار عالی و برابر 1600 نقطه در هر اینج به ماوس کمک می کند تا کوچکترین حرکتی را شناسایی کند. معمولا دقت بسیار بالا برای کاربردهای خاص مانند بازیهای کامپیوتری مورد نیاز است و کارهای روزمره و عادی نیاز به دقت بالایی جهت مکان یابی ندارند، به همین منظور NX-ECO مجهز به یک دکمه جهت تغییر دقت مکان یابی بین 800 و 1600 نقطه در اینچ می باشد. علاوه بر امکانات و خصوصیات ذکر شده، ان ایکس اکو به قابلیت دیگری نیز مجهز است و آن گیره Stick-N-Go است که به نگهداری و حفاظت موس در زمان حمل و نقل و یا بیکاری کمک می کند.

برای استفاده از قابلیت بی سیم (Wireless) به انرژی الکتریکی برای تبادل اطلاعات نیاز است. این نیاز معمولا با جایگذاری باتری های آلکالینی از نوع AA و یا AAA صورت می پذیرد. اما ماوس جنیوس مدل NX-ECO به یک باتری داخلی قابل شارژ مجهز است. دیگر نیازی نیست نگران تمام شدن باتری و از کار افتادن ماوس خود باشید. کافی است کابل شارژری که در بدنه ماوس تعبیه شده را خارج کرده و به پورت USB لپتاپ و یا کامپیوتر رومیزی خود متصل کنید.

ویل ماوس توانایی اسکرولی روان و با دقت بالا را داراست. این قسمت مهم ماوس، مرور صفحات وب و فایلهای متنی را آسان تر کرده با تجهیز به یک (در برخی مدل ها 3) دکمه دیگر باعث استفاده و کنترل بهتر می شود.

علاوه بر اینکه این ماوس و تکنولوژی 2.4GHz از مصرف پایین انرژی برخوردار است، طراحان NX-ECO را به یک دکمه On/Off مجهز کرده اند که در زمان بیکاری و جابجایی می توان جهت صرفه جویی در انرژی آن را خاموش و در زمان استفاده آن را روشن کرد.

حسگر نوری تعبیه شده در زیر ماوس با انتشار نور (قرمز، آبی یا ...) بوسیله یک ال ای دی یا دیود نوری و بر خورد با سطح تماس، حرکت و مکان یابی را تشخیص می دهد. هر چه دقت این سنسور یعنی قابلیت تفکیک یک اینچ مربع به تعداد نقطه که با واحد DPI (یا Dot Per Inch) سنجیده می شود، بیشتر باشد به معنای دقیق تر بودن می باشد. حداکثر دقت تشخیص این مکان نما در ان ایکس نکو 1600 dpi است که دقتی عالی به شمار می رود. اما بر روی موس یک دکمه تعبیه شده کا با فشردن آن می توان این دقت را بین 800 dpi و 1600 dpi تغییر داد. دقت بیشتر برای مواردی مانند بازیهای ویدئویی و دقت کمتر برای انجام کارهای عادی و مرور وب.

مقالات مرتبط:


قیمت انواع موس (کلیک کنید)