بررسی موس جنیوس Genius Navigator 905BT
موس بدون سیم Genius Navigator 905BT  با قیمتی در حدود 50 هزار تومان در بازار کامپیوتر ایران به فروش میرسد که این قیمت بسته به قیمت عرض در نوسان می باشد .   ماوس بی سیم جنیوس مدل نویگیتور 905 بی تی با تجهیز به نسخه EDR بلوتوث 2 و با پهنای باندی معادل 3 مگابیت در ثانیه، حلال مشکلات ذکر شده می باشد. این ماوس به بلوتوث مجهز است و برای ارتباط با رایانه کافی است بلوتوث کامپیوتر خود را روشن کرده و از آن استفاده کنید و اگر سیستم شما مجهز به بلوتوث نیست می توان به راحتی این فرستنده و گیرنده بسیار ارزان قیمت را تهیه کرد و با اتصال به پورت USB به آسانی از آن استفاده کرد. Navigator 905BT انرژی مورد نیاز خود را بوسیله 2 باتری قلمی تامین می کند و یک دکمه On/Off در موارد مورد نیاز ماوس را خاموش یا روشن می کند تا در زمان بیکاری از هدر رفتن انرژی باتری جلوگیری شود. صفحه زیر ماوس نیز به یک LED مجهز است تا زمان ارتباط و همچنین میزان پایین شارژ باتری ها را به کاربر اطلاع دهد. مکان یابی در این مدل بوسیله یک حسگر نوری و با نور قرمز صورت می گیرد و دقت بسیار عالی 1600 نقطه در اینچ، کوچکترین جابجایی را محاسبه خواهد کرد. قابلیت Stick-N-Go نیز از دیگر امکاناتی است که برای این ماوس فراهم آمده، امکانی کا باعث سهولت در حمل، جابجایی و محافظت از آن می شود.

بلوتوث نوعی تکنولوژی ارتباط بی سیم است که به دلیل برد کوتاه برای ارتباط در فاصله های نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی که امروزه تقریبا همه کاربران لوازم الکترونیکی با آن آشنا هستند و یا از آن استفاده کرده اند، دارای مشکلاتی مانند پهنای باند محدود جهت ارسال و دریافت اطلاعات می باشد که در کاربرد هایی که نیاز به انتقال لحظه ای اطلاعات دارند، مانند: ماوس، کیبورد و یا پخش کننده های بی سیم مالتی مدیا ممکن است وقفه ایجاد کرده و عملیات را بصورت دلخواه پیش نبرد. به همین منظور محققان (Bluetooth Spceial Intrest Group) در سال 2004 اقدام به عرضه نسخه جدید و توسعه یافته ای از این تکنولوِژِی محبوب با نام EDR (یا Enhanced Data Rate) کردند. نسخه EDR بلوتوث دارای پهنای باندی معادل 3Mbit/s بصورت تئوری (و 2.1Mbit/s بصورت عملی) می باشد که برای موارد ذکر شده ایده آل به نظر می رسد. سرعت EDR در حدی مناسب است که حتی می توان از آن در زمینه اتصال به شبکه اینترنت با پهنای باند ذکر شده نیز استفاده کرد.

حسگر نوری تعبیه شده در زیر ماوس با انتشار نور (قرمز، آبی یا ...) بوسیله یک ال ای دی یا دیود نوری و بر خورد با سطح تماس، حرکت و مکان یابی را تشخیص می دهد. هر چه دقت این سنسور یعنی قابلیت تفکیک یک اینچ مربع به تعداد نقطه که با واحد DPI (یا Dot Per Inch) سنجیده می شود، بیشتر باشد به معنای دقیق تر بودن می باشد.

ویل (چرخ وسط ماوس) یکی از پرکاربردترین و ضروری ترین قسمت های ماوس است که در اکثر قسمت ها بخصوص صفحات وب و فایل های متنی کاربرد دارد. اما این ماوس علاوه بر قابلیت های معمول مانند اسکرول (جابجایی و مرور) به یک ویژگی دیگر بنام Flying Scroll مجهز است. فقط کافی است دکمه آبی رنگ روی ماوس را نگه داشت و ماوس را به بالا، پایین، چپ و یا راست حرکت داد. بدون لمس ویل، عمل اسکرول به طرفین انجام می پذیرد.

مقالات مرتبط:


قیمت انواع موس (کلیک کنید)