مشخصات و بررسی VGA / کارت گرافیک Sapphire HD7870 GHZ Edition Dual-X

 این محصول که در مارس سال 2012 معرفی شد و دو مدل HD 7870 و HD 7850 را در بر می‌گیرد، محصولات رده Performance خانواده کارت‌های HD 7000 شرکت AMD را تشکیل می‌دهد.

پردازنده گرافیکی Pitcraim که 2.8 میلیون ترانزیستور را در بر می‌گیرد و با استفاده از فناوری پردازش 28 نانومتری تولید شده، سطحی معادل 212 میلی‌متر مربع دارد. این مساحت تقریبا دو برابر اندازه Cape Verde است.

Pitcraim به بیست واحد پردازش مجهز است که هر کدام از آن‌ها دارای چهار واحد برداری متشکل از شانزده پردازنده جریان و یک واحد بافت منفرد هستند. در یک GPU کامل، این اعداد به معنای 1280 واحد سایه‌زنی و 80 واحد بافت‌گذاری است. البته AMD برای ایجاد HD 7850 چهار واحد پردازشی را از این تراشه حذف کرده که نتیجه آن 1024 واحد سایه‌زنی و 64 واحد بافت‌گذاری است. کارت‌های سری HD 7870 نسخه Pitcraim XT و کارت‌های سری HD 7850 از نسخه Pitcraim Pro تراشه مذکور استفاده می‌کنند.

کارت گرافیکی  HD 7870 که به‌طور استاندارد به دو گیگابایت حافظه GDDR5 مجهز شده است. پردازنده گرافیکی این کارت با فرکانس 1000 مگاهرتز و حافظه آن با فرکانس 1200 مگاهرتز کار می‌کنند. همان‌طور که می‌بینید، این کارت به‌خوبی تجهیز شده تا سطح عملکــرد بالایی را ارایـه نمـوده و فاصله مابیـــن   HD 7770با HD 7970 را پر کند. در واقع کارت مذکور می‌تواند به گزینه منتخب آن دسته از کاربرانی تبدیل شود که نیاز یا تمایلی به خرید یک کارت سری HD 79xx و پرداخت هزینه سنگین آن ندارند، اما می‌خواهند عملکرد مناسبی را برای اجرای بازی‌های مختلف به‌دست آورند.

به‌عنوان یک کارت قدرتمند با طیف مخاطبان بسیار گسترده‌تر نسبت به کارت‌های سری 79xx، بدیهی است که تمام شرکت‌های همکار AMD که در زمینه تولید کارت‌های گرافیکی مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی سری Radeon فعالیت می‌کنند، توجه خاصی به این محصول دارند.

Sapphire به‌عنوان یکی از مشهورترین همکاران شرکت AMD که در مواردی حتی عنوان همکار شماره یک شرکت مذکور را به‌دست آورده، از این قاعده مستثنی نیست و اگر سری به سایت این شرکت بزنید با یک فهرست طولانی از کارت‌های گرافیکی سری HD 78xx مواجه خواهید شد که با پیکربندی‌ها و مشخصات متفاوتی طراحی و ارایه شده‌اند.

ما در این مقاله به بررسی یک کارت HD 7870 از شرکت مذکور خواهیم پرداخت که به‌شما امکان می‌دهد با آخرین محصول عرضه شده توسط شرکت AMD آشنا شوید. کارت گرافیکی    SAPPHIRE HD 7870 GHz Edition 2 GB GDDR5 که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت، یکی از آخرین مدل‌هایی به‌شمار می‌آید که به فهرست محصولات سری HD 78xx شرکت سافایر اضافه شده است.

 

 

این کارت از نظر عملکرد با مشخصات مرجع AMD انطباق دارد. به‌طور دقیق‌تر، پردازنده گرافیکی کارت مورد بحث ما با فرکانس 1000 مگاهرتز و دو گیگابایت حافظه GDDR5 آن نیز با فرکانس 1200 مگاهرتز (4800 مگاهرتز موثر GDDR5) کار می‌کنند. با این‌حال، طراحی کلی کارت با طراحی مرجع AMD تفاوت زیادی دارد. سافایر در این کارت از مکانیزم خنک‌کننده اختصاصی Dual-X بهره گرفته است که عملکرد بهتری را نسبت به سیستم خنک‌کننده مرجع کارت فراهم می‌نماید.

همان‌طور که اشاره کردیم، کارت مورد بحث ما بر اساس مشخصات استاندارد کار می‌کند و یک کارت اورکلاک شده نیست، بنابراین استفاده از یک ساختار خنک‌کننده با کارآیی بالاتر به آن امکان می‌دهد تا در شرایط بهتری کار کرده و عمر بیشتری داشته باشد.

 SAPPHIRE HD 7870 GHz Edition 2 GB GDDR5 یک کارت دو اسلاتی به‌شمار می‌آید و طول آن تاحدودی از کارت مرجع کوتاه‌تر است. کانکتورهای تغذیه PCIe در قسمت عقب کارت قرار گرفته‌اند و با توجه به این که پوشش خنک‌کننده کمی از کارت بلندتر است، دسترسی به آن‌ها در داخل سیستم می‌تواند تا حدودی دشوار باشد. در اینجا شما دو کانکتور PCIe شش پایه‌ای را در اختیار خواهید داشت.

همچنین، یک کانکتور CrossFire به این محصول اجازه می‌دهد در پیکربندی‌های دو کارتی شرکت داشته باشد. در بخش خروجی، شما یک مجموعه استاندارد درگاه‌های خروجی نمایشگر را مشاهده می‌کنید. به‌طور دقیق‌تر، شما در اینجا یک درگاه DVI-I، یک درگاه DVI-D، یک خروجی HDMI و یک درگاه DisplayPort را در اختیار خواهید داشت. به این ترتیب با استفاده از یک آداپتور DVI-to-VGA می‌توانید نمایشگر آنالوگ خود را نیز به این کارت متصل کنید. البته توجه داشته باشید که برای این منظور تنها درگاه DVI-I سفید رنگ قابل استفاده خواهد بود.

حالا که با مشخصات کلی کارت گرافیکی مورد بحث آشنا شدیم، اجازه بدهید به بررسی عملکرد آن بپردازیم. ما این کارت را در سیستم آزمایشی استاندارد لابراتوار ماهنامه دیجیتال که مشخصات آن را بارها ذکر کرده‌ایم، تحت آزمایش قرار دادیم.

 ما این کارت را با نرم‌افزار 3DMark 11 تحت فشار قرار دادیم. کارت گرافیکی مورد بحث ما توانست در آزمایش Professional  این یوتیلیتی امتیاز P6731 را به‌دست آورد. از سوی دیگر، آزمایش Extreme یوتیلیتی مذکور روی کارت ما با نتیجه X2090 به پایان رسید. همچنین در آزمایش Cinebench 11.5 ، این کارت توانست امتیاز 103/24 فریم در ثانیه را ثبت کند. شما به‌آسانی می‌توانید این نتایج را با سایر محصولات سطح بالاتری که قبلا آزمایش کرده‌ایم مقایسه نمایید.

به‌وضوح می‌توان دید که کارت مورد بحث ما سطح عملکرد کاملا قابل قبولی را ارایه می‌کند. به‌علاوه، استفاده از یک خنک‌کننده اختصاصی با عملکرد بالاتر، شرایط کاری بهتری را برای این کارت فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد برای مدت طولانی‌تری به اجرای بازی‌های سه‌بعدی روی آن بپردازید، بدون آن که نگران افزایش بیش از حد گرمای کارت باشید.

به‌طور کلی می‌توان گفت HD7870 GHz EDITION 2GB GDDR5 شرکت سافایر گزینه بسیار مناسبی برای آن دسته از کاربرانی است که به‌دنبال یک کارت گرافیکی نسبتا قدرتمند با برچسب قیمتی دسترس‌پذیرتر نسبت به محصولات سری HD 79xx هستند

سایت منبع : http://digitalmag.ir

قیمت انواع کارت گرافیک در فروشگاه آسا رایان (کلیک کنید)