بررسی موس جنیوس Genius Traveler 6000
در مقالات قبلی محصولات شرکت جنیوس را بررسی کرده و کمی در مورد ویژگیهای فنی آنها برای شما توضیح داده ام . در این مقاله به سراغ یک موس وایرلس از برند جنیوس با نام Genius Traveler 6000 رفته و ویژگیهای آن را برای شما توضیح میدهم.ماوس بی سیم جنیوس مدل تراولر 6000 با تجهیز به تکنولوژی 2.4GHz حلال مشکلات ذکر شده می باشد. این ماوس به یک فرستنده داخلی و یک گیرنده مجزا مجهز است که با اتصال این گیرنده بسیار کوچک به پورت USB می توانید با خیال راحت از ماوس خود استفاده کرده و از مزایای آن بهره ببرید. انرژی مورد نیاز این ماوس از طریق یک باتری قلمیِ آلکالینی AAA تامین می شود و مدتی طولانی می توان بدون تعویض باتری از ماوس استفاده کرد. یک دکمه On/Off در موارد مورد نیاز ماوس را خاموش یا روشن می کند تا در زمان بیکاری از هدر رفتن انرژی باتری جلوگیری شود. مکان یابی در این مدل بوسیله یک حسگر نوری صورت می گیرد و دقت عالی و 1200 نقطه در هر اینج به ماوس کمک می کند تا کوچکترین حرکتی را شناسایی کند. علاوه بر امکانات و خصوصیات ذکر شده، تراولر 6000 این قابلیت را داراست تا بتوان بوسیله هر دو دست از آن استفاده کرد.

تکنولوژی بی سیم 2.4GHz : ارتباط ماوس با رایانه در این مدل با استفاده از تکنولوژی 2.4 گیگاهرتز RF صورت می گیرد. تنها کافی است گیرنده را که تقریبا به اندازه یک کانکتور USB می باشد، در یکی از پورت های لپتاپ یا کامپیوتر رومیزی قرار دهید و به راحتی ارتباط بین ماوس و سیستم برقرار می شود. تکنولوژی پیشرفته 2.4GHz برای ارتباط سریع و بدون وقفه و انتقال لحظه ای اطلاعات (و حرکات) بسیار مناسب می باشد و معمولا توانایی ارتباط با کامپیوتر در فواصلی بین 3 تا 10 متر را داراست. این تکنولوژِی علارغم کارایی بالا میزان مصرف انرژی پایین و قابل قبولی دارد. به طوری که معمولا بمدت 1 تا 3 سال از تعویض باتری بی نیاز خواهید بود.


مکان یابی با استفاده از حسگر نوری : حسگر نوری تعبیه شده در زیر ماوس با انتشار نور (قرمز، آبی یا ...) بوسیله یک ال ای دی یا دیود نوری و بر خورد با سطح تماس، حرکت و مکان یابی را تشخیص می دهد. هر چه دقت این سنسور یعنی قابلیت تفکیک یک اینچ مربع به تعداد نقطه که با واحد DPI (یا Dot Per Inch) سنجیده می شود، بیشتر باشد به معنای دقیق تر بودن می باشد. حداکثر دقت تشخیص این مکان نما در ماوس جنیوس مدل تراولر 6000 برابر1200 dpi می باشد.


تامین انرژی : ماوس جنیوس مدل تراولر 6000 انرژی مورد نیاز خود را از یک باتری از نوع AAA تامین می کند. محفظه باتری در قسمت بالایی ماوس تعبیه شده و با برداشتن سطح بالایی می توان به محل جایگذاری باتری و همچنین اسلات نگهداری آنتن وایرلس دسترسی پیدا کرد. در قسمت جلویی زیر ماوس یک اسلات دیگر تعبیه شده که می توان آنتن وایرلس را در آنجا نیز قرار داد تا نیازی با باز کردن سطح بالایی ماوس نباشد. علاوه بر آن این موس به یک دکمه On/Off مجهز است که می توان در مواقع بیکاری و برای صرفه جویی در مصرف باتری، ماوس را در حالت خاموش قرار داد.