بررسی تخصصی پردازنده  Intel Core i7-3930K
تا به الان پردازنده هایی مورد بررسی قرار گرفت که جزو سوکت های سری 1155 و 1150 بود . سی پی یو مورد بحث ما جزو خانواده سندی بریج و با سوکت 2011 در بازار عرضه شده است . پردازنده‌های سندی‌بریج سری E با سوکت LGA 2011 در اویل سال 2012 به بازار ها راه یافتند. در این پردازنده ها فوق حرفه‌ای امکانات زیادی دیده می‌شود که اغلب آنها برای اولین بار به در اختیار کاربران قرار می گیرد.تاکنون سه عضو از این خانواده معرفی شده اند که پردازنده Core i7-3930K از نظر سرعت و توانایی به عنوان عضو میانی این خانواده شناخته می شود.قدرت این پردازنده توسط شش هسته پردازشی در فرکانس 3.2 گیگا هرتز تامین می شود، که به صورت خودکار با تکنولوژی توربوست تا 3.8 گیگا هرتز افزایش می یابد.تکنولوژی ساخت 32 نانومتری باعث شده که در حدود 2.2 میلیارد ترانزیستور در تراشه این پردازنده جای گیرند که بخش عمده ای از آن مربوط به 12 مگابایت حافظه نهان کش سطح سوم ( L3 ) می باشد که بین تمام هسته ها مشترک است.اینتل فناوری هایپرتردینگ را نیز در این پردازنده فعال کرده است تا در هر لحظه امکان پردازش 12 بسته اطلاعاتی (thread) را برای این پردازنده های شش هسته ای فراهم آورد. هر چند تراشه گرافیکی در پردازنده های رده E وجود ندارد، اما شاهد حضور یک کنترلر جدید و قدرتمند گذرگاه PCI Express با قابلیت پشتیبانی از 40 مسیر ارتباطی هستیم كه به شما اجازه می دهد از هرگونه چینش چندگانه کارت‏ گرافیکی، موسوم به SLI کارت های گرافیکی Nvidia و یا CrossFireX کارت های گرافیک AMD استفاده نمایید.با توجه به این واقیعت که Core i7-3930K برای استفاده تخصصی گیمر هاو اورکلاکر ها طراحی شده شرکت اینتل علاوه بر باز کذاشتن قفل فرکانسی، از یک کنترلر حافظه DDR3 با پیکربندی چهار کاناله استفاده نمود ه است تا پازل سرعت و توانایی ها این پردازنده را تکمیل کند. پردازنده های خانواده Sandy Bridge-E بدون هیچ گونه سیستم خنک کننده عرضه شده اند تا کاربران حرفه‌ای این آزادی را داشته باشند که از یك سیستم خنك‌كننده پیشرفته‌ تر استفاده نمایند.پس در نظر داشته باشید که خنك‌كننده‌های ویژه سوکت LGA 2011 را به‌طور جداگانه خریداری نمایید.

پردازنده های خانواده Sandy Bridge-E با فناوری ساخت 32 نانومتری در سوکت LGA2011 جای می گیرند که دارای قدرت پردازشی فوق العاده ای هستند.با سیاست خاص اینتل پردازنده Core i7-3930K از این غول سخت افزاری، دارای ضریب باز فرکانسی یا به اصلاح دیگر مولتی‌پلایر قفل نشده‌ می باشد، که این امر باعث میشود تا اورکلاک ها که خواهان سرعت بیشترند، بتوانند کنترل کامل فرکانس اصلی/ توربو و کنترل کننده های حافظه DDR3 را به دست بگیرند واز قدرت نهفته در این پردازنده قدرتمند حداکثر بهره را ببرند.اینتل از فناوری ساخت 32 نانومتری در ساخت پردازنده های نسل دوم Core استفاده میکند که باعث میشود این پردازنده های نسبت به نسل قبلی خود با مصرف انرژی کمتر، کارایی بالاتری داشته باشند. هماهنگی با موتور گرافیکی بازی های مدرن و همچنین سازگاری بهتر هسته برنامه های کاربردی سنگین باعث اجرای روان و لذت بخش نیازهای پردازشی شما خواهد شد.


فناوری Intel Smart Cache بر اساس حجم کار هر یک از واحد های پردازنده، حافظه پنهان سطح سوم موسوم به L3 Cache را به صورت پویا بین تمام هسته ها به اشتراک می گذارد. عدم نیاز به بارگذاری مجدد داده های تکراری موجود در حافظه، دسترسی سریعتری را به اطلاعات مورد نیاز برای هر هسته فراهم می آورد و موجب می شود که تمام حافظه به صورت مفید مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع این فناوری باعث کاهش زمان تاخیر و بهبود عملکرد سیستم می شود.


 یکی دیگر از ویژگی های برجسته پردازنده های خانواده Sandy Bridge-E پشتیبانی از نسل سوم رابط های ارتباطی PCI Express برای اولین بار می باشد. PCI Express 3.0 انتقال داده ها را با سرعت 2 برابر نسبت به نسل قبلی خود فراهم می آورد. کنترل‎کننده که در داخل پردازنده جای دارند از 40 مسیر PCI Express پشتیبانی می‏کند.این 40 مسیر PCI Express برای ارتباط با کارت‏های گرافیکی تدارک دیده شده‏ اند و اینتل 3 حالت را برای استفاده از چندین کارت گرافیکی در نظر دیده است. بنابراین شما با انتخاب این پردازنده و مادربرد مناسب آن، از هرگونه چینش چندگانه کارت‏ گرافیکی موسوم به SLI کارت های گرافیکی Nvidia و یا CrossFireX کارت های گرافیک AMD استفاده نمایید.

    2 لینک PCI Express x16 و یک لینک PCI Express x8
    یک لینک PCI Express x16 و 3 لینک PCI Express x8
    یک لینک PCI Express x16، دو لینک PCI Express x8 و دو لینک PCI Express x4

مقالات مرتبط :

قیمت انواع پردازنده اینتل (کلیک کنید)